הסדר טיעון לנער שירה בבן 13

פרסום ראשון: הילד אורן מזרחי בן ה-13 ממודיעין נהרג לפני כשנה מירי בשוגג של בן כיתתו ששיחק באקדח. כעת מתברר שהפרקליטות הגיעה להסדר טיעון עם הנער היורה, שיודה בהריגה ברשלנות. אין עדיין הסכמה על העונש שיוטל עליו

הפרשה הטרגית מסתיימת בהסדר טיעון: לפני כשנה נהרג אורן מזרחי בן ה-13 מירי אקדח בעת ששיחק עם חבריו. חברו של אורן בן ה-14 פלט כדור בשוגג והרג את חברו אורן ז"ל.

תחילה הוחלט להגיש כתב אישום נגד הנער היורה ונגד אביו: הקטין הואשם בגרימת מוות ברשלנות והאב המואשם בגרימת מוות ברשלנות ובהזנחת השמירה על כלי ירייה. אלא שהיום מתברר שהפרקליטות החליטה לסגור את התיק בהסדר טיעון.

על פי הסדר הטיעון שהושג בין הצדדים, הנער יודה מחר בגרימת מוות ברשלנות, אולם למרות ההסכמה על העבירה שבה יואשם, אין הסכמה על העונש שיוטל על הנער בן ה-14. לגבי אביו של הנער, שהואשם כאמור בגרימת מוות ברשלנות ובהזנחת השמירה על כלי ירייה, לא הושגה הסכמה.

מכתב האישום, שהוגש בדצמבר האחרון על ידי עו"ד אור ממון מפרקליטות מחוז מרכז נגד הקטין בן ה-14, עולה כי "הקטין פרק את האקדח, החזיר אותו ואת המחסנית למקומם, אסף את תרמיל הכדור שנורה והשליכו מעבר לגדר ביתם, חזר לבית, חייג לאימו, ואמר לה שנכנס לבית אדם רעול פנים והוא שירה באורן ז"ל".

"הקטין נופף באקדח והציגו בפני חבריו, טען מחסנית לתוך האקדח ואף הראה לקטינים כיצד הוא לוחץ על ההדק... בהמשך כיוון הקטין את האקדח לעבר המקום בו עמד אורן באותה העת ולחץ על ההדק. כתוצאה מכך נורה קליע מהאקדח ופגע בראשו של אורן שנפגע אנושות ומת כתוצאה מפצעיו", כך נטען בכתב אישום.

"איחסן את האקדח בדרך רשלנית"

כתב האישום נגד האב מייחס לו רשלנות קשה בכל הנוגע לאחסון האקדח שהחזיק ברישיון. על פי כתב האישום, למעלה מ- 20 שנה, החזיק הנאשם, ברישיון, באקדח חצי אוטומטי מסוג "ברטה". הנאשם נהג לשאת עימו את האקדח לעיתים רחוקות, בעיקר בעת טיולים משפחתיים. בשאר הזמן איחסן הנאשם את האקדח בבית ללא מחסנית ותחמושת, בשידה שבחדר השינה שלו בבית.

"הנאשם בחר בדרך אחסון האקדח לעיל, למרות שהינה רשלנית, בניגוד להנחיות משרד הפנים", נכתב באישום. "למרות שבבית הייתה כספת בה ניתן היה לאחסן את האקדח בצורה בטוחה יותר".

אורן נורה בראשו - ומת מפצעיו

ב-7 באפריל 2009 שהה הקטין בביתו עם שניים מחבריו: אורן מזרחי ז"ל וקטין נוסף. בשעה 11:00 הקטינים היו לבדם בבית וללא השגחת מבוגרים, אז החליט הנאשם להראות לחבריו את האקדח. על פי כתב האישום, הוא פתח את המגירה העליונה באמצעות מפתח שהיה בכד, הוציא מהמגירה העליונה את האקדח, וכן הוציא מחסנית מלאה בכדורים מהמגירה התחתונה.

"הקטין נופף באקדח והציגו בפני חבריו , טען מחסנית לתוך האקדח ואף הראה לקטינים כיצד הוא לוחץ על ההדק. כשבכל הזמן הזה אחד מחבריו הפציר בו שיחדל ממעשיו מאחר וזה מסוכן", לשון כתב האישום. "בהמשך, הדגים הקטין לקטינים כיצד הוא דורך את האקדח פעמיים. בעקבות זאת נחלץ כדור מהמחסנית ונפל אל הרצפה. בהמשך כיוון הקטין את האקדח לעבר המקום בו עמד אורן באותה העת ולחץ על ההדק. כתוצאה מכך נורה קליע מהאקדח ופגע בראשו של אורן שנפגע אנושות ומת כתוצאה מפצעיו".

חבריו של אורן מזרחי היו עדים לאסון הנורא. הם ראו את חברו לוקח את האקדח של אביו ואת הכדור שנפלט פוגע בראשו של אורן, שנפטר במקום.