ואנונו נפגש עם אזרחית זרה - ונעצר

המשטרה עצרה אמש במפתיע את "מרגל האטום" מרדכי ואנונו במהלך פגישה עם אזרחית זרה במלון במזרח ירושלים, לאחר שהפר צו בית משפט. עורך דינו: המשטרה רוצה להראות שואנונו מפר את הצו נגדו. בית המשפט קבע כי הוא יישאר במעצר עד הערב ולאחר מכן ישוחרר למעצר בית בערבות עצמית. ואנונו: "ישראל מדינה אימפוטנטית"

מרדכי ואנונו, מרגל האטום, נעצר אמש במפתיע על ידי המשטרה. ואנונו חשוד שהפר צו בית משפט שהורה לו להימנע מפגישות עם אזרחים זרים. הוא נעצר אמש בבית מלון "אמבסדור" במזרח ירושלים במהלך פגישה עם אזרחית זרה.

ואנונו הוא להארכת מעצרו בבית משפט השלום בירושלים. עורך דינו של ואנונו, אביגדור פלדמן, מסר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי "אין לי מושג על מה ולמה הוא נעצר". מאוחר יותר ציין פלדמן כי: "צדו אותו כי הוא נפגש עם חברה נורבגית שלו, שהמשטרה מכירה אותה כבר".

ואנונו נראה זועם למדי בדיון בבית המשפט, ואמר: "ישראל מדינה אימפוטנטית, שמעון פרס אימפוטנט, ביבי אימפוטנט, למדינת ישראל יש מאתיים ראשי נפץ של אטום ומימן והם עוצרים אותי".

המשטרה טוענת שואנונו נעצר מאחר שהפר מספר פעמים את הצו המוטל עליו. "החשוד הפר בתקופה האחרונה מספר פעמים את הצו הזה", אמר אחד החוקרים בבית המשפט. "בחודש יולי האחרון הוא נפגש עם אזרחית נורבגית. כמו כן, בשבוע האחרון הוא נפגש שוב עם אותה אזרחית ואף שכרו חדר במלון אמבסדור בירושלים. לבית המשפט הוגשה הודאתה של האזרחית הנורבגית והוא נצפה בלובי המלון משוחח עימה".

עוד הוסיפה המשטרה, כי ואנונו הפר גם סעיף בצו אלוף הפיקוד בו הוא מחויב להתגורר במקום מסוים ולא לעזוב את המקום ללא ידיעת המשטרה בכתב. כמו כן, בחיפוש שנערך על גופו, נתפס מכתב שנשלח לו מארה"ב וקיים חשש שואנונו עומד בקשר עם אזרחים זרים נוספים.

עו"ד פלדמן הגיב בזעם לטענות החוקרים. "מדובר ביחסים שאין להם קשר לריגול, אלא קשר שבין גבר לאישה שהיא במקרה נורבגית", אמר עו"ד פלדמן. "המשטרה יודעת שמתקרב היום של חידוש צווי ההגבלה ורוצים להראות כי מרשי הפר אותם. זהו צו דרקוני", הוסיף עו"ד פלדמן בזעם.

על פי החלטת בית המשפט ואנונו ישהה במעצר עד תום חקירתה של האזרחית הנורבגית בשעה 19:00. לאחר מכן ישוחרר ואנונו למעצר בית עד יום חמישי בלילה בכפוף לערבות עצמית של 10,000 שקלים. אם לא יעמוד ואנונו בתנאי שחרורו, הוא יובא להארכת מעצר מחר בעשר בבוקר.

"אפילו אובמה יודע שלישראל יש נשק גרעיני"

"חירות, הדבר היחיד שאני רוצה הוא חירות. אין לי חופש תנועה ואין לי חופש ביטוי, הם לקחו לי את החירות לפני 22 שנים" - כך זעק לפני כמה שבועות מרגל האטום מרדכי ואנונו מול המצלמה, בתום דיון בערעור שהגיש נגד ההחלטה שלא לאפשר לו לצאת מישראל. בית המשפט דחה את ההחלטה למועד אחר.

"אפילו אובמה יודע שלישראל יש נשק אטומי", אמר ואנונו. "אובמה צריך לפעול לשחרורי ולדרוש את חירותי, כי עכשיו גם הוא רוצה עולם חופשי מנשק אטומי, אובמה אפילו זכה בפרס נובל לשלום".

בהמשך הקריא ואנונו את המכתב אותו שלח לוועדת פרס נובל לשלום, לפיו הוא מסרב להיות מועמד באותה קטגורייה יחד עם נשיא מדינת ישראל שמעון פרס. מדובר באותו מכתב אותו הקריא ואנונו גם בדיון המשפטי הקודם.

"מרגל האטום" ואנונו שוחרר מהכלא בשנת 2004, לאחר שריצה 18 שנות מאסר בגין מסירת סודות האטום של מדינת ישראל לפרסום בעיתון "סנדיי טיימס" הבריטי.