זוכה מאשמת רצח אחרי 3 שנים בכלא - ותובע את המדינה

אחרי שישב 3 שנים בכלא על רצח, בית המשפט העליון זיכה את גרגורי בשירוב ומתח ביקורת חריפה על הפרקליטות והמשטרה. מחר – 4 שנים אחרי אותו זיכוי – יגיש בשירוב תביעת ענק נגד המדינה. הערב הוא מדבר לראשונה

ארבע שנים אחרי שבית המשפט זיכה אותו מרצח, יצא היום גרגורי בשירוב לתבוע על העוול שנעשה לו. הרצח שבו הורשע בשירוב אירע לפני תשע שנים בראשון לציון. איגור בושנוב העיר בבוטות לשתי נערות ובתגובה נרצח בדקירות סכין, זמן קצר לאחר מכן נעצר בשירוב בחשד לביצוע הרצח.

כמה חודשים אחר כך הרשיע אותו בית המשפט המחוזי בתל אביב ברצח ודן אותו למאסר עולם.
"טענתי כל הדרך שזה לא אני, אבל זה לא ממש עזר", מסביר בשירוב. "אחרי תקופה התחלתי כבר להתייאש".

"איבדתי את האמון במדינה"

שלוש שנים ישב בשירוב בכלא עד שבית המשפט העליון זיכה אותו, תוך שהוא מותח ביקורת חריפה על המשטרה ועל הפרקליטות. "הייתה כאן דינמיקה של חקירה שבה מתאמצת המשטרה לפתור מקרה רצח ודעתה מתקבעת", כתב השופט אליקים רובינשטיין. "המשטרה הפעילה את הזרקור, אך לכיוון אחד, תוך מאמץ לשכנע עדים".

בית המשפט קבע שהשוטרים לא חקרו חשוד אחר, למרות שהיו לגביו ראיות מוצקות. החשוד האמיתי ברצח, נמלט בינתיים מהארץ יחד עם בני משפחתו. בתביעה שתוגש מחר נטען כי הפרקליטות העלימה עין מחומר מראיות משמעותי. "איבדתי את האמונה במדינה הזאת. רק כאן אפשר להתלבש על בן אדם ולקבוע שהוא ביצע רצח", אמר בשירוב.

למרות הדברים הקשים שקבעו שופטי בית המשפט העליון, איש בפרקליטות ובמשטרה לא שילם את המחיר והלקחים לא הופקו. ראש צוות החקירה רב פקד שמעון אלימלך התקדם בינתיים במשטרה והספיק מאז לככב בכמה פרשות פליליות נוספות, שגם בהן מתחו השופטים ביקורת חריפה על ההתנהלות המשטרה.