כתב אישום נגד ליברמן? לא בחודשים הקרובים

שר החוץ אביגדור ליברמן זוכה לכמה חודשים של שקט: היועץ המשפטי לממשלה לא יקבל את החלטה האם להעמידו לדין בגין עבירות של שוחד, מרמה והלבנת הון. את ההחלטה יצטרך לקבל היועץ החדש שיחליף את מזוז בעוד כחודשיים

שר החוץ אביגדור ליברמן יכול לנשום לרווחה, בינתיים: ההחלטה על כתב האישום נגדו לא צפויה להתקבל בחודשים הקרובים.

הערב חשפנו לראשונה כי היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז לא יהיה זה שיקבל את ההחלטה בעניין המלצת המשטרה להעמיד לדין את ליברמן. למזוז נותרו בסך הכל חודשיים עד סיום תפקידו, והוא עדיין לא קיבל את חומר החקירה. למעשה, אפילו לא החלו דיונים בעניין בלשכתו, כך שאין לו בכלל אפשרות לקבל את ההחלטה בשלב זה.

מי שיכנס לתפקידו של מזוז יצטרך גם הוא מן הסתם כמה חודשים כי לקבל את ההחלטה הדרמטית. עובדה זו מוסיפה משמעות מיוחדת לרצונו של שר המשפטים יעקב נאמן לפצל את תפקיד היועץ. במידה והיוזמה תעבור, והסמכות להעמיד לדין תועבר לתובע חדש, הרי שגם פרקליט המדינה משה לדור, המלווה את החקירה, לא יהיה מעורב בה ישירות.

בשורה התחתונה: ינואר יחלוף, מזוז יפרוש, נתניהו יקבל עוד כמה חודשים של שקט קואליציוני וליברמן יקבל ארכה בתפקידו כשר החוץ.

ממשרד המשפטים נמסר הערב בתגובה: "עם סיום החקירה הועבר החומר לבדיקה וחוות דעת של המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. מדובר בחומר חקירה בהיקף של עשרות ארגזים, ובדיקתו המורכבת מתקיימת מתוך מגמה לסיים את תהליך קבלת ההחלטות בהקדם האפשרי. לפיכך, אין מקום בשלב זה לעסוק בספקולציות בדבר מועד קבלת ההחלטה".

החשד: שוחד, מרמה והלבנת הון

לפני כמה חודשים, המליצה המשטרה להעמיד לדין את ליברמן. ההחלטה הגיעה לאחר שהיחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) הודיעה, לאחר שנים ארוכות של עבודה, על סיום חקירתה. בתום החקירה, בפיקודו של תת-ניצב שלומי איילון, הוחלט כי נמצאה תשתית ראייתית נגד שר החוץ וחשודים נוספים.

החוקרים מצאו מספיק עדויות לעבירות של לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה, הפרת אמונים, שיבוש מהלכי משפט, הטרדת הון והלבנת הון. את המסקנות של יאח"ה אימץ גם ראש אגף חקירות מודיעין (אח"מ) במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ.

אביגדור ליברמן בפגוש את העיתונות

הווידאופדיה: אביגדור ליברמן