פרסום ראשון: רוצח אמו מרעננה לא כשיר לעמוד לדין

יובב אלגואטי (26) מואשם כי רצח את אמו ד"ר ארינה מרגוליס ז"ל, ב-66 דקירות סכין. לאחר מכן, על פי כתב האישום, יצא לעבר ביתו של אחיו - וניסה לדקור גם אותו למוות. ממסמך שהגיע לחדשות 2 באינטרנט עולה כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין

יובב אלגואטי, מי שנאשם ברצח אמו ב-66 דקירות סכין ובניסיון רצח של אחיו, אינו כשיר לעמוד לדין - כך עולה ממסמך שנכתב על ידי הרופאה הפסיכיאטרית שטיפלה בו בבית החולים "שערי מנשה", ד"ר עדינה ג'נטל נעון, ואשר הגיע לידי חדשות 2 באינטרנט.

בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה התקיים דיון בעניינו של אלגואטי, בו התקבלה חוות דעת משלימה על מצבו הנפשי. חוות הדעת קבעה שהנאשם ברצח לא היה אחראי למעשיו בעת ביצוע המעשה והמליצה להפסיק את ההליכים המשפטיים נגדו ולאשפזו בבית חולים פסיכיאטרי.

במסמך שצורף לחוות הדעת נכתב כי מעבר לכך שאלגואטי לא היה אחראי לביצוע המעשים בעת שביצע אותם, והוא גם אינו כשיר לעמוד לדין כיום. המשמעות: אלגואטי לא יכול להבין או להפנים את הליכי המשפט שיתנהלו נגדו ואת סעיפי האישום.

"הפסיכיאטרית שמצאה לנכון להשלים את חוות הדעת, מחזקת את חוות הדעת הנוכחית", אמר היום סניגורו של אלגואטי עו"ד גיא עין צבי לחדשות 2 באינטרנט. "כולי תקווה שהפרקליטות תסכים לכך ותביא לסיום התיק המצער הזה".

כתב אישום חמור

לפני חודשיים וחצי הוגש כתב אישום נגד אלגואטי בן ה-26, בגין רצח אמו וניסיון לרצוח את אחיו. קריאה בכתב האישום העלתה מערכת יחסים טעונה וסבוכה בין אלגואטי למשפחתו, שהובילה אותו לבצע פשע חמור במיוחד.

כתב האישום תיאר את הידרדרות במצבו הנפשי של אלגואטי שהחלה כבר לפני תשע שנים. בני משפחתו מספרים שכבר בגיל 17 הוא החל להתבודד ולהתנתק מהסובבים אותו, ובסופו של דבר לא גוייס לצבא.

במשך השנים צבר אלגואטי תסכול רב כלפי אמו ואחיו, על כך שהתערבו בנעשה בחייו ודרשו ממנו למצוא עבודה ולקבל טיפול פסיכיאטרי. אמו של יובב ניסתה להיעזר בגורמים מקצועיים, ששלחו עובד סוציאלי שהגיע לביתו לפני כחודשיים. 

דקר את אמו והמשיך במסע הרצחני לעבר אחיו

כל ניסיון מצד משפחתו של יובב הגביר את התסכול שלו ואת החשש מפני אשפוז בבית חולים פסיכיאטרי. על רקע זה גמלה ההחלטה בלבו להביא למותם של אמו ואחיו. הוא תכנן את הרצח במשך חודש שלם, כאשר התכנית הייתה לרצוח את אמו בדקירות סכין, ולאחר מכן להתקלח, להחליף בגדים ולהמשיך במסע הרצח לעבר בית אחיו.

ביום הרצח, המתין אלגואטי בבית לשובה של אמו מעבודתה, כשבכיסו סכין פרפר מתקפלת בעלת להב משונן באורך 7 סנטימטר. כאשר הגיעה האם, הוא שבר צלחת ועציץ על מנת להקניטה ולהתעמת איתה. האם השיבה לו כי לא תחדל ממאמציה משום שהיא דואגת לו, ובשלב זה הוא הורה לה לקום על רגליה ואמר כי הוא מתכוון לרצוח אותה.

האם צייתה וקמה על רגליה, ובנה דקר אותה בכוח רב בבטן, בחזה, בגב, במותן ובגפיים - 66 דקירות, תוך כדי שהיא נאבקת בו ומנסה להתחמק מהדקירות. אלגואטי הפיל את אמו על הארץ והמשיך לדקור אותה שוב ושוב כשהיא שכובה על גבה. כשהבין הנאשם כי אמו עדיין לא מתה, דקר אותה שוב ושוב בצווארה ובפניה, תוך שאמו מתחננת בפניו שיפסיק ושיזעיק עזרה.

דקר את אחיו לעיניהן של גיסתו ואחייניתו התינוקת

לבסוף שעה הבן לתחינותיה של אמו, והתקשר למגן דוד אדום, אך לא ציין בפניהם את הכתובת המדויקת של הבית. נחוש בדעתו, יצא יובב מהבית בדרכו לביתו של אחיו. דקות לאחר מכן התקשרה מוקדנית לטלפון בבית. בכוחותיה האחרונים, ענתה האם לטלפון, תיארה בפני המוקדנית את מעשיו הנוראים של בנה, ומסרה את הכתובת המדויקת. האם ביקשה מהמוקדנית ליצור קשר עם בנה השני, אחיו של יובב, כדי להזהיר אותו שחייו בסכנה.

כאשר סיים אלגואטי לדקור את אמו, נכנס לכלי רכבו כשבגדיו מגואלים בדם ונסע לבית אחיו הממוקם מרחק כמה רחובות משם. כלקח מרצח אמו שארך זמן רב, החליט אלגואטי לדקור את אחיו ישירות בצווארו. על מנת שאחיו ייתן לו להיכנס, צלצל יובב בפעמון כשהוא מסתיר את העינית, ואמר לאחיו שנפגע בתאונה והוא זקוק לעזרתו.

כשפתח אחיו את הדלת, התפרץ יובב פנימה כשבידו הסכין, ומבלי להגיד מילה - דקר את אחיו בצווארו ובאוזנו. האח נאבק בו תוך שאלגואטי מודיע לו כי רצח את אמם, וכי בכוונתו להרוג גם את אחיו וגם את בתו התינוקת, ששהתה באותו זמן בדירה יחד עם אשת אחיו. בשלב מסויים הצליח האח לחלץ את הסכין מידו, אז נמלט יובב מהבית כשהוא מותיר את אחיו פצוע ומדמם בתוך הדירה.

למרות טענתו, לפיה הוא שפוי לחלוטין וביצע את הרצח במודע, ציין בתחילת השבוע עורך דינו גיא עין צבי שזוהי אינדיקציה מדוייקת לכך שאלגוטאי לוקה בנפשו. בהנחיית בית המשפט מוחזק יובב בשמירה קפדנית ואזוק בידיו וברגליו, ובאזיק נוסף המחבר בינהם מהחשש שינסה לפגוע בעצמו.