מסתמן: אישום רביעי נגד אולמרט

הפרקליטות הודיעה על כוונתה להעמיד לדין את ראש הממשלה לשעבר בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד התמ"ת. על פי ההודעה, אולמרט, ומי שהיה מזכיר הממשלה תחתיו עובד יחזקאל, יואשמו, בכפוף לשימוע, בעבירות מרמה והפרת אמונים

בשעה שהחשדות נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת "הולילנד" עדיין נבדקים, פרשה נוספת מהעבר רודפת אותו מתקופת תפקידו כשר בממשלות ישראל. הפרקליטות הודיעה היום כי היא צפויה להגיש כתב אישום נוסף נגד ראש הממשלה לשעבר בכפוף לשימוע. מעורב נוסף בפרשה הוא מי שהיה באותה תקופה מזכיר הממשלה ויועצו הבכיר של אולמרט, עובד יחזקאל.

אם יוגש, מדובר בכתב אישום רביעי נגד אולמרט לאחר שבשנה שעברה הגישה הפרקליטות כתב אישום מאוחד נגד אולמרט בשלוש פרשות: "מעטפות הכסף", "מרכז ההשקעות" ו"ראשונטורס".

החשדות הראשוניים שהובילו לתחילת החקירה עסקו במינויים פוליטיים שביצע אולמרט ברשות לעסקים קטנים בעת שכיהן כשר התמ"ת, אולם במהלך החקירה, שנפתחה לפני כשלוש שנים, בשנת 2007, התברר לחוקרים כי היקפה מרחיק לכת הרבה יותר. החוקרים מצאו כ-260 מינויים או הטבות שאולמרט אחראי להם לפי החשד, מתוקף אחריותו על גופים רבים שעליהם היה אחראי במסגרת תפקידיו הציבוריים השונים.

עיקרי החשדות הם כי בתקופה בה כיהן אולמרט כשר התמ"ת, ממלא מקום ראש הממשלה, שר התקשורת ושר האוצר, הוא ניצל יחד עם יחזקאל את מעמדו וסמכויותיו במשרדים השונים.

על פי החשד השניים פעלו תוך ניגוד עניינים ובאורח מאורגן, שיטתי ונרחב, לקידום ענייניהם של חברי מרכז הליכוד, פעילי הליכוד ומקורביהם. כל זאת, בכוונה להיטיב עם חברי המרכז, כדי לרצותם באמצעות סיוע בתעסוקה ובהיענות לבקשותיהם בעניינים שונים מול גורמים בשירות הציבורי - והכל כדי לחזק את מעמדו הפוליטי של אולמרט.

החשדות נוגעים לעשרות רבות של מקרים בגופים שונים שהיו כפופים לשר אולמרט ובהם בזק, רשות הדואר, שירות התעסוקה, הרשות לעסקים קטנים ומינהל מקרקעי ישראל. כן נוגעים החשדות למינויים פסולים של פעילי ליכוד ומקורביהם לנציגי ציבור בבתי הדין לעבודה. הם יואשמו בסעיפים של מרמה והפרת אמונים.

יועצו של אולמרט בתגובה: מערכת האכיפה מתעסקת רק באולמרט

אמיר דן, יועץ התקשורת של ראש הממשלה לשעבר מסר בתגובה: "החקירה בנושא זה החלה לפני למעלה משנתיים והעיתוי של הודעת הפרקליטות דווקא כעת מעורר סימני שאלה קשים לגבי השיקולים ותום הלב שעומדים מאחורי מועד הפרסום".

"כבר שלושה שבועות שאנו עדים למסע הסתה פרוע כנגד אולמרט מטעם גורמים במערכת אכיפת החוק, וזאת מבלי שהוא נחקר בנושא 'הולילנד' כלל ומבלי שנשאל בנושא זה ולו שאלה אחת. פרסום ההחלטה היום הוא המשך ישיר לפרסומים מהשבועות האחרונים כחלק ממסע רדיפה ממושך ומתוכנן וזאת בעיצומו של הליך משפטי המתנהל - דבר שיש בו כדי להשפיע השפעה ישירה ובלתי כשרה על כל מי שמתבקש להעיד בהליך זה בימים אלה", נכתב בנוסף בתגובה.

עוד הוסיף דן כי "מדובר בנושא שנופח מעבר לכל פרופורציה. לא נפל שום פגם בהליך המינויים של בעלי התפקידים וחלקם הגדול של המינויים, בכל אותם מקרים שהחוק מחייב זאת, אף עבר את אישורה של ועדת רביבי לבחינת מינויים בשירות הציבורי. זאת ועוד, לא הופעל שום לחץ פסול כלשהו לאישור מינויים אלה, שנעשו בהתאם ועפ"י כל הקריטריונים הקבועים בחוק".

"האם באמת אין למערכת אכיפת החוק שום נושא אחר לעסוק בו ולהיבנות ממנו מלבד אולמרט?!", תמה דן. "מפתיע שבפרקליטות לא מנהלים עדיין חקירה נגד אולמרט גם על כך שלא חצה את הכביש במעבר חציה".

שחיתות בהולילנד - הסיקור המלא:

הפרשה מסתעפת: דני דנקנר נעצר

לופוליאנסקי שוחרר למעצר בית - והתקבל בתשואות

אולמרט: "עושים לי רצח אופי"

פרשת הולילנד: אורי לופוליאנסקי נעצר

יאח"ה הציעו ללופוליאנסקי להפוך עד מדינה תמורת סגירת התיק נגדו

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק