אישום: "הפך את חייהם של זוג פגועי נפש לגיהנום"

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, רון שפירא, האריך הבוקר עד תום ההליכים את מעצרו של אלון בר שישת בן ה-27 מחיפה, שנאשם בעבירות של החזקה בתנאי עבדות, סחיטה בכוח ובאיומים ותקיפה של זוג פגועי נפש. "הנאשם מסוכן לציבור", קבע השופט . "הוא נהג להכות את המתלונן בחגורה, מקל, שיפוד מברזל וכיסא"

התעללות קשה בלוקים בנפשם. אילוסטרציה (חדשות 2)

"מי שמנצל מוגבלים בשכלם ובכושרם לצרכיו ונוקט כלפיהם באלימות, מעיד על עצמו כי אין לו מעצורים שצריכים להיות לכל בן אנוש. הניצול והפגיעה במוגבל מעידים עם דפוסי התנהגות של התעלמות מסבל אנושי לשם סיפוק צרכים" - כך אמר הבוקר שופט בית המשפט המחוזי בחיפה, רון שפירא, שהחליט להאריך את מעצרו עד תום ההליכים של נאשם שהחזיק בתנאי עבדות זוג פגועי נפש והתעלל בהם.

נגד אלון בר שישת, בן 27 מחיפה, הוגש בשבוע שעבר כתב אישום בעבירות של החזקה בתנאי עבדות, סחיטה בכוח, סחיטה באיומים ותקיפה של זוג מתלוננים פגועי נפש. השופט שפירא קבע כי בחומר הראיות יש כדי להוכיח לכאורה שהנאשם ניצל לרעה את מצבם של המתלוננים, אשר הינם מוגבלים נפשית.

על פי כתב האישום, בר שישת התגורר בדירתם, הטיל עליהם משימות והיכה את המתלונן: "הוא לא היסס להשתמש באיומים ובכוח כלפיהם והפך את חייהם לגיהינום".  

על פי עובדות כתב האישום, המתלונן והמתלוננת, אשר סובלים מנכות נפשית ומקבלים סיוע כספי מהביטוח הלאומי לצרכי קיומם, התגוררו בדירה בחיפה. במשך חצי שנה השתלט הנאשם על דירתם ועליהם והחזיק בהם בתנאי עבדות תוך שימוש בכוח ובאיומים.

"היכה את המתלונן בחגורה, מקל ושיפוד מברזל"

"הוא התגורר בדירת המתלוננים שלא בהסכמתם ודרש מהמתלונן לכבס את בגדיו, לערוך עבורו קניות, להביא לו אוכל מבושל מהורי המתלונן ולבצע את מטלות הבית", נטען באישום.

"הנאשם נהג במתלונן ובמתלוננת כבקניינו, הלין אותם במרפסת הדירה כאשר הוא ישן במיטתם, קצב למתלונן זמנים לבצע משימות וכאשר המתלונן לא עמד בזמנים היה הנאשם מכה אותו נמרצות, כלא את המתלוננת במרפסת או במטבח הדירה ואסר עליה לצאת מהם לפרקי זמן שונים".

עוד עולה מהאישום כי בר שישת מנע מזוג פגועי הנפש אוכל ואיים לפגוע בהם אם יספרו על מעשיו. "הנאשם נהג להכות את המתלונן ולחבול בו בכל חלקי גופו באמצעות חפצים שונים כגון חגורה, מקל, שיפוד מברזל וכיסא, זאת כדי להמשיך לשלוט במתלונן ולהניעו לבצע את הוראותיו".

"לא מהסס לנהוג באלימות"

הפרשה נחשפה לאחר שאביו של המתלונן חש בהתנהגות מוזרה של בנו מזה תקופה של חצי שנה וסיפר כי בנו הגיע אליו מבוהל וסהרורי וסיפר לו שברח מחלון הבית לאחר שהנאשם לא נתן לו לצאת מהבית.

השופט שפירא קבע כי לאחר שבחן את הראיות הגיע למסקנה כי קיימות ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של המשיב בעבירות המיוחסות לו. השופט הוסיף כי מדובר במעשים חמורים המעידים על מסוכנות. "מדובר בנאשם שהינו מסוכן, בעיקר למתלוננים, אך גם לציבור כולו, לאור המעשים המיוחסים לו ומאחר שלכאורה איננו מהסס להשתמש באלימות ובאיומים כדי להשיג את מבוקשו", קבע השופט שפירא.

"מדובר בנאשם אשר לכאורה ביצע מעשים חמורים מאוד ואשר המתלוננים חוששים ממנו ומאיומיו כי יפגע בהם. אמנם אין לו עבר פלילי ואולם המשכות המעשים של הניצול לאורך זמן מצביעים על דפוסי התנהגות אלימים ועברייניים".