בעמנואל מתכוננים: "ניכנס לכלא"

חודשיים לאחר שניתנה ההחלטה בעניין בית הספר "בית יעקב" בעמנואל הודיע היום בג"ץ כי ההורים ייכנסו לכלא אם לא תיפסק ההפרדה. בעימנואל לא מתרגשים - הרב מסלונים הודיע כי יעמוד בראש הצועדים לכלא ביום חמישי

בג"ץ איים בכלא - ההורים מעימנואל לא מתרגשים: הרבי מסלונים הודיע בתגובה להחלטת בג"ץ כי יעמוד בראש הצועדים לכלא ביום חמישי. בעימנואל יערכו הערב "ציץ" (מסיבה חסידית) כהכנה לכניסה לכלא, תחת הכותרת "ברוך המקדש שמו ברבים".

בית המשפט העליון קבע היום כי במידה שהורי תלמידות בית הספר "בית יעקב" בעמנואל לא יקיימו את ההחלטה בעניין הפסקת האפלייה העדתית בבית הספר - יוחמרו הצעדים נגדם ואף ייעשה שימוש בצווי מאסר נגד ההורים המפרים את ההחלטה.

רוצים לקבל עדכונים ברגע שיוחלט להפעיל עונש מאסר? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הורה שלא יודיע כי יציית להחלטה ייאסר למשך שבועיים או עד אשר יודיע כי יציית לנדרש", נכתב בהחלטת השופטים. במקביל צויין כי "המדינה תעשה כל הנדרש כדי לגבות את הקנסות". עותק מההחלטה הועבר גם ללשכת היועץ המשפטי לממשלה.

הקביעה הקודמת: ביזוי בית המשפט

כבר לפני כחודשיים קבע בית המשפט העליון כי מרכז החינוך העצמאי האחראי על בית הספר "בית יעקב" בעמנואל, ביזה את החלטת בית המשפט. קביעה זו הגיעה לאחר שהתגלה כי התלמידות האשכנזיות בבית הספר עדיין לומדות בנפרד מהתלמידות הספרדיות, למרות החלטת השופטים.

בנוסף קבע בית המשפט כי על מרכז החינוך העצמאי לשלם קנס בגובה 5,000 שקלים, לכל יום שבו ימשיך להימנע מביצוע פסק הדין.  לאחר שנחשפה פרשת הפרדת התלמידות האשכנזיות והספרדיות בבית הספר בעמנואל, ניסו לשמר הוריהן של התלמידות האשכנזיות את הלימודים הנפרדים על ידי הקמת כיתות בבתים פרטיים.

חודש קודם לכן אישר משרד החינוך את סגירת בית הספר הפיראטי שהוקם על ידי ההורים. צו הסגירה הועבר גם לידי המשטרה, שהייתה אמורה לדאוג לאכיפתו.

תזכורת: החשיפה בחדשות 2

הפרשה נחשפה לראשונה לפני כשלוש שנים, אז דווח במהדורה המרכזית של חדשות 2 על האפליה הגזעית וה"הפרדה הקדושה" בין הבנות הספרדיות לבנות האשכנזיות בבית הספר. במוסד החינוכי הוקמו מחיצות בחצר, קיר חוצץ באמצע המסדרון והוגדרה תלבושת שונה לבנות שלמדו באותו בית ספר.

מאז אותו פרסום, התערב משרד החינוך ואיים בעצירת תקציבים ופגיעה כלכלית במוסד. כשגם זה לא עזר, הוגשה עתירה לבג"ץ והשופטים החליטו פה אחד כי על מרכז החינוך העצמאי להסיר כל סממן, פורמאלי ומהותי כאחד, של תופעת האפליה אשר רווחה בבית הספר.

לאחר שהצעדים שחייב בג"ץ לבצע לא מומשו בפועל, החליטו הוריהן של הבנות האשכנזיות בבית הספר להעביר מבית הספר המפלה - ולהקים "בית ספר פיראטי" לאשכנזיות בבית דירות ביישוב עמנואל.