230 אלף ש' קנס לאדם שפיצל דירה בת"א

מסתבר שיש גבול לחוצפה: שוכרים רבים בתל אביב מכירים את תופעת פיצול הדירות ליחידות דיור קטנות תמורת שכר דירה אסטרונומי. העירייה החליטה להילחם בתופעה ותבעה בעל דירה בשטח 43 מ"ר, שחילק אותה ל-3 יחידות קטנטנות של 10 מ"ר. ביהמ"ש קבע שעליו להחזיר את הדירה לקדמותה ובעליה חויב בקנס של מאות אלפי שקלים

הסוף לפיצול הדירות? (חדשות 2)

בעיית הדיור בתל אביב הולידה את תופעת פיצול הדירות למספר יחידות דיור. לכאורה כולם מרוצים: יותר שוכרים מוצאים דירות יחיד בעיר הגדולה, ובעלי הדירה נהנים משכר דירה גבוה יותר בהשוואתה לדירת שותפים.

אלא שגם אם יש קונים לפתרון היצירתי - הוא אינו חוקי בשום צורה, והעירייה החליטה לעצור את התופעה. "גלובס" מפרסם היום כי בית המשפט לעניינים מקומיים בתל אביב חייב השבוע בעל דירה בעיר שפיצל אותה ליחידות דיור קטנות להחזירה למצבה המקורי, ואף הטיל עליו קנס חריג של 230 אלף שקל.

יוסי שמשון, בעל דירת קרקע ברחוב בן-גוריון 54 בת"א, פיצל דירה בשטח של 43 מ"ר בלבד לשלוש יחידות דיור נפרדות בנות 10-12 מ"ר שלכל אחת מהן כניסה נפרדת מתוך מבואה משותפת. שמשון טען שהשיפוץ נעשה לטובת מגורי אחותו שמצויה בהליכי גירושין.

איך קובעים שהדירה מפוצלת?

לטענתו, אחותו שומרת כשרות ולכן נדרש מטבח נוסף, ואת יחידת הדיור השלישית בנה לדבריו לטובת משרד שבו יוכל להיפגש עם חברים. כשנשאל על ידי השופטת מדוע יש מטבח, שירותים ומקלחת ב"משרד", השיב המפצל: "כדי שלא אפריע לחברה שלי כשאני נמצא בפגישה".

אז אפשר לדעת האם החלוקה בדירה היא חוקית? השופטת לימור מרגולין-יחידי הסבירה שכדי לקבוע שדירה נחשבת למפוצלת, צריכים להתקיים ארבעה תנאים בכל יחידה: קיום כניסה נפרדת, תשתית בסיסית למגורים, נקודות חיבור עצמאיות למים, חשמל וגז וייעוד ליחידת דיור נפרדת.

לעומת זאת: רוצים לדעת איך נראה פנטהאוז תל אביבי ב-100 מיליון שקל?