12 שנות מאסר לאם שהטביעה את בנה

ביהמ"ש המחוזי בתל אביב גזר הבוקר את עונשה של רגינה קרוצ'קוב, שהטביעה למוות את בנה מיכאל בן ה-4 בגיגית. במסגרת הסדר הטיעון, הוחלט להאשים את קרוצ'קוב בהריגה ולא ברצח עקב מצבה הנפשי הקשה בעת ביצוע המעשה. השופט כבוב: "אי אפשר להתעלם מהתוצאה הטרגית של אובדן חיי ילד שלא פשע"

אחת הפרשות המזעזעות של אלימות הורים נגד ילדיהם הגיעה הבוקר לסיומה בבית המשפט המחוזי בתל אביב, עם גזר הדין שניתן לרגינה קרוצ'קוב, האם שהטביעה למוות את בנה מיכאל בן ה-4 בגיגית. במסגרת הסדר טיעון שנחתם בתחילת החודש הורשעה קרוצ'קוב בהריגה ולא ברצח, והיא תרצה 14 שנות מאסר - מהן 12 בפועל.

במסגרת הסדר הטיעון, הודתה האם בכתב אישום מתוקן בו הופחתה אשמת הרצח באשמת הריגה, אולם בית המשפט מתח ביקורת חריפה על הסדר הטיעון. השופט חאלד כבוב אמר כי "העונש המומלץ הוא לא העונש שהיינו מטילים אילו לא היה הסדר טיעון בין הצדדים, אין ספק שהעונש שהיינו מטילים היה חמור יותר משהוסכם על ידי שני הצדדים".

"קשה להתעלם מסבלו של הילד שלא פשע"

גם לאחר תיקון כתב האישום והרשעת הנאשמת, כתבו השופטים: "הדעת נותנת שהיה ראוי ונכון להטיל על הנאשמת עונש מאסר חמור יוצר מזה שהצדדים המליצו עליו. אילו היינו נדרשים לקבוע את רמת הענישה, על סמך כתב האישום המקורי - עם כל ההתחשבות בנסיבותיה האישיות בתלאותיה ומצוקתה, בנסיבותיה הכלכליות הקשות ובנתק המשפחתי בינה לבין אביה, אין ספק שהיינו מטילים עונש חמור יותר מהעונש המוסכם".

"איננו יכולים להתעלם מהתוצאה הטרגית של אובדן חיי ילד שלא פשע ולא עשה מעשה שיכול להצדיק קצה קצהו של מעשה הנאשמת, שסבל סבל נורא על ידי מי שבטח בו ונתן בו את אמונו המוחלט ואין מי שיזעק את זעקתו".

בספטמבר 2008 רחצה האם את בנה בגיגית. בסיום הרחצה סירב הילד לצאת מן הגיגית, וקורצ'קוב חיכתה לרגע בו אחיה יעזוב את דירתה, ואז הטביעה את בנה עד שנפח את נשמתו. לאחר שמת מיכאל הקטן, התקשרה קרוצ'קוב למשטרה וסיפרה להם בקור רוח מקפיא "הרגתי את הילד שלי". היא לא ענתה לשאלות המוקדנית וניתקה את השיחה. המשטרה איתרה את מקור השיחה והשוטרים שפרצו לדירה גילו את גופתו של מיכאל בן הארבע כשהוא שרוע על המיטה.

בכתב האישום נטען שקרוצ'קוב, שהייתה במצב נפשי קשה מאוד, תכננה להתאבד מיד לאחר המקרה, אך לפני שהספיקה לצאת מביהת ולקפוץ מהגשר, הגיעו השוטרים לביתה ועצרו אותה. בנוסף מתאר כתב האישום את מסכת חייה האומללים של האם שעלתה לבדה לארץ, עברה הפלה לא מתוכננת, הייתה בנתק מאביה במשך חודשים ארוכים וגידלה את בנה לבדה למרות מצבה הכלכלי הירוד.

האב ביקש להחמיר בעונש

לפני קבלת הסדר הטיעון בתחילת החודש, פנה סרגיי ז'ורבליוב, אביו של הילד, במכתב שהעביר לשופטים ובו התחנן בפני בית המשפט שלא לקבל את ההסדר. "אני רוצה לשתף אתכם בצער שהחל לפקוד אותי לפני שנה בדיוק, באותו יום לבי פשוט מת", כתב האב. "קשה לי לבטא רגשות, קשה לי לבכות, אהבתי את בני. מיכאל היה האור בעיני. הקשר בינינו היה חם ואוהב. באותו יום גם איבדתי את עצמי".

במכתב סיפר סרגיי כיצד כילד גדל ללא אב. לדבריו, הוא ראה במיכאל ז"ל את ההזדמנות להיות עבורו האב שמעולם לא היה לו. במהלך המכתב מפציר אביו של הילד בבית המשפט שלא לקבל את הסדר הטיעון, מתוך רצון שרגינה תשלם מחיר כבד יותר על מעשיה ותשב בכלא במשך כל ימי חייה. למרות בקשתו, החליט בית המשפט לכבד את ההסדר וגזר כאמור 12 שנות מאסר על קרוצ'קוב.

השופט התייחס גם לשני מכתבי האב שהופנו לבית המשפט בדיונים הקודמים, מכתבים שיצאו נגד הסדר הטיעון. "גם זעקתו של האב כפי שמצאה את ביטויה במכתבים ובדברים המרגשים שהוא השמיע, הם בגדר שיקול שבית המשפט אינו יכול להתעלם ממנו. אבי הקטין גם הוא קורבן שנפגע ממעשי הנאשמת".

המואשמת בהטבעת בנה כופרת באשמה

אחיה של הנאשמת בהטבעת בנה חשוד ברצח אמו

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

סקר חדשות 2: האם את/ה מתכוון להתחסן נגד שפעת החזירים?