ליברמן עתר לבג"ץ: "אני מתכוון להיות שר החוץ גם ב-2012"

שר החוץ ליברמן התחיל במלחמתו והגיש עתירה לבג"ץ נגד הדלפות המשטרה, לדבריו, מחקירותיו השונות. לטענתו, גם אם השגריר בבלארוס הודה באופן רשמי כי מסר לידיו חומר חסוי בדבר חקירותיו, העובדה שכמה שעות לאחר החקירה פורסמו הדברים בתקשורת מעלה כי הנושא הודלף. "מדובר באמא ובאבא של שיבושי חקירה", אמר ליברמן בבג"ץ

"מדובר באמא ובאבא של שיבושי החקירה", כך אמר הבוקר שר החוץ אביגדור ליברמן רגע לפני שהגיש לבג"ץ את העתירה נגד סגירת תיק החקירה בעניין הדלפות המשטרה לדבריו, מחקירותיו השונות. למרות ההסתעפות בחקירותיו, שר החוץ מביע אופטימיות ואומר: "אני מתכוון להיות גם שר חוץ גם ב-2012".

עוד אומר ליברמן הבוקר כי "לא ייתכן שאחרי שאני נחקר במשך שעתיים ומציינים בפניי כי אסור לי להתייחס לשום פרט מהחקירה, מודלף מלשכת המפכ"ל פרטים שאינם נכונים ומסולפים ולי אין אפשרות להגיב עליהם". ליברמן תוקף את החלטת היועץ המשפטי לממשלה בזמנו, מני מזוז, לסגור את תיק החקירה בעניין ההדלפות מחקירותיו בשנים האחרונות.

אתמול נחקר ליברמן באזהרה בחשד לשיבוש הליכי משפט והפרת אמונים. הוא חשוד שקיבל ב-2008 חומר חקירה מסווג בעניינו מידי שגריר ישראל בבלרוס באותה העת זאב בן אריה, חומר שהתבקש השגריר להעביר לשלטונות בלרוס במסגרת בקשה לערוך לליברמן חיקור דיון.

החשד נגד ליברמן מתמקד במינויו של בן אריה לתפקיד שבו הוא מכהן כיום כיועץ השר לענייני רוסיה, ולתפקיד הבא שלו - שגריר לאחת המדינות הבלטיות.

פרקליט המדינה משה לדור התייחס אתמול לטענותיו של ליברמן על עינוי דין ואמר שמדובר בתיק מורכב, אך העריך שההחלטה בעניינו תתקבל בקרוב. "אני מעריך שסדרי הגודל הם שבועות", אמר לדור אתמול בערוץ 1, "תהיה החלטה אם להזמין אותו, אם הוא ירצה בכך, להשמיע את טענותיו".

זאב בן אריה הודה אמש כי הדליף לשר החוץ הישראלי מידע מסווג על חקירתו בחודש אוקטובר 2008. כעת מעריכים במשטרה כי המשך החקירה יהיה קל לבדיקה, על אף החשדות החמורים.

עורך דינו של ליברמן שלח אמש מכתב ליועץ המשפטי לממשלה ובו התלונן על הדלפת החקירה הנוכחית נגד שר החוץ. לטענתו, גם אם השגריר הודה באופן רשמי במעשים המיוחסים לו, העובדה שכמה שעות לאחר החקירה פורסמו הדברים בתקשורת מעלה כי הנושא הודלף. כמו כן, מקורביו של שר החוץ אומרים כי עצם העובדה שהמשטרה מנפחת את הפרשה הנוכחית מעידה, כך לדבריהם, שאין לה חשדות מבוססים נגד ליברמן.

בפעם הראשונה - נחצה הקו העדין

החשדות נגד ליברמן בפרשה הנוכחית נחשבים חמורים מאחר שזו הפעם הראשונה בה קיבל שר החוץ מידע רשמי ומפורט על החשדות נגדו במשטרה בפרשיות האחרות. כמו כן, ייתכן כי להמלצה יתווסף סעיף נוסף שנוגע גם לליברמן עצמו, שנחשד באותן עבירות כמו בן אריה - שיבוש מהלכי חקירה ומשפט.

הקשר בין השגריר לשעבר לליברמן התגלה כבר בשנת 2004, אז לחץ ליברמן על ראש הממשלה אריאל שרון לפתוח מחדש את השגרירות במינסק. בן אריה מונה אז לתפקיד, בהמשך קודם וכעת מיועד לקידום נוסף. מדובר בפעם הראשונה שבה נחצה הקו העדין שבין החקירות שמלוות את ליברמן לאורך תקופת כהונתו לבין תפקודו כשר החוץ של מדינת ישראל - קו שטרם נחצה עד היום.