גואל רצון נאשם באונס קטינות

יש דבר העומד בפני הרצון: כתב אישום מזעזע בחומרתו הוגש הבוקר נגד גואל רצון, שניהל כת ושלט בחייהן של 32 נשים. כתב האישום כולל 9 סעיפים, המייחסים לרצון 3 מקרים של עבירות מין בתוך המשפחה, אינוס, מעשים מגונים ובעילה אסורה בהסכמה, כולל 2 מקרים של אונס קטינות

כתב אישום חמור הוגש הבוקר לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד האיש בעל 32 הנשים. כתב האישום נגד גואל רצון כולל תשעה סעיפי אישום בגין עבירות חמורות של שלושה מקרי אונס, בהם שני מקרים של אונס קטינות, וכן החזקה בתנאי עבדות, מעשים מגונים, עבירות מין במשפחה, מעשים מגונים בבת משפחה, בעילה אסורה בהסכמה וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

"החל משנת 1991 ועד למעצרו לאחרונה", נכתב בכתב האישום, "צירף הנאשם אליו בדרכים שונות נשים רבות, כמפורט להלן, אותן קשר ורתם לחייו ולמרותו כדי שישרתו אותו ויספקו את כל צרכיו הכלכליים והמיניים".

"בתוך כך, השתלט הנאשם ושלט על חייהן של הנשים - 21  במספר - שליטה ממשית וללא מצרין", צוין בכתב האישום. "הנאשם הכתיב לנשים וכפה עליהן לאמץ את תפיסת העולם ששרתה את מטרותיו האמורות, הוא כיוון במידה רבה את דרך חשיבתן, ואף הכפיף את אורחות חייהן היומיומיות למרותו ושלט עליהן".

על פי כתב האישום רצון דרש מרוב הנשים לקעקע את גופן בדמותו או בשמו, קבע את שמות הילדים שנולדו לנשים ממנו באופן שיפארו את שמו, ודרש מהן לשנות את השמות הפרטיים כך שיצביעו על שייכותן אליו.

"מזכיר תקופות אפלות בהיסטוריה האנושית"

בנו של רצון הגיע גם הבוקר לבית המשפט בניסיון להגן על אביו. "אני זוכר את הנשים שקעקעו את דמותו על גופן שהיו מספרות על זה בשמחה", סיפר יגאל רצון לעיתונאים. "היום הן נשמעות אחרת, כנראה בגלל ששברו אותן או פיתו אותן בחקירה".

הטענות שהשמיע בנו של רצון עומדות בניגוד גמור לתיאור על גבי 26 העמודים בכתב האישום, שמספר על מערכת היחסים המעוותת שניהל רצון עם נשותיו. "כתב האישום פורש מסכת חיים, שיש בה כדי להרעיד את כל אמות הסיפין ולזעזע את המחשבה, הדמיון והמוסר האנושי, נוכח חשיפת מעשי המשיב לאורך שנים רבות, בעשרים ואחת נשותיו, אותן ניכס ושעבד למרותו, והכל בניגוד לכל נורמה ובאופן שמוכר היה בתקופות האפלות ביותר של ההיסטוריה האנושית", לשון כתב האישום.

כתב האישום מגלה פרטים רבים על האופן שבו לכאורה השליט רצון את מרותו על הנשים. החקירה העלתה שרצון נקט בשיטת "הפרד ומשול" ונהג להפריד בין הנשים לילדיהן ובין אחים, ולשכן אותם בבתים שונים.

אחד המקרים החמורים שמופיעים בכתב האישום מתאר כיצד כפה רצון יחסים מיניים על אחת הנשים בעת שהייתה בת 14. בעת שביקר בדירת אמה של הנערה,"החל הנאשם, כהרגלו, לשחק, לגעת ולמשש את שדיה בכפות ידיו", תואר בכתב האישום. למרות התנגדותה ונפילתה על הרצפה רצון "נעמד מעליה ובמסווה של משחקי מאבק, ליטף את אבר מינה מבעד למכנסיה... הנערה ביקשה ממנו להפסיק, אולם הנאשם המשיך בשלו... ואף ניסה להחדיר את ידו אל תוך אבר מינה".

ניצל את הבנות לסיפוק צרכיו המיניים

מאוחר יותר עברו הנערה להתגורר עם אמה ועם אחיותיה באחת מדירותיו של רצון, ושם עברה אונס אכזרי כשהיא חוששת שאם תמרה את פיו, תנודה על ידי אמה ואחיותיה. לדבריה, באחת הפעמים ניצל רצון את העובדה שאין איש בסביבה, התנפל עליה ואנס אותה למרות תחנוניה שיפסיק, תוך שהוא מרגיע אותה באמרו "זה בסדר". כשהבינה שרצון לא מתכוון לחדול ממעשיו, הניחה כרית על פניה וחיכתה שיסיים. בפעם אחרת, כך מתאר כתב האישום, מסר רצון כרית לנערה לפני שאנס אותה כדי שתוכל לכסות את עיניה. 

מקרה אחר מתאר כיצד נגע רצון בגופה של נערה אחרת בעת שהייתה בת 17, "ובעל אותה את ידי כך שהחדיר את אצבעות ידיו לאבר מינה. הנערה אמרה לנאשם כי כואב לה, ובתגובה הנאשם השיב לה: 'אל תדאגי, את תתרגלי' והמשיך לדחוף את אצבעות ידיו לאבר מינה".

גואל רצון נעצר בחודש שעבר בעקבות חקירה סמויה שנמשכה בחודשים האחרונים בחשד לביצוע עבירות מין ושעבוד שביצע בנשים, חלקן קטינות. בתום חקירה ממושכת עצרו שוטרי היחידה המרכזית של תל אביב את גואל רצון המוכר כפוליגמיסט, בחשד לביצוע עבירות מין, החזקה בתנאי עבדות ושעבוד. כמו כן עוכבו לחקירה 17 נשותיו, בעקבותיה נעצרו שתיים מהן.

רצון התפרסם כמי שניהל תא משפחתי חריג: כ-32 נשים ויותר מ-60 ילדים התנהלו בהתאם לספר חוקים נוקשה שכתב רצון, ובו איסורים שכפה על נשותיו כגון: איסור על צחקוקים, איסור על סגירת הדלת בחדרן ואיסור על שאילת שאלות. במקרים אחרים מנע יחסי מין מנשותיו כעונש וציווה עליהן לדווח לו על זמני הביוץ שלהן.

הנשים שיתפו פעולה עם החוקרים

בשבוע שעבר ניצל רצון את ההמולה התקשורתית שנוצרה סביב חשיפת הפרשה כדי לשלוח מסר עם ביקורת על עבודת המשטרה והחוקרים. לדבריו, הוא עדיין אינו מבין מדוע נעצר כיוון שלמיטב הבנתו "ליטוף אינו נחשב אונס". עוד ציין רצון כי החוקרים איימו עליו במהלך החקירה, אולם הוא סירב לפרט עוד בנושא.

בניגוד לציפיות החוקרים, חלק מנשותיו של רצון תרמו למהלך החקירה ושיתפו פעולה עם המשטרה. גורם במשטרה סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי "חלק מהבנות ביקש להסיר את הקעקוע עם דיוקנו ושמו של רצון מגופן, והן משתפות פעולה באופן מלא בחקירה. הנשים מדברות על העבירות שביצע רצון", הוסיף הגורם במשטרה, "אם כי עדיין לא קל להן לפקפק במעשיו ולהטיל בו דופי".

חלק מנשותיו של רצון התעקשו להודות לכלי התקשורת על חשיפת הפרשה כמו גם לאנשי הרווחה שמטפלים בהן במסירות רבה. מנגד, מספר נשים ממשיכות לתמוך בו בחקירה ונמנעו מלחשוף פרטים שעשויים להפליל אותו בעבירות המיוחסות לו.

"אילץ את אחת הנשים לעקור את כל שינייה כי נזקקה לטיפול בשן אחת"

במקביל לכתב האישום, ביקשו בפרקליטות תל אביב להאריך את מעצרו של רצון עד תום ההליכים בטענה ששחרורו יטיל "פחד מוות" על חלק מהנשים. הבקשה התבססה בין היתר על עדות אישה שחיה תחת שעבודו של רצון מתחילת שנות ה-90 ואף ילדה לו ילדה אחת. לדברי האישה, שעזבה את ביתו לפני כעשור, רצון הכריח אותה לתת לו במתנה את דירת מגוריה, וכך היא עשתה, ואף אילץ אותה בגיל 39 לעקור את כל שיניה מאחר ונזקקה לטיפול שיניים בשן אחת".

"מקוממת במיוחד דרישתו הצינית של רצון מאם לחמשת ילדיו, שבתם הפעוטה סובלת מנכות קשה ומקבלת מדי חודש לסיפוק צרכים חיוניים והכרחיים גמלה. הנאשם דרש מט.א. להעביר אליו את הגמלה והשתמש בה לצרכיו", נכתב בבקשה.

"עדיין לא עברתי על כל סעיפי כתב האישום הארוך, אך ניתן לומר בשלב זה שהפרקליטות מנסה לשייך לו עבירות שקרו תחת האישום של החזקה בתנאי עבדות - למרות שקרו שנים קודם לכן", אמרה פרקליטתו של רצון, עו"ד שלומציון גבאי מנדלמן.

מעצר גואל רצון - סיקור מיוחד:

אחת מנשותיו של גואל מדברת לראשונה

חשד: רצון הביא ילדים עם בתו הקטינה

שכנתו של רצון התראיינה לתקשורת - כלי רכבה הוצת

גואל רצון חשוד בעבירות מין

"ספר החוקים" של גואל רצון ונשותיו

בעקבות המעצר: "חוששים שנשותיו של רצון יתאבדו"

השכנים: רצון היפנט את נשותיו