האם העציר שדווח כי התאבד הוכה למוות?

בשירות בתי הסוהר ובמשטרה סיווגו בסוף השנה שעברה את מותו של אחד העצורים כהתאבדות. נתיחה משפטית לא בוצעה, התיק נסגר ורק עכשיו - בעקבות מידע חדש ועדויות על הכאתו, החליט ביהמ"ש לפתוח מחדש את התיק ולבדוק האם העציר באמת התאבד?

שבעה חודשים חלפו מאז נמצא פאבל בורנקו בתא בידוד בבית המעצר קישון ללא רוח חיים - אבל איש לא ממש התעניין בנסיבות. לפאבל אין משפחה בישראל, אין חברים שיצעקו בשמו. אלמלא אדם אחד תיק חקירת המוות היה נסגר ונשכח.

מותו של בורנקו בן ה-22 מחיפה הוגדר כהתאבדות ובית המשפט סגר את התיק. אבל עכשיו מגלה חברו לתא כי ארבע שעות קודם למוות ראה הצעיר מחלון התא דברים שכנראה לא היה אמור לראות. "הוא ראה אדם עם כיסוי ראש מובל על ידי סוהר וצעק לו :'השב"כ יזיין אותך'", מספר סעיד ביראני שהה עם בורנקו באותו אגף. "בגלל זה כל המשמרת קפצה עליו".

תוך זמן קצר מאוד הסוהרים וקצין המודיעין איתרו את הצועק ושלחו אותו מיד לבידוד. "הם כבלו לו הידיים והרגליים, בעטו בו ונתנו לו אגרופים", נזכר ביראני . "הוא צעק מכאב - עד שקולו נדם". אך הסדקים בגרסת ההתאבדות של בורנקו לא נעצרו כאן.

גרסאות סותרות

כשהסנגור בירר עם החוקרים את נסיבות האירוע הם טענו כי "המנוח נמצא בתא בידוד בבית המעצר קישון כשהוא תלוי מצווארו בסורג החלון". אבל בבית המשפט העידו אותם החוקרים: "המנוח נמצא על גבו ברצפה מחוסר הכרה ללא דופק או נשימה".

עכשיו, בעקבות המידע החדש, החליטו בית משפט השלום בקריות לפתוח מחדש את חקירת המוות ולבדוק האם העציר באמת התאבד.

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "אנו מכבדים את החלטת בית משפט השלום בקריות לחדש את חקירת סיבת המוות של העציר פאבל בורנקו. אנחנו מקווים כי בסיום חקירה יסודית ומעמיקה תיחשף האמת".