5 שנות מאסר ל"אם המתעללת" מבית שמש

בית המשפט המחוזי בירושלים שלח את מ', שותפתו של "הרב" אליאור חן למעשי התעללות מחרידים בילדיה, ל-5 שנות מאסר בפועל - זאת לאחר שהפכה לעדת מדינה נגד חן. השופט: "אין צל של ספק, חן ואנשיו הפגינו 'יצירתיות' מפלצתית"

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר בצהריים חמש שנות מאסר בפועל על מ', האם מבית שמש ששיתפה פעולה עם הרב אליאור חן והתעללה בשמונת ילדיה בצורה מחרידה. בנוסף, במסגרת הסדר טיעון לפיו תעיד האם נגד חן, נגזרו עליה שנתיים מאסר נוספות על תנאי.

"העונש מהווה תקומה גם עבור הנאשמת וגם עבור המשפחה", ציין השופט צבי סגל בהחלטתו. גם בפרקליטות הביעו שביעות רצון מגזר הדין ואמרו כי מדובר בעונש מידתי.

"אין צל של ספק: חן ואנשיו הפגינו 'יצירתיות' מפלצתית במלאכת ה"תיקון" של ילדי הנאשמת", כתב השופט בגזר הדין ולא חסך בביקורת. "קריאת כתב האישום מעוררת מנעד רגשי רב-גוונים ועוצמתי, וודאי גם רעד וחלחלה. לקרוא ולא להאמין. אמם של שמונה ילדים קטינים, הפקירה אותם לחלוטין בידי חן ועושי דברו, כמו הייתה מכושפת, נטולת כל כושר שיפוט ואבחנה בין אסור למותר.

"בעודה, ככל הנראה, מנותקת רגשית משמונה בני אדם - כולם בשר מבשרה, קטינים חסרי אונים וישע, תסריט אימים הזוי לחלוטין נרקם וגם התממש ממש לנגד עיניה, והיא - החרישה. המעשים שבוצעו בילדיה מבטאים אובדן צלם אנוש מצד מבצעיהם. מעליהם מתנוסס דגל אדום כה עצום ממדים, חוצה רקיעים ויבשות".

בצקות, כוויות, הקאות ונזק נפשי

מסכת המעשים, כך ציין השופט, כללה טלטול, הכאה, כפיתה, שריפת איברים, האכלה בצואה. "טלטולם וניעורם, כמו היו בגדר חפץ מכני גס מקולקל; שריפת איברי גופם, כמו היו חומר תבערה זול; כפיתת ידיהם ורגליהם באמצעות אזיקונים מפלסטיק וחבלים, כמו היו עצורים מסוכנים ביותר בהליך פלילי מאולתר; הכאתם, חניקתם, כיפוף ידיהם, הנפת גופם, כמו היו עבריינים שיש לבוא עמם חשבון מהיר בסגנון "עולם תחתון"; שפיכת אלכוהול או זריית מלח על פצעיהם, כמו היו שבויי מלחמה שנואים שכל האמצעים נגדם כשרים".

עוד הוסיף השופט כי "למעשים שבוצעו בקורבנות משמעות מרחיקת לכת, להם ניתן ביטוי הן פיזי והן נפשי, הן מיידי והן ארוך טווח. מחד-גיסא: פצעים, בצקות, כוויות, הקאות, תחושת חנק, עילפון, שבר, וודאי גם צלקות; ומאידך-גיסא: נזקים נפשיים חמורים, שאין לכמתם או להעריכם בשלב זה. בכל אופן, ניתן לשער כי מי מילדי הנאשמת, אם לא כולם, סובל ממצוקות נפשיות קיומיות, שפחדים וחרדות נלווים להן, מתסמונת פוסט טראומטית".

עם זאת, למרות מסכת ההתעללות המחרידה, החליט בית המשפט לאמץ את הסדר הטיעון. "הנאשמת הודתה במיוחס לה, נטלה אחריות על מעשיה, והביעה צער עמוק בגינם. בכך, בין השאר, ובעיקר, חסכה הנאשמת עדויות קורעות לב מטעם ילדיה", הסביר השופט.

"התרשמתי, כי דבריה של הנאשמת עם תום משפטה היו כנים ועמוקים, כי בכוונתה להשיב לעצמה את התואר 'אמא' בעבודה מאומצת וקשה", הוסיף סגל וציין כי התחשב בהחלטתו גם בעובדה שהילדים עצמם הביעו רצון כי מ' תשוב לשהות במחיצתם.

כעת, בעקבות אישור הסדר הטיעון, תהפוך האם באופן רשמי לעדת מדינה ותסייע, כך מקווים בפרקליטות להפליל את הנאשם המרכזי בפרשה - אליאור חן.

פרשת חן: כת סדיסטית שהתעללה בילדים על מנת "לתקנם"

הפרשת המצמררת נחשפה במרס בשנה שעברה. מ' הואשמה בכתב האישום המקורי כי טלטלה, כפתה והתעללה בילדיה בני השלוש וארבע. פעולותיה של האם, בדומה לשאר המעורבים, נעשו במסגרת של כת סדיסטית שבראשה עמד בן זוגה אליאור חן. בנה הפעוט אף אושפז בבית חולים שערי צדק כצמח כתוצאה מההתעללות.

הכת התעללה בילדים על מנת "לרפאם" ממזיקים שונים. הילדים עברו סדרה מזעזעת של התעללויות מחרידות כגון הכאה, האכלה בצואה, שריפת איברים ופעולות מזעזעות אחרות. חן עצמו נמלט עם תחילת החקירה לברזיל, אך הוסגר לבסוף לישראל.