דורית ביניש: לעצור את ההסתה של הטוקבקיסטים

נשיאת בית המשפט העליון שוחחה עם תלמידים בבית ספר בחיפה, והגיבה להסלמה באלימות כלפי שופטים בישראל. "צריך לראות איפה מתחילה ההסתה בכל המישורים, כולל בטוקבקים", לדברי ביניש, "ולעצור את הלשון המסיתה"

כשבועיים לאחר שנפגעה בעצמה מנעל שהושלכה לעברה ושעות ספורות לאחר שהוצת רכבו של השופט משה גלעד, התייחסה נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש למתקפות חסרות התקדים נגד אנשי שלטון החוק. "בהחלט יש הידרדרות, יש הסלמה", אמרה בנחרצות ביניש במהלך מפגש עם תלמידי כיתות י"ב בבית הספר "הריאלי" בחיפה.

נשיאת בית המשפט העליון הפנתה אצבע מאשימה כלפי הטוקבקיסטים המשתמשים בלשון הרע למטרת הסתה ברשת. "צריך לראות איפה מתחילה ההסתה בכל המישורים, כולל בטוקבקים", הדגישה ביניש, "ולעצור את הלשון המסיתה".

במהלך השיחה עם התיכוניסטים גינתה ביניש בחריפות את שריפת מכוניתו של שופט בית המשפט המחוזי בחיפה והביעה דאגה עמוקה מפני התפשטות תופעת האלימות והפשיעה ברחובות. "יש לי חשש כבד שמא החברה בישראל התרגלה לראות בתופעות אלה חלק ממציאות חיינו כאילו מדובר בגזירת גורל", אמרה הנשיאה.

"הטרור אורב לכל אדם"

"יש לעתים תחושה שאדם תמים היוצא מביתו לרחובה של עיר, לשפת הים, למסעדה, או לאירוע של בילוי אינו יכול להבטיח שישוב בשלום ולא רק מפאת איומי הטרור, אלא גם בשל הטרור העברייני-הפלילי, האורב לכל אדם, לנשים, לילדים ולקשישים אף בביתם שלהם".

בהמשך נאומה הדגישה ביניש כי בית המשפט לבדו לא יכול להשיג את היעדים העומדים בפני החברה הישראלית וקראה למורים ולתמידים להירתם למען הנושא. "בלי פעולה משולבת חינוכית, ציבורית, תרבותית וחברתית אשר תיישם את הערכים האמורים ותיישם את רוח החוק והפסיקה, לא נוכל להתקיים כחברה בריאה, בטוחה ושלמה", סיכמה.

מוקדם יותר היום עיכבה המשטרה לחקירה תושב מזרח ירושלים שאיים על שופטת. "הלוואי שתמותי, ואני אאג לזה", אמר החשוד לשופטת בבית המשפט לעניינים מקומיים בעיר. בעקבות הדברים הוזעקו למקום שוטרים ועצרו את האיש, שהורשע בעבירות בנייה.