הנער שנאנס במעצר "כבר שילם את המחיר"

פרטים חדשים בפרשת הנער שנאנס בבית המעצר וכתב האישום נגדו בוטל: הפרקליט של הנער ומשפחתו, עו"ד עמיר מלצר, מתאר שלב אחרי שלב את כל העוולות אותן גרמו רשויות החוק לנער בן ה-17. "שרשרת הטעויות עלתה על כל דמיון", אומר הפרקליט לחדשות 2 באינטרנט. "הוא כבר שילם את המחיר, תפקידנו לדאוג שמקרים כאלה לא יישנו"

נאנס בחצר בית המעצר, הסוהרים לא ראו. אילוסטרציה (חדשות 2)

נער בן 17 בלבד מהצפון שנעצר בגלל החזקת כמות מזערית של חשיש נאנס באכזריות בבית המעצר - ובעקבות זאת בוטלו נגדו האישומים.

עו"ד עמיר מלצר, מי שייצג את הנער שנאנס על ידי שלושה עצורים בחצר בית המעצר קישון ביום, מגולל בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט את השתלשלות העניינים שהביאו בסופו של דבר לביטול כתב האישום נגדו הנער, ומפרט את כל התקלות הסדרתיות בהתנהלות רשויות החוק, המשטרה והשב"ס, בטיפול בפרשה.

"שרשרת הטעויות עלתה על כל דמיון"

"שרשרת הטעויות שממנה הנער סבל עלתה על כל דמיון", אומר עו"ד מלצר. "עניינו של הנער לא נדון בפני שופט נוער למרות שהוא קטין וישנה חובה של שופט נוער לנהל את ההליכים המשפטיים, במשטרה חרגו מהנהלים ולא דיווחו לקצינת המבחן שלו שהוא נעצר".

"בנוסף לכך, נציג המשטרה הטעה את בית המשפט כשאמר לשופט כי לנער יש עונש מאסר על תנאי, מידע שגוי מכיוון שהעבירה היחידה עליה היה נענש הייתה עבירת תנועה שבעקבותיה נשלל רשיון הנהיגה שלו, ולא שום עבירה פלילית אחרת", לדברי עורך הדין.

כאשר נעצר הנער בחשד להתפרצות לדירה ובהחזקת 1.3 גרם מריחואנה, הוא הועבר לתאי המעצר של תחנת כרמיאל, אך מחוסר מקום הוא הועבר לבית המעצר "קישון", שנמצא תחת אחריות שירות בתי הסוהר. "במהלך המעצר נשדדו כל בגדיו ובוצעו בו מעשי אונס חריגים", אומר הפרקליט בכאב. "אוזנו רוצעה בעזרת חוט תיל, והוא הוכה בבקבוק מים מלא, כל זאת שעה שהסוהרים אמורים כביכול לפקח על הנעשה". לאחר היוודע דבר האונס, שוחרר הנער מבית המעצר והושם במעצר בית.

"המדינה עשתה לו עוול"

המקרה החריג נדון גם בוועדת הפנים של הכנסת, שהמליצה לבטל את כתב האישום נגד הנער. "בנוסף להמלצה על ביטול כתב האישום נגדו, הם הטיחו ביקורת קשה גם במשטרה וגם במערכת שירות בתי הסוהר", אמר עו"ד מלצר שטען בפני הוועדה כי במהלך חקירתו במשטרה, הוכה הנער ממושכות על ידי השוטרים שניסו לגבות ממנו הודאה באמצעים פסולים.

נציג המחלקה לחקירות שוטרים שזומן אף הוא לדיון אמר אז: "ישנו קשר של שתיקה במקרים מסוג זה, אבל יש לנו ממצאים בנוגע לאמיתות תוכן התלונה של הנער".

פרקליטו של הנער הוסיף כי "לאחר העוול שנעשתה לו המדינה, הגשתי בקשה לביטול כתב האישום מחמת הצדק". במידה והעוולות שנגרמו לנער עולות בחומרתן על האישומים נגדו כמו במקרה זה, יש מקום להגיש את הבקשה הזו, הנחשבת מאוד נדירה ובדרך כלל נדחית על ידי בתי המשפט.

"אני שמח שמח"ש פעלה כראוי", הוסיף עורך הדין מלצר, "ובניגוד לשב"ס שלו אין מערכת ביקורת חיצונית, מח"ש תגיש כתבי אישום נגד השוטרים המעורבים בפרשה. במידה ויורשעו השוטרים, המשפחה מתכוונת לתבוע פיצויים מהם באופן אישי".

הילד שילם את המחיר - עכשיו נדאג לאחרים

המשפחה שבה מדובר היא משפחה של עולים חדשים. פרקליט המשפחה טוען כי הטיפול הלקוי בפרשה גרם למחשבות רבות בקרב תורמים ובקרב יהודים שתכננו בקרוב להעתיק את מקום מגוריהם לישראל. "אחרי שפרסמתי את המקרה בדף הפייסבוק שלי, פנו אלי עשרות אנשים שתורמים למערכת הביטחון בישראל ואמרו שעד שתוצאות המקרה לא יובררו הם מפסיקים לתרום למדינה. בנוסף אליהם גם יהודים רבים שרצו לעלות לישראל, אמרו שהם מתכוונים להישאר בחו"ל", דברי עורך הדין.

"אנחנו חיים במדינת חוק, וכאזרחים אנחנו צריכים לסמוך על המשטרה", סיכם הפרקליט. "חבל שכמה עשבים שוטים גורמים לנו לפקפק ביכולותיה של המשטרה לשמור עלינו, אבל אני לא אשקוט ובאמצעות טיפול ראוי במקרה הזה אנחנו נצליח למנוע את המקרים הבאים".

משפחתו של הנער, עולים חדשים כאמור, איבדה את מרבית כספה כשנאלצה לממן את ההליכים המשפטיים ואת הטיפול נפשי לו נזקק הנער בעקבות האונס שעבר. אזרחים המעוניינים לתרום יכולים לעשות זאת בחשבון מיוחד שנפתח עבור המשפחה, שפרטיו: 
הבנק הבינלאומי, סניף 050 בקריית שמונה. מספר החשבון: 409-329797.