משפט אולמרט: "הגעתי כאדם חף מפשע ואצא ככזה"

אחרי כל העיכובים והדחיות, נפתח הבוקר שלב ההוכחות במשפטו של רה"מ לשעבר. "אני בטוח שהתוצאה בסופו של התהליך תאשר את מה שאמרתי", הצהיר אולמרט. התובע במשפט: "הנאשם בחר לא לומר אמת". צפו בדברים

שלב ההוכחות במשפטם של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וראש לשכתו לשעבר שולה זקן נפתח הבוקר בבית המשפט המחוזי בירושלים. בדומה לפעם הקודמת שבה התייצב כנאשם, הצהיר אולמרט עם הגעתו לבית המשפט כי חפותו תצא לאור. "לפני כמה חודשים הגעתי לכאן כאדם חף מכל עבירה, ואני מאמין שאצא מכאן אדם חף מכל עבירה", אמר למצלמות.

"היום הסתיים פרק ההצהרות הבומבסטיות, התיאורים הפלסטיים, וההתקפות שהיו חלק מהאווירה הציבורית במהלך השנתיים האחרונות", תקף אולמרט והוסיף: "בבית המשפט יתבררו העובדות, כאן אשמיע את מה שאנו יודעים ומאמינים, ואני בטוח שהתוצאה בסופו של התהליך תאשר את מה שאמרתי לכם".

"היו מעטפות, הכסף שימש למטרות אישיות"

את הדיון פתח פרקליט מחוז ירושלים אלי אברבנל, התובע בתיק שתקף את אולמרט. "הנאשם בחר לא לומר אמת ומסר גרסה חלקית שאינה אמת", ציין אברבנל בפתיחת נאום ההוכחות. "במהלך הזמן הוא יישר קו עם טלנסקי והודה גם בקבלת המעטפות".
.
"אין שום קסם במילים 'מימון בחירות' או 'הוצאות הגנה משפטית', כשההגנה מוצדקת ומנסה להסביר בנימוקים כאלה, אין בכך די", ציין התובע בתיק. "אנחנו נטען שמועמד לבחירות טוען כי הדבר נועד למימון בחירות, אבל לא מספיק לומר - צריך להביא עדויות. כי אם לא כן, כל איש ציבור יכול לומר זאת ללא הגבלה".

בהמשך דבריו טען אברבנל שאולמרט קיבל מטלנסקי את סכומי הכסף בכתב האישום, ולא דיווח עליהם כנדרש. "סכום של 140,000 שקל שנכנס לחשבונו בשנת 1997 ולא יצא לשום מקום אחר, גם לא להגנה משפטית. הסכום כיסה משיכת יתר לחשבון עובר השב של הנאשם", הדגיש אברבנל. "לא חשבון של עמותה - אלא חשבון אישי".

במטרה לחזק את הדברים שיישמעו מטעם עדי הגנה אמר אברבנל. "כמעט ואין עדי תביעה מובהקים שיש להם עניין לחסל חשבונות. כמעט כולם יגיעו הנה בחוסר רצון מוחלט, כיוון שלאיש אין אינטרס להפיל את המשיב - חלקם חבריו, חלקם כפופים לו", ציין התובע.

"גם אורי מסר התלכלך בעניין הזה"

בהמשך דבריו התייחס הפרקליט לדמות מרכזית נוספת בפרשה. "ניגוד עניינים הוא עניין חריף במיוחד. מסר הוא מקורב מאוד לאולמרט, הוא שותפו לשעבר, בא כוחו בהווה. הם הולכים למסעדות ומשחקי כדורגל", אמר אברבנל. "אנחנו נוכיח שמסר פתר לאולמרט הרבה מאד בעיות. הוא פעל מול טלנסקי לכיסוי חוב של שני מיליון שקל".

אברבנל ציין כי "גם מסר התלכלך בעניין הזה. מסר מחזיק עבור הנאשם קופה סודית, לעיתים עבור הנאשם עצמו, לעיתים עבור הנאשמת. לעיתים סכומים בשקלים לעיתים בדולרים - הכספים האלה מריחים רע", טען באולם הדיונים בירושלים.

עורך דינו של אולמרט: לא הייתה שיטה ולא הייתה מרמה

פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זוהר, התייחס להאשמות בפרשת ראשונטורס. "לא הייתה שיטה ולא הייתה מרמה, לא בפן העובדתי ולא בפן הנפשי", אמר הפרקליט, "קשה להתמודד עם חוסר האיזון בין שלב החקירה לבין טיב האישומים עימם נשארנו בסוף".

עו"ד זוהר הוסיף: "כמאמרו של ראש הממשלה המנוח בגין "יש שופטים בירושלים", מולכם אנו ניצבים כעת ומאמינים לאחר שלמדנו את חומר החקירה היטב שמר אולמרט יצא מבית המשפט כשם שנכנס אליו – זקוף, גאה וחף מפשע".

נעדר מהדיון: הפרקליט אורי קורב

הדיון היום מתקיים בסימן היעדרו של התובע במשפט, עו"ד אורי קורב, שיצא לחופשה כפויה בעקבות התבטאויותיו באוזני סטודנטים בגנות שופטים, נשיאת בית המשפט העליון, ופרקליט המדינה.

ראש הממשלה לשעבר נאשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, במרמה ובהפרת אמונים, בשלוש פרשיות - טלנסקי ומעטפות המזומנים, מרכז ההשקעות, וראשון טורס. בתום דבריו של עו"ד אברבנל תחל עדותם של העדים מטעם התביעה.

"עד עכשיו נתפסנו לסיסמאות והדלפות מגמתיות שאין מאחוריהן דבר", אומר הבוקר אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, לחדשות 2. "עכשיו אנחנו מגיעים לשלב שכל הדברים האלה מוסטים הצידה ומה שקובע זה העובדות. אנחנו בטוחים שהתמונה תשתנה מהקצה אל הקצה", הוסיף.

בשל היעדרו של עו"ד קורב, החליט בית המשפט שבשבועות הקרובים יתקיים רק דיון אחד בשבוע, ולא שלושה כפי שתוכנן מלכתחילה. "לדעתי אין למהלך שום השלכות. כל העניין הזה של עו"ד קורב הוא לא עניין שלנו, אלא של מערכות המשפט", טען דן. "אם יש להם עובדות מוצקות זה לא משנה מי נעמד בבית המשפט. אם אין להם עובדות מוצקות, ההיסטריה ברורה".

ביקשו דחיה - ונדחו

לפני עשרה ימים הגישה פרקליטות מחוז ירושלים בקשה לבית המשפט המחוזי בעיר לדחיית שלב ההוכחות במשפטו של ראש הממשלה לשעבר בשלושה חודשים, וזאת בעקבות יציאתו לחופשה של עו"ד קורב. "העדרו בשלב זה מההופעה בתיק יסב למאשימה נזק ביכולתה להציג את עניינה בביהמ"ש", נטען בבקשה.

"ביטול מועדי הוכחות רבים כמבוקש על ידי המאשימה, אינו דבר של מה בכך", ציין בבקשה פרקליט מחוז ירושלים עו"ד אלי אברבנל. "מובן למאשימה כי יש בדחייה שכזו כדי לפגוע קשות בסדרי עבודתו של בית המשפט ובהערכות המיוחדת שננקטה על ידי בית המשפט הנכבד לקראת שלב ההוכחות".

עו"ד אברבנל ציין כי התביעה לא היתה מגישה את הבקשה, אלמלא האילוץ החריג בו היא נתונה כתוצאה מחופשתו הבלתי צפוייה של עו"ד קורב. "אשר על כן ונוכח המצב יוצא הדופן אליו נקלעה המאשימה, מתבקש בית המשפט הנכבד לדחות את ראשיתו של שלב ההוכחות בתיק בשלושה חודשים", לשון הבקשה. בית המשפט, כאמור, דחה את הבקשה.

משפט אולמרט - סיקור מיוחד:

משפטו של ראש הממשלה לשעבר נפתח בירושלים