הפרקליט שכינה שופטים 'חמורים' - יוצא לחופשה

סערת הפרקליט מסרבת לדעוך. שיחת בירור נערכה לעורך הדין אורי קוֹרבּ בלשכתו של פרקליט המדינה, בעקבות דברים חמורים שאמר מול סטודנטים בסיומה הוחלט: קורב יוצא לחופשה. וגם: האיש שהביא לפרסום הפרשה מדבר ומכחיש כל קשר לאולמרט

סערה עו"ד קורב לא גוועת: לאחר דיונים בפרקליטות על הדרך בה צריך לטפל בפרשה החמורה, זימן פרקליט המדינה עו"ד משה לדור את קורב ואמר לו: "השעה את עצמך או שנשעה אותך". בסופו של דבר, החליט קורב לצאת לחופשה קצרה.

תלמידיו של קורב יצאו להגנתו והאשימו את דני כהן, פעיל במפלגת העבודה, כי הדליף באופן מכוון את הדברים כדי ליצור ספין שייפגע במשפט אולמרט. כהן, בראיון בלעדי לחדשות 2, מכחיש את הדברים. "לא פגשתי את אולמרט ואני לא קשור אליו", אמר.

כהן גם מכחיש את הטענות לפיהן עיתוי הפרסום מכוון. "לא השתהיתי בהעברת החומר. אני לא פענחתי ולא סיפרתי מעבר לזה שאמרתי כי יש כאן דברים חשובים שאומר בכיר בפרקליטות, שמצריכים חשיבה. אני שוב חוזר ואומר, פגיעה במשפט אולמרט לא מטרידה אותי, מה שמטריד אותי הוא כל מי שבא ומעז לבקר את מערכת המשפט, אם פוליטית, אם משפטית ואם אקדמית. והיד הזו נגדעת".

קורב: אני מתנצל

קורב פנה בכתב לכל עובדי הפרקליטות וביקש להתנצל בפניהם: "אני מבקש להתנצל בפני כל אחד ואחת מכם על הנזק שנגרם לתדמית הפרקליטות, ולהדגיש כי מעולם לא היתה לי כוונה לפגוע במערכת המשפט כולה, ובפרקליטות בפרט", כתב.

עו"ד דבורה חן, לשעבר בכירה בפרקליטות המדינה אמרה: "אני חושבת שהיועץ המשפטי לממשלה עשה טוב שזימן אותו לשמוע את דבריו. אם אין לו הסברים משכנעים יש לנקוט כאן הליכים משמעתיים". חבריו של קורב שיגרו מכתב לפרק המדינה משה לדור כדי שזה ימנע מפיטוריו של חבר ופרקליט מן המעלה הראשונה.

הפה הגדול של הפרקליט

"חלק גדול מהשופטים הם חמורים גדולים" - כך אמר עו"ד אורי קורב, סגן פרקליט מחוז ירושלים ואחד משני התובעים במשפטו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, כפי שנחשף בסוף השבוע בעיתון "ידיעות אחרונות". את הדברים אמר קורב בהרצאה שהעביר במכללת "שערי משפט" שם הוא מלמד.

קורב אמר בהרצאות שהוקלטו דברים חמורים על מערכת המשפט ועל שופטים. "בהכירי את המקצוע שלנו אני אומר לכם, לפעמים השופט מחליט. למה? כובע. או כי הוא חמור. או כי חושב שהוא יודע הכל. או כי לבו נטה. כבר בשלב הזה, לפעמים נגמר הסיפור. כלומר, בטיעון הראשון שלכם באולם. הוא לא שמע את הצד השני, הוא לא פנוי עכשיו לשמוע יותר בגלל שהוא התחיל לשחק טטריס על המחשב שלו, שגם זה קורה, או מסיבה אחרת. או שהוא נורא השתכנע".

"בהבדל מכם, שלכם יש שכל ישר", החמיא קורב לסטודנטים, "באולם לפעמים נפרדים ממנו דווקא שלושת האנשים שאמורים להשתמש בו הכי הרבה. יושבים שלושה שופטים, שומעים עד בחקירה ראשית. הוא שותק בחקירה נגדית, והם לא הבינו שזה תרגיל כדי למחוק את העדות שלו. ברגע שהוא שופט הוא כבר לא בן אדם. שופטים הם משהו מדרגה בין - תלוי את מי שואלים - בין אנשים למלאכים. חלקם, אם אני הייתי צריך לתת להם, הייתי נותן להם דרגה של חמור".

עו"ד קורב דיבר גם על נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש. "יש ביקורת שלי על מערכת המשפט ועל הליברליות שלו. על הטמטום שלה ועל החלטות כמו של ביניש שמזכות רוצח...באיזה תירוץ דחוק...הלכה מופרכת שתסכן לכם ולכולנו את הילדים ולא תאפשר להכניס עבריינם לכלא".

היועמ"ש: הפרקליטות לא תשלים עם ההתבטאויות

"היועץ המשפטי למממשלה שוחח הבוקר עם נשיאת בית המשפט העליון, גב' דורית ביניש, והבהיר לה כי הפרקליטות לא תשלים ולא תקבל כל פגיעה מכל מין וסוג במערכת המשפט ובמיוחד בשופטי ישראל", מסר היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין לאחר פרסום הדברים.

היועץ המשפטי לממשלה הדגיש בפני הנשיאה כי אם אכן הדברים נכונים, מדובר בהתבטאויות קשות שפרקליטות המדינה לא תוכל להשלים עמן והודיע לנשיאה כי שוחח עם פרקליט המדינה וביקש ממנו לזמן את קורב ולבדוק עמו אם אכן הדברים שיוחסו לו נכונים, ולהסיק - אם יהיה בכך צורך - את המסקנות הנדרשות.

"בין היועץ לבין פרקליט המדינה יש תמימות דעים מוחלטת לגבי חומרת הדברים, אם אכן נאמרו, והצורך בהוצאת מסר חד משמעי נגד כל פגיעה במערכת המשפט ובשופטי ישראל", נמסר.

 פרקליט המדינה: מסתייג מן הדברים

"בהנחה שהדברים שפורסמו אכן משקפים את דברי הפרקליט בסדנה שהעביר במכללה, מסתייג פרקליט המדינה נחרצות - הן מן התכנים, שחלקם מסלפים לחלוטין את המציאות, והן מסגנונם הבוטה והבלתי-ראוי של ההתבטאויות , שאותן הוא מגנה בחריפות . כולנו נבוכים ומצטערים נוכח הפרסום", נמסר בעקבות התבטאויות עו"ד קורב.

פרקליט המדינה מתכוון לקבל פרטים על הארועים והדברים שנאמרו בפני הסטודנטים, לבחון אותם בקפידה במהלך התקופה הקרובה, ומסקנותיו -משמעותיות ככל שתהינה - תתקבלנה בתום בחינתו , ולא קודם שהחלה.

 לישראל מערכת שפיטה מעולה, הזוכה לאמון רב במיוחד של פרקליט המדינה וכלל ציבור הפרקליטים. גם מסיבה זו, וכדי לשמור על מעמדה וכבודה של מערכת המשפט והשפיטה המגוננת על החברה, חובה היא על כולם - ובמיוחד משפטנים ופרקליטים - להקפיד על שיח תרבותי, ענייני ונקי, גם שעה שעוסקים אנו בנושאים משפטיים טעונים ורגישים, יהא הפורום להשמעת הדברים אשר יהא".