היועמ"ש: זוג לסביות יוכלו לתרום ביציות אחת לשנייה

בעקבות דיון שקיים לאחרונה היועץ המשפטי לממשלה בנושא תרומת ביציות בין בנות-זוג, הנחה היועץ כי אין לאסור או להגביל תרומה של ביצית שנשאבה מאישה והמיועדת לבת-זוגתה, איתה היא חולקת משק בית משותף. היועמ"ש: המצב המשפטי לא משביע רצון

הנחיה חדשה של היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז ודאי תשמח לא מעט זוגות חד מיניים של נשים: בנות זוג לסביות יוכלו לתרום ביציות אחת לשנייה במסגרת הליכי הפריה. ההחלטה התקבלה בעקבות דיון שקיים לאחרונה היועץ המשפטי לממשלה בנושא תרומת ביציות בין בנות-זוג. 

היועץ הנחה את משרד הבריאות לא לאסור או להגביל תרומה של ביצית שנשאבה מאישה בהליך חוקי והמיועדת לבת-זוגתה, במסגרת הליכי הפריה שהיא עצמה עוברת, איתה היא חולקת משק בית משותף. 

"אין לאסור או להגביל תרומה של ביצית שנשאבה מאישה בהתאם לתקנות ההפריה החוץ גופית,  אלא בנסיבות בהן הדבר עומד בסתירה לתקנת הציבור, כגון מקום בו קיים חשש שהדבר נעשה תוך ניצול מצוקה או לשם סחר בביציות", לשון ההחלטה.

היועמ"ש: לא מדובר בסטטוס משפחתי חדש

הדיון בנושא כונס בעקבות מספר פניות שקיבל משרד הבריאות לאשר תרומה והשתלה של ביצית שתרמה אישה לבת-זוגתה. בסיום הדיון קבע היועץ המשפטי לממשלה, בין היתר, כי ניתן לאפשר שאיבה של ביציות במסגרת טיפול רפואי עקב ליקויי פוריות של התורמת ורק אם השאיבה היא לשם קידום הטיפול בה.

עם זאת, ניתן לאסור שימוש בביציות כשהדבר נעשה תוך ניצול מצוקה או לצורך סחר בביציות. היועץ המשפטי לממשלה הדגיש, כפי שהובהר כבר בעבר בסוגיות אחרות הנוגעות לזכויות בני זוג מאותו מין, כי אין לראות בעמדה זו משום יצירה או הכרה בסטטוס משפחתי חדש. "שאלות של סטטוס ראוי להן כי יוכרעו ויוסדרו על ידי המחוקק", נטען.

לטענת היועץ המשפטי, המצב המשפטי הנוכחי, שאינו כולל הסדרה מקיפה והולמת של הסוגיה הרגישה של תרומת ביציות אינו משביע רצון וכי יש לקדם מאמץ לקידום הצעת החוק שהוכנה זה מכבר בסוגיה זו.