ואנונו מדבר: "אובמה צריך לפעול לשחרורי"

האיש שחשף את סודות הכור הגרעיני של ישראל מנסה לשכנע את שופטי בג"צ לבטל את ההחלטה לאסור עליו לצאת מהארץ. לדבריו, "אפילו אובמה יודע שלישראל יש נשק אטומי", ולכן כנשיא שרוצה עולם נקי מנשק גרעיני - "הוא צריך לעשות הכל כדי לשחררו". ההחלטה נדחתה למועד אחר. צפו במרגל האטום מדבר

"חירות, הדבר היחיד שאני רוצה הוא חירות. אין לי חופש תנועה ואין לי חופש ביטוי, הם לקחו לי את החירות לפני 22 שנים" - כך זעק בצהריים מרגל האטום מרדכי ואנונו מול המצלמה, בתום דיון בערעור שהגיש נגד ההחלטה שלא לאפשר לו לצאת מישראל. בית המשפט דחה את ההחלטה למועד אחר.

"אפילו אובמה יודע שלישראל יש נשק אטומי", אמר ואנונו. "אובמה צריך לפעול לשחרורי ולדרוש את חירותי, כי עכשיו גם הוא רוצה עולם חופשי מנשק אטומי, אובמה אפילו זכה בפרס נובל לשלום". בהמשך הקריא ואנונו את המכתב אותו שלח לוועדת פרס נובל לשלום, לפיו הוא מסרב להיות מועמד באותה קטגורייה יחד עם נשיא מדינת ישראל שמעון פרס. מדובר באותו מכתב אותו הקריא ואנונו גם בדיון המשפטי הקודם.

בתשובה לשאלה מדוע הוא חושש לבצע את עבודות השירות בישראל ענה וענונו: "ישראלים רואים אותי כמרגל, כבוגד וכנוצרי".

"לא רוצה להיות תחת משטר ישראל"

כבר בתחילת חודש יולי הגיע ואנונו לדיון בבית המשפט העליון בערעור שהגיש נגד ההחלטה שלא לאפשר לו לצאת מישראל. "אני רוצה לצאת מהארץ, לקבל דרכון ולא להיות תחת משטר ישראל", אמר אז ואנונו לפני פתיחת הדיון.

שבועיים קודם לכן, האריך שר הפנים אלי ישי בשנה נוספת את צו איסור היציאה מהארץ של ואנונו, עד לחודש יוני 2010. הצו הוארך לאחר שימוע שנערך לו.

ואנונו עבד כטכנאי בכור הגרעיני בדימונה והורשע בחשיפת פרטים על היכולת הגרעינית של ישראל לעיתון הלונדוני "סנדיי טיימס". בשנת 1986 חטפו אותו סוכני מוסד מאיטליה, והביאו אותו למשפט בישראל.  הוא הורשע ונשלח ל-18 שנות מאסר, סיים לרצות את מלוא עונשו ונאסר שוב לאחר שהפר את תנאי שחרורו.  

עוד לא הצטרפתם ל"חדשות 2" בפייסבוק?

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2