מבוכה לפרקליטות: הקלטת הסתר בפרשת אברג'יל - של אדם אחר

לפני מספר חודשים התגאו בפרקליטות ובמשטרה על הסגרתם לארה"ב של מי שלטענתם הם ראשי ארגון פשע - האחים מאיר ויצחק אברג'יל. זאת, בין השאר בזכות הקלטות סתר. אבל עכשיו מתברר שהמוקלט הוא בכלל מישהו אחר

מאיר אברג'יל טוען כבר שנתיים שהוא לא האיש שהמשטרה טוענת שהוא. לדבריו, הוא לא היה בארצות הברית ולא סחט אף אחד. תיק ההסגרה נגדו ונגד אחיו יצחק מבוסס על אלפי שעות של האזנות סתר של המשטרה.

כתב האישום נגד מאיר מתייחס לסחיטה לכאורה של האחים אסי וחי ועקנין. הם - לטענת האמריקנים - קיבלו מעבריינים ישראלים מיליוני שקלים מהגניבה של הבנק למסחר, הלבינו אותו בארצות הברית ואחר כך סירבו להעביר את הכסף חזרה לעבריינים. אסי - כך נטען בפרקליטות - בזבז את הכסף בהימורים, וכאן נכנס מאיר אברג'יל לתמונה לטענת האמריקנים.

בבקשת ההסגרה טענו בפרקליטות כי השיחה הזו בין מאיר אברג'יל לבין חי ועקנין מוכיחה כי אברגי'ל דרש לקבל כסף, ואף קיבל אותו, כפי שמתאר תמליל השיחה:

ועקנין: דוד מאיר?
מאיר: כן
ועקנין: הכסף כבר אצל אסי, אמא הביאה לו את זה, לתת לך את זה, אז מחר... איזה יום היום?
מאיר: היום זה יום ראשון
ועקנין: אני אדאג שמישהו יעביר לך את זה עוד כמה שעות, אליך היום. בסדר, מותק? עד סוף היום זה אצלך, בסדר? דוד מאיר, תקשיב לי, כפרה. אם אתה הולך לבנק שלי בירושלים, אתה יכול להוציא את זה מבנק דיסקונט גם כן, הצ'ק הזה מוכן שמה. היום זה אצלך
מאיר: אני לא יכול להוציא את זה משם
ועקנין: לא, אני התקשרתי אליהם, תקשיב שנייה. עד סוף היום, היום זה אצלך ביד, מבטיח לך, היום זה אצלך, בסדר?
מאיר: בסדר

"כל הסיפור המעוגל שבנתה המדינה מתפוגג"

אברג'יל ופרקליטו עורך הדין אביגדור פלדמן, טענו מיד אחר ההחלטה להסגיר את מאיר, כי השיחה הזו והשיחה הבאה מתעדות את חי ועקנין משוחח עם דודו מאיר. וזהו תמליל השיחה השנייה:

ועקנין: תקשיב, ממש מצטער, כי אני לא מדבר עם אסי... לא, תקשיב שנייה, אני לא דיברתי כבר חודש איתו. אני מחר שולח לבן דוד שלי אייל בשיקגו משהו, וגם בשבילך, אני מטפל בזה מחר, נשמה, בסדר?
מאיר: מחר יהיה, למה אני בצרות צרורות
ועקנין: חס ושלום, מחר זה נוחת, נשמה
מאיר: אז מחר יתקשר אלי מישהו?
ועקנין: כן, מחר, נשמה.

"כל הסיפור המעוגל והבנוי היטב שהמדינה בנתה בהשראת ארצות הברית מתפוגג", אומר עורך הדין אביגדור פלדמן, פרקליטו של מאיר אברג'יל. שנתיים אחר גם בפרקליטות נאלצו להודות שנפלה בטעות, וכי השיחות האלה לא קשורות למאיר אברג'יל כפי שהוא טען מלכתחילה.

אין ספק כי בהיעדר השיחות האלה נחלש מאוד תיק ההסגרה נגד מאיר אברג'יל. מה יהיה משקלן האמיתי יכריע בשבוע הבא בית המשפט העליון. בפרקליטות טוענים כי בתי ההסגרה ראיות רבות נוספות הקושרות את אברג'יל לסחיטה.