נתניהו: סמכויות היועץ המשפטי לממשלה לא יפוצלו

ראש הממשלה נפגש עם חברי ועדת האיתור לאיתור יועץ משפטי לממשלה חדשה וביקש מהם להמליץ בהקדם האפשרי על מועמד. מזוז מסיים את תפקידו בסוף חודש ינואר וטרם נמצא לו מחליף. "מדובר בסוגייה מורכבת", אמר נתניהו

סמכויות היועץ המשפטי לממשלה הבא לא יפוצלו - כך עולה מפגישה שקיים היום ראש הממשלה בנימין נתניהו עם חברי הוועדה לאיתור היועץ המשפטי לממשלה. ברשת ב' פורסם כי נתניהו ביקש מחברי הוועדה להמליץ בהקדם האפשרי על מועמד לתפקיד, מאחר והיועץ בנוכחי מני מזוז מסיים את תפקידו בסוף חודש ינואר.

נתניהו אמר לחברי הוועדה כי מדובר בסוגיה מורכבת, וכי החלטתו בענין פיצול הסמכויות תתקבל רק בעוד חודשים ארוכים ויישומה יארך זמן רב. השופט אור, חבר הוועדה, אמר לנתניהו כי הוועדה תעשה מאמץ להמליץ על מועמד בפרק הזמן הנקוב.

נאמן נפגש עם מזוז לשיחת הבהרה

שבוע אחרי הסכסוך המתוקשר ביניהם, נפגשו בשבוע שעבר שר המשפטים יעקב נאמן ופרקליט המדינה משה לדור. השיחה האישית בין השניים נערכה כשעה והתקיימה בארבע עיניים. עדיין לא ברור מה היו תכני השיחה ומה סוכם בסיומה. ככל הנראה, השניים דנו במכתב החריף אותו שלח לדור והפיץ בתקשורת.

פרקליט המדינה אמר למקורביו כי אין בכוונתו להיכנס לתכני השיחה או להציף מחדש את הויכוח בינו לבין שר המשפטים בתקשורת.

בעת ששהה בחופשה פרטית בארצות הברית, שיגר לדור מכתב חריף לשר המשפטים. העתקים מהמכתב שלח לדור לכל הפרקליטים בפרקליטות המדינה ולאמצעי התקשורת. במכתב מתח ביקורת חריפה על תוכניתו של שר המשפטים להביא לאישור הממשלה הצעת חוק ולפיה יפוצל תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה.

לפני כשבועיים, התייחס היועץ המשפטי מני מזוז למכתבו של לדור ולהצהרותיו של שר המשפטים, וטען כי בתוכניתו של נאמן יש  כדי לפגוע פגיעה אנושה במלחמה בשחיתות הציבורית בישראל. שר המשפטים נאמן התייחס מיד אחרי קבלת המכתב בחריפות למכתבו של לדור וטען כי "מכתבו של לדור דומה לאלוף בצה"ל שמותח ביקורת על שר הביטחון או לניצב במשטרה שמותח ביקורת על השר לביטחון פנים".

 גם מזוז תוקף את נאמן

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז תקף בחריפות את הצעת שר המשפטים לפצל את סמכויות היועץ המשפטי לממשלה.

"אני לא מבין איך העניין הזה של פיצול תפקיד היועץ תביא לשיתוק מערכות ולהחלשת מעמדו", אמר מזוז, "אני לא מבין איך הפיצול יעזור למאבק בפשע. כרגע, כאשר אין פיצול, מתנהל מאבק אפקטיבי במשפחות הפשע".

מזוז צופה שחורות באשר למהות תפקיד היועץ המשפטי לממשלה והייעוץ המשפטי שיינתן לממשלה. "לי אין שום ספק שהתוצאה הישירה של הפיצול וגריעת סמכויות התביעה מהיועץ המשפטי לממשלה יביאו להחלשה ולפוליטיזציה של התפקיד, אותה פוליטיזציה תביא לקריסת מערך הייעוץ המשפטי ממשרדי הממשלה", לדברי מזוז.

היועץ המשפטי הוסיף כי "בעבר נעשו ניסיונות למנות מקורבים לתפקיד, מישהו 'בראש שלנו'. המחסום העיקרי ממינוי אנשים כאלה היו סמכויות התביעה בהן מחזיק היועץ המשפטי לממשלה".

"מי שמחליט על העמדה לדין במדינת ישראל", האשים מזוז, "כולל העמדה לדין של נבחרי ציבור ואנשי המערכת השלטונית, לא יכול להיות איש פוליטי שמקורב לראש הממשלה או למי מהשרים אלא איש מקצוע".

פרקליט המדינה נגד שר המשפטים