מאבטח הרמטכ"ל לא ייאזק למיטתו - למרות מצבו הנפשי הירוד

בית המשפט המחוזי דן הבוקר בעתירתו של מאבטח הרמטכ"ל ארז אפרתי הנאשם בניסיון אונס ותקיפת צעירה, וקבע כי למרות מצבו הנפשי הירוד אין הצדקה לכבול אותו למיטה בתאו במהלך שעות הלילה. ארוסתו של אפרתי הגיע גם היום לביהמ"ש והחליפה עמו מבטים וחיוכים במשך הדיון

אפרתי עם עורך דינו , הבוקר בביהמ"ש (גלעד שלמור)

המאבטח ארז אפרתי קבל על כבילתו למיטה: בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה הבוקר לשירות בתי הסוהר שלא לכבול את מאבטח הרמטכ"ל בתאו במהלך שעות הלילה. בעקבות עתירה שהגישו עורכי דינו של אפרתי, התקיים הבוקר דיון בו טענו עורכי הדין קרן ובני נהרי שאין צורך לאזוק את אפרתי למיטתו מאחר שנערכו לו שתי בדיקות פסיכיאטריות, שתוצאותיהן לא הצביעו על נטיות אובדניות.

"מצבו הנפשי מצריך אזיקה למיטה והוא כבול מתוך הגנה", אמר נציג שירות בתי הסוהר בדיון. "הלחץ, המופנמות והסירוב להיבדק בבדיקה הראשונית, העלו חשש ממשי שהעותר ישלח ידו בנפשו. הרשות, הוסיף, "רק רוצה לוודא שבריאות נפשו וגופו תתקיים".

עורך דינו של אפרתי בני נהרי השיב כי ברור שמאבטח הרמטכ"ל, הנאשם שניסה לאנוס ולתקוף צעירה בנמל תל אביב לפני כשבועיים, נמצא במצב רוח ירוד מאחר שהוא אדם ללא עבר פלילי, שמצא עצמו מאחורי סוגר ובריח. גם היום הגיעה לאולם ארוסתו של אפרתי, ורד אלי, כדי לתמוך בו והשניים החליפו מבטים וחיוכים במהלך הדיון.

"כבילתו אינה מידתית"

השופט צבי גורפינקל הסכים עם טיעוניו של נהרי ואמר כי אמנם אפרתי סירב לעבור בדיקה ראשונית, אך לאחר מכן עבר שתי בדיקות, שהאחרונה שבהן בוצעה ב-7 בדצמבר על ידי פסיכיאטר מומחה, שלא מצא עדות למחשבה אובדנית.

גם אתמול התקיימה בדיקה בה בהסתבר ש"העותר מתוח וחרדתי", אולם לא נמצאו כל סימנים פסיכוטיים. השופט ציין מקרים קודמים בהם התאבדו עצירים בבתי המעצר ואמר כי דאגת שב"ס מובנת, אך כל מקרה צריך להיבחן לסיבותיו. "עם כל הכבוד לשרות בתי הסוהר, מצבו של העותר לא ייקבע על ידי הסוהרים, אלא רק על ידי אנשי המקצוע" וסיכם "כבילתו אינה מידתית".

בנוסף ביקשו עורכי דינו של אפרתי להעביר אותו מהתא בו הוא שוהה במהלך שעות היום, כיוון שהתא השקוף הממוקם בכניסה למתקן הכליאה, גורם לאפרתי לחוש שהוא מוצג לראווה לעיני העוברים והשבים. גם את עתירה זו קיבל השופט והורה להעביר אותו לתא אחר במשך שעות היום.

ריבוי התאבדויות העצירים מחייב משנה זהירות

התאבד בתאו. דודו טופז ז"ל (חדשות 2)
בשירות בתי הסוהר ביקשו לנהוג באפרתי משנה זהירות, על רקע מקרי התאבדויות העצירים שאירעו לאחרונה, בראשם התאבדותם של הבדרן דודו טופז , שתלה עצמו באמצעות כבל של קומקום, והמקרה של אסף גולדרינג, האב שחנק למוות את בתו ושם קץ לחיוו על-ידי קפיצה מהגדר של בית המעצר בו שהה. 

במקרה של אפרתי החשש אף גובר בשל העובדה שאביו התאבד בתא מעצר בעבר. פרקליטיו, עורכי הדין קרן ובני נהרי שמתנגדים למעשה טוענים שאין שום אינדיקציה שאפרתי סובל מנטיות אובדניות, ושאין סיבה לכבול אותו.

מחשש שאכן ינסה אפרתי לפגוע בעצמו הציבו בשירות בתי הסוהר שמירה קפדנית עליו. מצלמות אבטחה עוקבות אחר אפרתי 24 שעות ביממה, והסוהרים נותנים להשגחתו תשומת לב מיוחדת. "אין חוות דעת חד משמעית שהוא עלול לפגוע בעצמו, אבל יש מספר תסמינים שעלולים לעורר רצון אובדני", אמרו בשירות בתי הסוהר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "בין היתר, השינוי בתנאים - הוא הפך מאדם נורמטיבי שאין לו קשר לעולם העברייני לתנאים של מעצר ככל עבריין, ולכן אנחנו לא לוקחים סיכונים".

כתב האישום נגד המאבטח מגולל את מעשיו החמורים לכאורה של אפרתי הנאשם בעבירות של ניסיון אינוס בנסיבות מחמירות, ניסיון לבצע מעשה סדום, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, תקיפה על מנת לבצע פשע, איומים וכן התנגדות ללכידה כדין. בכתב האישום מופיעים 79 עדים וההערכה היא שהמתלוננת שהותקפה תעיד נגד אפרתי.

רגע לפני שהעשור מסתיים, בואו לבחור את אישיות העשור שלכם!! הצביעו בסקר המפורסם בדף האוהדים של חדשות 2 בפייסבוק.   

פרשת האונס בנמל ת"א - סיקור מיוחד:

צפו בשחזור של עד הראייה המרכזי לאונס בנמל ת"א

ארוסת המאבטח מתעקשת: "ארז חף מפשע"

 חבריו של המאבטח: "יהיו הפתעות"

ה-DNA של הקצין החשוד באונס בנמל ת"א תואם לממצאים על גופה

מסדר הזיהוי: המתלוננת לא זיהתה את החשוד

האם הקצין החשוד אנס בעבר?

הקצין וארוסתו החליטו לדחות את החתונה

פרקליטת המתלוננת: "הוא הפך לחיית טרף"

מאבטח של הרמטכ"ל נעצר בחשד לאונס