אישום: ירה ללא הצדקה והרג ילד

כתב אישום הוגש הבוקר לבימ"ש השלום ברמלה נגד שוטר משמר הגבול לשעבר המואשם כי גרם למותו של ילד בן 11 בהפגנה בנעלין. "כתוצאה מירי הנאשם", כך נכתב בכתב האישום, "חדר קליע מהרובה למצחו של המנוח, והרגו במקום". פרקליטות מחוז מרכז מבקשת להרשיעו בסעיף של גרימת מוות ברשלנות

מפגינים בנעלין, ארכיון (חדשות 2)

מדי שבוע נערכות הפגנות מחאה נגד גדר ההפרדה בנעלין. באחת ההפגנות שהתקיימה בסוף יולי 2008 נהרג ילד פלסטיני בן 11 מירי כדורים חיים של צה"ל. עדי ראיה סיפרו אז לאנשי הארגונים "יש דין" ו"בצלם" על האירוע, ובעקבות פנייתם נפתחה חקירה בנושא. היום, שנתיים אחרי, הוגש כתב אישום בבית משפט השלום ברמלה נגד שוטר מג"ב באשמה שגרם למותו של הילד.

הנאשם, עומרי בן בנימין אבו, נשלח לטפל בהפרות הסדר באזור בניית הגדר כשברשותו רובה סער מסוג M-16 טעון במחסנית מלאה ובה 28 כדורים חיים. על פי הנחיית מפקדם, הגיעו הנאשם והלוחמים בג'יפ לאתר בקרבת מקום שבו דווח כי מפגינים מנסים לחבל בגדר תיל שמוצבת במקום. בין המפגינים היה הילד אחמד מוסא בן ה-11.

ירה כדורים חיים בניגוד להנחיות

כאשר הגיעו אבו והלוחמים האחרים למקום, החלו המפגינים ליידות אבנים לעברם, והלוחמים קיבלו אישור לירות כדורי גומי לעבר המפגינים על מנת להרחיקם מגדר התיל.

"במקביל או מיד לפני ירי כדורי הגומי, נטל הנאשם את הנשק, דרכו, פתח את דלת הג'יפ וירה מספר כדורים חיים לעבר המפגינים שניצבו על הגבעה, וזאת במטרה להרתיעם. לאחר מכן פרק הנאשם את המחסנית מנשקו וטען אותו במחסנית אחרת ובה 28 כדורים", לשון כתב האישום. "כתוצאה מירי הנאשם, חדר קליע מרובה הנאשם למצחו של המנוח, והרגו במקום".

לטענת פרקליטות מחוז מרכז, שהגישה את כתב האישום, "במעשיו המתוארים לעיל, גרם הנאשם ברשלנות למותו של המנוח". עוד נטען כי בנימין בן אבו נהג ברשלנות כיוון ש"ירה כדורים חיים לעבר המנוח ושאר המפגינים ללא כל הצדקה, ולא נקט אמצעי זהירות נאותים כדי למנוע פגיעה באנשים כתוצאה מירי הכדורים החיים".