עבודות שירות בלבד לרופא שלקח שוחד מחולים סופניים

בית משפט השלום בת"א קבע היום כי ד"ר אריה פיגר, לשעבר סגן מנהל מחלקה בביה"ח איכילוב שהואשם בלקיחת שוחד מחולים, ירצה שישה חודשי עבודות שירות - עונש קל ותמוה בהתחשב בעבירות שביצע הרופא הבכיר ובהתייחס לקביעתה של השופטת כי "הנאשם עשה שימוש ציני במעמדו הבכיר"

עונש קל מאוד לרופא שלקח שוחד מחולים סופניים: שופטי בית משפט השלום גזרו הבוקר על ד"ר אריה פיגר שישה חודשי עבודות שירות. מדובר בעונש קל יחסית לעבירות השוחד החמורות שיוחסו לד"ר פיגר. בצאתו מבית המשפט הכחיש הרופא שוב את העבירות בהן הורשע. 

השופטת רחל גרינברג גזרה על ד"ר פיגר בנוסף לעבודות השירות, 20 חודשי מאסר על תנאי, קנס בהיקף של 75 אלף שקלים ותשלום פיצויים למתלוננים. שישה חודשי המאסר בפועל שנגזרו עליו יומרו לעבודות שירות, מותנה בהוראת הממונה על כך.

בהחלטתה ציינה השופטת "כי הנאשם עשה שימוש ציני במעמדו הבכיר, תוך ניצול חולשותיה של הרפואה הציבורית. למעשיו של הנאשם, רופא מומחה בכיר, מתלווה פן מכוער במיוחד של ניצול מצוקת חולי סרטן ובני משפחותיהם מתוך תאוות בצע לשמה".

לקח 50 אלף ש"ח שוחד

ד"ר פיגר הואשם בחמש עבירות שונות של לקיחת שוחד, בסכום של כ-50 אלף שקלים, ובחמש עבירות עושק של חולים ועבירה של הפרת אמונים.

לעומת זאת ציינה השופטת גרינברג כי עדויות האופי הרבות מציירות את הנאשם באור השונה מתדמיתו בעיני המתלוננים. "בית המשפט אינו חולק על מקצועיותו ועל כך שהעניק מהידע ומהניסיון לחולים", אמרה והדגישה כי לא התייחסה לסוגיית הקלון במעשיו של פיגר והיא תתייחס לכך בהמשך. בצאתו מהדיון המשיך ד"ר אריה פיגר להכחיש את המיוחס לו.

פיגר נעצר בשנת 2006 לאחר שהתקבלו עשרות תלונות נגדו, על כך שהפנה חולים לניסוי שנערך בבית החולים, בתמורה להטבות כספיות מעורכי הניסוי.

לפי כתב התביעה, הציע ד"ר פיגר לחולה, לאחר שהודיע לה כי היא חולה במחלה סופנית כי הוא יכול לצרף אותה לניסוי במרפאתו הפרטית תמורת 1,700 ₪, ותמורת המשך הטיפול תשלם כל פעם 1,000 שקלים. החולה בינתיים נפטרה ממחלת הסרטן.

דרך התשלום לא הייתה באופן ממוסד, אלא בדרך של העברת כסף מזומן מיד ליד. במקרה אחר לקח פיגר תשלום משני בני זוג כאשר בן הזוג השני אינו מודע וכך קיבל תשלום שוחד כפול.