עימות בחדר החקירות: המ"מ והטירון שטוען כי הותקף על-ידו

עוד פרשת התעללות קשה בצה"ל מגיעה היום לבית המשפט: מ"מ בגולני מואשם בתקיפה חמורה ובהתעללות בשלושה טירונים. הערב אנחנו מביאים את הצילומים מתיק החקירה הזה: עימות שנערך בין המ"מ לבין אחד מקורבנותיו לכאורה

הבוקר הוגש כתב אישום נגד סגן משנה חיים פלק, מפקד מחלקה בגולני, שהואשם בעבירות חמורות: התעללות בנסיבות מחמירות בשלושה מפקודיו, טירונים בבסיס הטירונות של גולני. אחד מהם אושפז בבית החולים עם שברים בכל חלקי גופו. כשהשתחרר, הגיש תלונה במצ"ח נגד מפקדו. סג"מ פלק נעצר - והשניים נפגשו שוב, בחדר החקירות.

תיעוד מיוחד שמובא מחדר החקירות, מביא את חילופי הגרסאות בין השניים. "אנשים ראו שאתה מכניס אותי לחדר, ומהפחד ממך אנשים אפילו לא רצו להסתכל", אומר א', הטירון המתלונן לפלק. "אנשים לא רוצים להתעסק איתך. הרגשתי מאוד מושפל כשהרבצת לי בחדר, ובכל זאת לא הגבתי מתוך כבוד אליך".

הכל התחיל באימון קרב מגע, במהלכו פגע הטירון בשוגג בפניו של מפקדו. "מייד לאחר מכן, הוא העיף את כולם מהחדר, סגר את הדלת ואמר לי: 'שני דברים הולכים להיכתב בספר המחזור שלכם - אחד זה שהצלחת לתת מכה למ"מ שלך, והשני - זה הצרחות שאתה הולך לצרוח מהמכות שהמ"מ הולך לתת לך".

"הרמת יד - שא בתוצאות"

לדבריו של א', פלק "התחיל 'להתחרע', ונתן מכות כמו שעושים כשהולכים מכות בבר. הוא נתן לי ברכיות לצלעות, שעד עכשיו כואבות לי. אגרופים לכל האזור של פלג הגוף העליון, בעיטות נמוכות לאזור האגן דחף אותי על הארונות, והטיח את ראשי".

סג"מ פלק זוכר את הדברים קצת אחרת. "תסתכל לי בעיניים ותגיד שאתה אומר אמת", הוא מטיח ב-א'. "אתה גומר לי את החיים ואתה לא יודע שאתה אפילו לא זוכר. אני לא עשיתי שום דבר שיפגע בכם". פרקליטו של פלק, עדי קידר, אף אומר הערב כי ישנה בעייתיות בגרסתו של המתלונן: "יש עוד לבחון אותה, מדובר בקצין מוערך ומוערץ על ידי חייליו".

בסיום העימות המתועד, פונה המתלונן לקצין ואומר: "אתה הרמת את היד שלך - שא בתוצאות. אתה יודע שלא מרימים יד על טירון". שני טירונים נוספים התלוננו בתקופה האחרונה נגד סג"מ פלק, ואמרו כי התעלל גם בהם. היום החליט בית הדין הצבאי להאריך את מעצרו של סג"מ פלק עד תום המשפטים נגדו.