משפחת רוגל נגד החנינה לרוצח בתם

בהחלטה מעוררת מחלוקת החליט השבוע נשיא המדינה שמעון פרס לקצוב את עונשו של גלעד שמן, שרצח בשנת 1991 את חברתו עינב רוגל. בני משפחתה של ענבל יצאו נגד ההחלטה, גם עקב העובדה שגלעד ניסה לרצוח את בת זוגו הנוכחית לעיני בנו שנולד ואמה. "אני מרגישה מטומטמת, קדושת החיים פה נרמסת", סיכמה אימה של עינב ז"ל

לפני קצת יותר מ-18 שנים, בסוף חודש יוני בשנת 91, רצח גלעד שמן את חברתו לשעבר עינב רוגל בחדרה בקיבוץ שער הגולן. גלעד היה אז בן 21, מלח הארץ, שהתגורר סמוך לעינב בקיבוץ מעגן. השבוע, החליט שמעון פרס בהחלטה שנויה במחלוקת לקצוב את עונשו של שמן, שיהיה בעוד כחמש שנים אדם חופשי, אם יזכה להפחתת שליש מעונשו עקב התנהגות טובה. "סיכמתי איתה שאביא לה את המדים לפתח ביתה, כשנכנסתי ראיתי אותה שותתת דם, והיא הייתה מכוסה. ראיתי את הגננת עם הילדים בחוץ, ואמרתי לה, תוך שאני בוכה בכי חרישי, עינב נרצחה" כך מספרת נורית רוגל, אמה של עינב ז"ל.

זה החל כסיפור אהבה גדול, עינב התאהבה בגלעד, נער יפה תואר, מלח הארץ, ששירת בצנחנים. גם כאשר בשירותו הואשם בהרג נערה ערבייה בעזה, לא נפרדו השניים, ועינב המשיכה לתמוך בו במהלך הדיונים בבית המשפט, עד אשר זוכה מחמת הספק. יש כאלה שיגידו, שכבר אז, היה אפשר אולי לראות סימנים ראשונים שגלעד יכול להעלות בדעתו להוציא לפועל רצח.

"הפחד שיתק אותה"

השניים החליטו להתחתן במרץ 1990, אך בחורף שנה לאחר מכן, גלעד התגלה כגבר אלים, ועינב הייתה הקורבן שלו. "פעם אחת היא חזרה עם שריטה הביתה", מספרת אחותה, "וכששאלתי אותה מה קרה, היא אמרה שהיא נחתכה במטבח, ולמרות שהייתי בת 13, הבנתי שלא נחתכים באף במטבח. היא לא סיפרה על זה לאף אחד, הפחד והבושה שיתקו אותה".

עינב לא גילתה לאיש על יום ה-17 בינואר, יום בו הגיע גלעד אליה לבסיס ואיים עליה באיומי אקדח. שלושה ימים לאחר המקרה, כתבה עינב לגלעד מכתב, שאותו עיבדה להקת מטרופולין לשיר מצמרר. "ההורים שלי לא יודעים שום דבר, מרוב בושה אני לא מעזה לספר להם, פעמונים כל הזמן נשמעים, קרוב לידי", כך במכתב.

עינב מנסה לסיים את יחסיה עם גלעד, אבל גלעד לא מוותר והופך למטריד יותר ואלים יותר, עד שעינב לא יכולה לשמור כבר את סודה, ומתקשרת הביתה בערב יום העצמאות לביתה. "אני צריכה את אבא דחוף" אמרה, וביקשה ממנו שיגיע במהירות לבסיס בו שירתה. "ישבנו איתה בתוך באוטו והיא הייתה מפוחדת, אחרי רבע שעה גלעד הגיע ורצה לדבר איתה, היא לא הסכימה, ואז היא סיפרה לנו שהוא מכה אותה", סיפרה אחותה של עינב.

חמש שנים לאחר הרצח, החלו באי כוחו לנסות ולשחרר אותו, בטענות שונות ומגוונות, תחילה בטענה הקבועה של אי השפיות ולאחר מכן בניסיונות לקצוב את עונשו. השבוע החליט הנשיא פרס לקצוב את עונשו של שמן ל-36 שנים, כאשר אם ינוכה שליש ממאסרו כמקובל, ישתחרר הרוצח מהכלא ויחזור לקיבוצו בעוד כחמש שנים.

"קדושת החיים נרמסת"

ההחלטה שהתקבלה היא שנויה במחלוקת, בעיקר בשל העובדה שגלעד הוא אסיר מסוכן, שלא הביע חרטה על מעשיו ולדעת המשפחה לא הפנים את המשמעות של מעשיו. לשמן אף מחכה אישה בחוץ, והוא אב לילד. "יש רגשות של כעס וכאב", אומרות אחיותיו של עינב, "זה סימן שממשיכים לו החיים". אך באחת החופשות מן הכלא חזר גלעד לסורו וניסה להשליך את זוגתו מהגג לעיני בנם ולפני אמה, עובדה שידועה למחוקק ולאלה שהחליטו לקצוב את עונשו.

"אם המחוקק קבע עונש של מאסר עולם על מעשי רצח, אז צריך לעמוד בו" אומרת אמה של רוגל ז"ל, נורית, "הוא צריך לשבת בכלא לעולם, כי גם המוות של ענבל הוא לעולם". ואני מרגישה קצת, לא רוצה להגיד מטומטמת, אבל קצת מחווירה לעומת מה שאני משדרת לילדים בבתי ספר. בשורה התחתונה קדושת החיים נרמסת". סיכמה בכאב.