אישום: בן ה-14 נופף באקדח, דרך אותו - והרג את חברו

לבית משפט השלום ברמלה הוגשו הבוקר כתבי אישום נגד קטין בן 14 שפלט כדור בשוגג והרג את חברו אורן מזרחי ז"ל, ונגד אביו שהתרשל בשמירה על אקדחו האישי. כתב האישום מתאר את רגעיו האחרונים של מזרחי: "הקטין טען מחסנית לתוך האקדח ואף הראה לחבריו כיצד הוא לוחץ על ההדק"

הפרשה הטרגית מסתיימת בהעמדה לדין: לבית משפט השלום ברמלה הוגשו הבוקר כתבי אישום כנגד אב ובנו הקטין בן ה-14 בפרשת מותו של הילד אורן מזרחי ז"ל. הקטין מואשם בגרימת מוות ברשלנות והאב מואשם בגרימת מוות ברשלנות ובהזנחת השמירה על כלי ירייה.

"הקטין נופף באקדח והציגו בפני חבריו, טען מחסנית לתוך האקדח ואף הראה לקטינים כיצד הוא לוחץ על ההדק... בהמשך כיוון הקטין את האקדח לעבר המקום בו עמד אורן באותה העת ולחץ על ההדק. כתוצאה מכך נורה קליע מהאקדח ופגע בראשו של אורן שנפגע אנושות ומת כתוצאה מפצעיו", כך נטען בכתב אישום.

מכתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד אור ממון מפרקליטות מחוז מרכז נגד הקטין בן ה-14, עולה כי "הקטין פרק את האקדח, החזיר אותו ואת המחסנית למקומם, אסף את תרמיל הכדור שנורה והשליכו מעבר לגדר ביתם, חזר לבית, חייג לאימו, ואמר לה שנכנס לבית אדם רעול פנים והוא שירה באורן ז"ל".

כתב האישום נגד האב מייחס לו רשלנות קשה בכל הנוגע לאחסון האקדח שהחזיק ברישיון. על פי כתב האישום, למעלה מ- 20 שנה, החזיק הנאשם, ברישיון, באקדח חצי אוטומטי מסוג "ברטה". הנאשם נהג לשאת עימו את האקדח לעיתים רחוקות, בעיקר בעת טיולים משפחתיים. בשאר הזמן איחסן הנאשם את האקדח בבית ללא מחסנית ותחמושת, בשידה שבחדר השינה שלו בבית.

"איחסן את האקדח בדרך רשלנית"

האב נעל את המגירה העליונה, ואת המפתח הניח על אדן חלון בחדרו, מאחורי הוילון והוא החזיק שלוש מחסניות של האקדח, טעונות בכדורים מסוג "הולופוינט" ותחמושת נוספת לאקדח במגירה התחתונה, שלא ניתנת לנעילה, של השידה. הנאשם נהג לא לנעול את דלת חדרו שבבית אף כשלא נמצא במקום.

"הנאשם בחר בדרך אחסון האקדח לעיל, למרות שהינה רשלנית, בניגוד להנחיות משרד הפנים", נכתב באישום. "למרות שבבית הייתה כספת בה ניתן היה לאחסן את האקדח בצורה בטוחה יותר".

על פי האישום, הקטין המואשם התעניין הקטין בכלי ירייה ועסק בנושא זה כתחביב. הוא נהג לחפש מידע באתרי אינטרנט על כלי ירייה, לאסוף מידע זה, לקרוא ולהכיר כלי ירייה למיניהם. הקטין הראה לאביו את המידע שאסף באתרי האינטרנט בקשר לכלי ירייה, והאב, כך נטען, היה מודע להתעניינותו של הקטין בנושא.

בדצמבר 2008, במהלך חופשה של השניים בחו"ל לקח הנאשם את הקטין וביצע יחד עימו מטווח מאולתר בכלי נשק במהלכו אפשר הנאשם לקטין לירות ולתפעל כלי נשק בצורה עצמאית, ובין השאר להכניס מחסנית לנשק, לדרוך את הנשק, לכוון ולירות בכלי הנשק, לפרוק את הנשק, וכן תרגל איתו מצבי ירייה שונים.

אורן נורה בראשו - ומת מפצעיו

ב-7 באפריל 2009 שהה הקטין הנאשם בביתו עם שניים מחבריו: אורן מזרחי ז"ל וקטין נוסף. בשעה 11:00 הקטינים היו לבדם בבית וללא השגחת מבוגרים, אז החליט הנאשם להראות לחבריו את האקדח. על פי כתב האישום, הוא פתח את המגירה העליונה באמצעות מפתח שהיה בכד, הוציא מהמגירה העליונה את האקדח, וכן הוציא מחסנית מלאה בכדורים מהמגירה התחתונה.

"הקטין נופף באקדח והציגו בפני חבריו , טען מחסנית לתוך האקדח ואף הראה לקטינים כיצד הוא לוחץ על ההדק. כשבכל הזמן הזה אחד מחבריו הפציר בו שיחדל ממעשיו מאחר וזה מסוכן", לשון כתב האישום. "בהמשך, הדגים הקטין לקטינים כיצד הוא דורך את האקדח פעמיים. בעקבות זאת נחלץ כדור מהמחסנית ונפל אל הרצפה. בהמשך כיוון הקטין את האקדח לעבר המקום בו עמד אורן באותה העת ולחץ על ההדק. כתוצאה מכך נורה קליע מהאקדח ופגע בראשו של אורן שנפגע אנושות ומת כתוצאה מפצעיו".

חבריו של אורן מזרחי היו עדים לאסון הנורא. הם ראו את חברו לוקח את האקדח של אביו ואת הכדור שנפלט פוגע בראשו של אורן, שנפטר במקום.

"שהמקרה לא יחזור על עצמו"

"אני לא מחוקק, הפרקליטות והמשטרה עושים את העבודה שלה", אמר אתמול  אייל מזרחי, אביו של אורן ז"ל שעכשיו עסוק בלהנציח את בנו. "מטרתי היא אחת: להשמיע ולהנציח כדי שהמקרה הזה לא יחזור על עצמו".

משפחת מזרחי מתכננת להקים קבוצות כדורסל בבתי ספר יסודיים במודיעין על שמו של אורן. אחרי שנהרג בשוגג בחודש אפריל השנה בידי חברו הטוב התכנסו חברי משפחתו של אורן באולם הכדורסל של מודיעין, שם אהב לשחק.

לדברי האב אייל, קבוצה של ילדים מחוג סיירות החליטה להקים מצפה לזכרו. "בתכנון עמותה שתעביר הרצאות במקומות אסטרטגים כמו מטווחי ירי, פורום ביטחוניסטיים ואנשי צבא", מספר אייל על הפעולות שמתכוונן לעשות כדי למנוע מקרים מצערים כאלו בעתיד.