גבר זוכה מאשמת אונס - ויפוצה בחצי מיליון שקל

מדינת ישראל תפצה בסכום של 530 אלף שקלים גבר שהורשע באונס קטינה, ריצה 3 שנות מאסר - וזוכה. בית המשפט העליון אישר אתמול את ההסדר בין האדם למדינה ומתח ביקורת על בית המשפט המחוזי ועל התנהלות החקירה

ריצה 3 שנות מאסר וזוכה. אילוסטרציה (רויטרס)

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר אתמול הסכם פשרה יוצא דופן בין המדינה לאדם שהורשע באונס קטינה. החשוד במעשה, שזוכה על ידי שופטי בית המשפט העליון יפוצה בלא פחות מ-530 אלף שקלים, זאת לאחר שריצה כבר שלוש שנות מאסר.

האדם שזוכה נידון ל-12 שנות מאסר בפועל ותשלום פיצוי בסך 80 אלף שקל לטובת הקטינה שהורשע באינוסה. לאחר הרשעתו הוא החל בריצוי עונש המאסר, במקביל לערעור שהגיש לבית המשפט העליון.

במרץ 2009 החליט בית המשפט העליון ברוב דעות לזכות את הגבר, לאחר שקבע כי בגרסתה של המתלוננת יש סתירות רבות, הנוגעות למיקום ביצוע העבירות ולזמנים שבהם בוצעו כביכול. עוד קבעו שופטים העליון כי האופן שבו דחו שופטי המחוזי את גרסתו של הנאשם אינה ראויה, ויש בה כדי להפוך למעשה את נטל ההוכחה במשפט הפלילי ולהטיל על הנאשם להוכיח את חפותו.

השופטים מתחו ביקורת חריפה על מחדלי החקירה של המשטרה וטענו כי היא לא הביאה עדויות לנוכחותו של הנאשם בקיבוץ שבו בוצעו לכאורה עבירות המין, ולא התעקשה לקיים עימות בין המתלוננת לנאשם, נוכח סירובה של המתלוננת לעימות כזה.

בעקבות זיכויו הגיש האדם שזוכה, באמצעות תביעת פיצויים נגד מדינת ישראל, בגין התקופה שבה ריצה מעצר בית וכן שלוש שנות מאסר בפועל מתוך שנות המאסר שנגזרו עליו במחוזי.