תקפו אדם בשברי בקבוק ואבנים - ויצאו בעונש קל

עבודות שירות: זה העונש שקיבלו שלושה צעירים מטמרה שתקפו באבנים ושברי בקבוקי זכוכית אדם שהעיר להם על כך שהתייחסו לא יפה לבחורה. השלושה גרמו לו חבלות קשות ושברים בגולגולת, אבל שופט בית המשפט המחוזי בחיפה החליט דווקא להקל בעונשם

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר הבוקר עונש קל יחסית על שלושה צעירים מטמרה, שהורשעו בתקיפה ופציעה בנסיבות מחמירות של אדם בן 43 באמצעות שברי בקבוקים ואבנים. השלושה, חוסאם זידאני בן 28, מוחמד זידאני בן 22 וסאדם זידאני בן 20, נידונו ל-6 חודשים של עבודות שירות, 18 חודשי מאסר על תנאי ו- 10,000 שקלים קנס.

התקיפה החמורה התרחשה ביוני בשנה שעברה, בעת ששלושת הצעירים ישבו בחוף בצת ושתו בירה. בשלב מסויים הם ניסו "להתחיל" עם אישה שעברה במקום ואף העירו לה הערות מיניות ומשפילות. אזרח אחר ששמע את הדברים - החליט להעיר להם. הערה זו עוררה את חמתם של הצעירים, והם החלו לתקוף אותו באלימות רבה.

אחד הצעירים שבר את בקבוק הבירה שבידו וניסה לתקוף את האיש באמצעותו, ובמהלך התגרה שהתפתחה במקום - בקבוק הבירה השבור פגע דווקא בפניו של התוקף. באותו הרגע קמו שני הצעירים האחרים ורדפו אחרי האזרח המותקף. הם הצליחו לתפוס אותו והיכו אותו באכזריות רבה בכל חלקי גופו ובראשו באמצעות שברי בקבוקי זכוכית ואבנים. הם גרמו למתלונן חבלות רבות בגולגולת, פצעים, שטפי דם ושפשופים בכל חלקי גופו.

"לעתים שיקולי השיקום והטיפול זוכים למעמד בכורה"

השופט המחוזי משה גלעד ציין בגזר הדין כי "כדאי במקרים כאלה לתת עונש מאסר בפועל, מאחורי סורג ובריח, למען יירתעו עבריינים בכוח ותפחת האלימות בארץ". ואולם, השופט הגיע למסקנה כי במקרה זה קיימים נימוקים המצדיקים הימנעות משליחתם של הנאשמים למאסר מאחורי סורג ובריח, ובכלל זאת הודאתם במעשה וכן הסכם סולחה ופיצויים שהם שילמו לקורבן.

"אני מודע לכך ששיקולי "הגמול" והרתעת הרבים, שהינם בעיני שיקולים חשובים מאוד בין שיקולי הענישה, נפגמים, כאשר נאשמים אשר פצעו אדם בשברי בקבוקים ואבנים אינם מרצים עונשים מאחורי סורג ובריח", כתב השופט בגזר הדין. "אולם, זוהי תורת הענישה האינדיווידואלית שמטרתה לאזן ולשקלל, בכל מקרה על פי נסיבותיו, את העונש הראוי ביותר לנאשם הספציפי ואף זה שעשוי להועיל, במידה הרבה ביותר לאינטרס הציבור. לעיתים, שיקולי הגמול וההרתעה גוברים ולעיתים שיקולי השיקום והטיפול זוכים למעמד בכורה".

רוצים לקבל עדכוני חדשות בזמן אמת? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות