חוות דעת פסיכיאטרית: ג'ק טייטל אינו כשיר לעמוד לדין

ג'ק טייטל, המכונה "המחבל היהודי", שמואשם בשורה ארוכה של מעשי טרור חמורים אינו כשיר לעמוד לדין. חוות הדעת הפסיכאטרית מתייחסת למצבו של טייטל היום ולא לתקופות בהם ביצע את המעשים וטרם התקבלה החלטה לגבי המשך ההליך המשפטי נגדו

הפסיכיאטר המחוזי של ירושלים קובע כי "המחבל היהודי" יעקב (ג'ק) טייטל אינו כשיר לעמוד לדין. חוות הדעת של הפסיכיאטר תוגש מחר לבית המשפט המחוזי בירושלים. טרם ברור אם פרקליטו של טייטל יבקש להפסיק את ההליכים המשפטיים נגדו בשלב זה, או להמשיך עד לסיום המשפט.

המסמך מתייחס למצבו הנפשי של ג'ק טייטל היום, ואינו קובע באיזה מצב היה בעת ביצוע המעשים. טייטל, המואשם בשני מקרי רצח, עשוי להישלח לקבלת טיפול פסיכיאטרי, אחריו ייבדק בשנית מצבו הבריאותי, ותתקבל החלטה לגבי המשך ההליך המשפטי נגדו.

משפטו של יעקב (ג'ק) טייטל, נפתח בחודש דצמבר בשנה שעברה בבית המשפט המחוזי בירושלים. טייטל מואשם בשני מעשי רצח של פלסטינים, ובהנחת מטעני חבלה שכמה מהם גרמו לפציעתם של יהודים. בחקירתו הודה טייטל כי תכנן וביצע באופן עצמאי שורה ארוכה של מעשים חמורים נגד מגוון רחב של יעדים לאורך שנים.

סעיפי האישום בהם מואשם טייטל רבים ומגוונים: רצח של שני פלסטינים, החזקת נשק שלא כדין, גרימת נזק מכוון בחומר נפץ ופרסום הסתה לגזענות. אך לא נראה שכל זה מטריד אותו באופן כלשהו. השופט צבי סגל ביקש ממנו מספר פעמים במהלך הדיון לקום על רגליו, אך טייטל סירב פעם אחר פעם.

מעשי טרור ללא גורם מאחד

יעקב טייטל (37), נשוי ואב לארבעה, תושב ההתנחלות שבות רחל שבשומרון, מואשם בין השאר בהנחת מטען הצינור בביתו של חתן פרס ישראל למדע המדינה פרופסור יעקב שטרנהל לפני כשנה, ברצח שני פלסטינים ובהנחת מטען החבלה שהתפוצץ במשלוח המנות של הנער עמי אורטיז באריאל.

באירוע בפתח בית משפחת אורטיז באריאל ב-20 במרץ בשנה שעברה, נפצע עמי אורטיז בן ה-15 באורח קשה, לאחר שמשלוח המנות התפוצץ בפניו. "פעלתי נגד מיסיונרים באריאל כי הם לכדו יהודים חלשים", אמר טייטל באריאל.

באירוע השני החמור נפצע קל ברגלו חתן פרס ישראל למדע המדינה פרופסור זאב שטרנהל  מהנחת מטען חבלה בצמוד לדלת ביתו ב-25 בספטמבר 2008. טייטל ציין בחקירתו כי החליט לפעול נגד פרופסור שטרנהל מפני שלטעמו "שטרנהל קרא למותם של מתיישבים בשטחים". לדבריו של טייטל, "שטרנהל נראה לו מטרה אטרקטיבית משום שזכה בפרס ישראל".

שורה ארוכה של מעשים חמורים

טייטל, יליד פלורידה שבארצות הברית, נעצר ב-7 באוקטובר לאחר פעילות מודיעינית במבצע משולב של השב"כ והמשטרה. הוא נעצר שעה שהדביק כרוזים בגנות הקהילה ההומו-לסבית.

בחקירתו הודה טייטל, בין השאר, ברצח נהג מונית פלסטיני במזרח ירושלים ב-8 ביוני 1997 וברציחתו של פלסטיני נוסף, חודשיים לאחר מכן סמוך ליישוב כרמל שבדרום הר חברון. "אני לא מצטער, הייתי עושה הכל שוב", אמר בחקירתו. לדבריו, המניע לשני מעשי הרצח היה פיגועי ההתאבדות שביצעו פעילי טרור פלסטיניים בישראל.

בהמשך חקירתו, הודה טייטל כי הניח בנובמבר 2006 מטען חבלה בתחנת המשטרה ביישוב עלי - מטען שהתגלה על ידי התושבים במקום, ונוטרל ללא נפגעים. לדברי טייטל, המניח להנחת המטען היה "לייצר הרתעה ולגרום למשטרת ישראל שלא לאבטח את מצעד הגאווה, שהיה צפוי להתקיים כשבוע לאחר מכן בירושלים.

רשימת מעשי הטרור נמשכת, כשטייטל הודה בחקירתו בהנחתם של שני מטעני חבלה נוספים - האחד בסמוך לרכב משטרה בשכונת רמות בירושלים ב-15 במאי 2007, והשני בצד הדרך בכביש יגאל ידין בירושלים ביוני 2007. בשני המקרים לא היו נפגעים. גם מטענים אלו הונחו, לטענתו של טייטל, כאות מחאה על כוונת המשטרה לאבטח את אירועי הגאווה בעיר.

נעצר טרוריסט יהודי - סיקור מיוחד:

הותר לפרסום: נעצר מחבל יהודי

טייטל: לא מצטער על מעשיי

עמי אורטיז עדיין בטראומה

שטרנהל: על המערכת לטפל בטרוריסט

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק