ד"ר אריה פיגר הורשע בשוחד ועושק חולים

בית משפט השלום בת"א הרשיע הבוקר את ד"ר אריה פיגר, מי שהיה סגן מנהל המחלקה האונקולוגית בבית החולים איכילוב, בשוחד, עושק חולים והפרת אמונים. "ד"ר פיגר נהג בצורה חריגה", אמרה השופטת, "ההתעלמות הגורפת מהכללים על ידי בכירים במערכת הרפואית יוצרת מצב בלתי ראוי בתחום האתיקה המקצועית"

ד"ר אריה פיגר, היום בבית המשפט (חדשות 2)

ד"ר אריה פיגר, לשעבר סגן מנהל מחלקה בבית החולים איכילוב, הורשע היום בבית משפט השלום בת"א בחמש עבירות שונות של לקיחת שוחד, חמש עבירות עושק של חולים ועבירה אחת של הפרת אמונים. עם זאת, זוכה ד"ר פיגר מאשמת הפרת אמונים שבה הואשם.

בהחלטה ארוכה ומנומקת, קבעה השופטת רחל גרינברג כי הרופא אשם בחלק מהסעיפים. את דבריה פתחה בציון העובדה שארבעה מהמתלוננים מתוך חמישה נפטרו כבר ומי שעלה על דוכן העדים היו קרובי משפחתם.

"ד"ר פיגר נהג בצורה חריגה. זכות החולה לקבל טיפול רפואי היא זכות המעוגנת בחוק", אמרה השופטת וציינה כי צריכה להיות הפרדה ברורה בין הקליניקה הפרטית שלו לבין עיסוקו בבית החולים. "ההתעלמות הגורפת מהכללים על ידי בכירים במערכת הרפואית", כך לדברי השופטת, "יוצרת מצב בלתי ראוי בתחום האתיקה המקצועית".

לבית המשפט הגיעו היום מקורביו של הרופא ואף מספר מטופלים שלו מהעבר כדי לתמוך בו בשעתו הקשה. "לא האמנתי כששמעתי שהוא מואשם בעבירות כה חריפות", אמרה נחמה לינוביץ', חולת סרטן שטופלה ע"י ד"ר פיגר והחלימה. "הוא ראה אותי כמטרה, מטרה לגרום לי להחלים, ומעולם לא ביקש ממני להגיע למרפאה הרפטית שלו. הוא אמר לי'חבל לך על הזמן, תישארי כאן ואני אטפל בך".

ד"ר פיגר יצא מאולם בית המשפט כשהוא עטוף במקורביו, אנשי בית החולים איכילוב ופציינטים רבים. אלו הזילו דמעות עם הרשעתו בעבירות הנושאות קלון. "אנחנו נבדוק את החלטת השופטת", אמר ד"ר פיגר לאחר הכרעת הדין, "ואז נחליט מה לעשות". כאשר נשאל פיגר על תחושותיו, סירב לענות והדגיש כי יעברו על החלטת בית המשפט ורק אז יקבלו החלטה.

ד"ר פיגר נעצר בשנת 2006, לאחר שעשרות אזרחים התלוננו נגדו כי הפנה חולים לניסוי שנערך בבית החולים איכילוב בו עבד, בתמורה להטבות כספיות מעורכי הניסוי. ד"ר פיגר היה אחראי לשורת ניסויים בהם ניתנו תרופות מצילות חיים לחולי סרטן.

אותן תרופות, שעלותן מאות אלפי שקלים, ניתנו על ידי ד"ר פיגר לחולים שהסכימו לשלם לו אחוז בודד מעלות התרופות, ושילשל לכיסו את סכומי הכסף שקיבל מהמטופלים.

בנוסף, הואשם ד"ר פיגר כי ניפק לחולים מרשמים תרופות שאינן בסל הבריאות, כל זאת בתמורה לשוחד אותו קיבל מהמטופלים. הוא שימש אז כיועץ מיוחד לוועדת סל התרופות לנושא תרופות נגד מחלת הסרטן.

הומתק עונשו של ד"ר ג'קי סרוב: 6 חודשי עבודות שירות