השר נאמן על מכתב לדור: "לא היה תקדים לכך, יש דרך להביע דעה"

שר המשפטים משיב אש: בראיון לתכנית "פגוש את העיתונות" מותח הפרופסור יעקב נאמן ביקורת על התנהלותו של פרקליט המדינה משה לדור ומסביר גם את מהות תכניתו לפיצול סמכויות היועץ המשפטי. "נהוג שלפני שמסיתים - פונים ומלבנים את העניין", אמר. "התכנית היא אינה פיצול, אלא חלוקת סמכויות"

"לא היה תקדים לתופעות כאלה, ששולחים מכתב לכל עובדי הפרקליטות, מביעים דעה ומסיתים, לפני שמבקשים ממני תגובה. אני מקווה שלדור יבהיר לי את הדברים ואחרי זה אני אקבל החלטה" - כך אומר הערב שר המשפטים הפרופסור יעקב נאמן בראיון מיוחד לתכנית "פגוש את העיתונות".

את הדברים אמר נאמן בעניין המתיחות בינו לבין פרקליט המדינה משה לדור, על רקע הדיון בדבר פיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה. "יש דרך להביע דעה. לא על ידי הפצתה בכל רחבי הפרקליטות והתקשורת", אמר נאמן.

בראיון התייחס שר המשפטים לעצם התכנית לפיצול סמכויות היועץ המשפטי, וכן למכתב הביקורת הקשה שהגיש לו פרקליט המדינה. "קיבלתי את המכתב כשהייתי בהרצאה מול סטודנטים באוניברסיטה העברית. נהוג שלפני שמביעים דעה ומסיתים, פונים למי שנוגע בדבר ומלבנים איתו את הדבר", אמר נאמן על לדור. "יש לי איתו פגישה שבועית, ואני מאמין שהוא יבוא ויהיה לו מה לומר לי. אשמע אותו ואחליט בדבר".

"כל מי שמכיר אותי יודע שאין לי 'סביבה', אני עובד ישירות עם כל אדם בגובה העיניים כדי להסביר לו את עמדתי. כך נהגתי בעבר וכך אנהג גם בעתיד ולא אקבע דעה לפני שאשמע אדם", הדגיש שר המשפטים. "אני לא לוקח ללדור את התפקיד. אני מוכן ללכת למכונת אמת בעניין שיתופו בתכנית, כבר לפני למעלה משישה חודשים".

"איני יודע מדוע ברק שינה עמדתו"

על התכנית עצמה אמר נאמן: "זה לא פיצול, זו חלוקת סמכויות. היועץ יעסוק בייעוץ לממשלה וייצג אותה בכל הערכאות - אך כל התחום הפלילי יהיה בידי אדם שלא ימונה על ידי הממשלה - אלא על ידי ועדה בלתי תלויה של שופט".

"התוכנית היא העלאת רמת אכיפת החוק במדינת ישראל. נורא ואיום מה שקורה ברחובות ובברים, נורא ואיום שנשים נאנסות ושילדים הורגים את הוריהם. השינוי המבני הוא כזה שיהיה אדם אחד שינהל את כל הנושא הפלילי וזה יהיה כל תפקידו", הוסיף נאמן, ומתח גם ביקורת על התנגדותו של שר הביטחון אהוד ברק לתכנית: "איני יודע מדוע הוא שינה את עמדתו".

"כבר לפני יותר מחודשיים עדכנתי את ברק על דעתי בעניין התכנית", אמר נאמן. "הוא לא שלל אותה בכלל. אני לא יודע מה השתנה, צריך לשאול אותו. כפוליטיקאי הוא יודע למה הוא שינה את עמדתו". נאמן גם מחה על עירוב הפוליטיקה במערכת המשפט: "היועץ המשפטי ופרקליט המדינה נכנסו למערבולת הפוליטית בעניין הישארותה של מפלגת העבודה בממשלה - וזה דבר מאוד לא רצוי".

ברק: נאמן טועה

אתמול התארח ב"אולפן שישי" שר הביטחון אהוד ברק, והביע עמדתו בעניין החלטתו של נאמן. "תחושת הבטן שלי אומרת שהוא טועה", אמר ברק. "אני מתנגד לפיצול, אי אפשר לעשות אותו במחטף, או בראיון כזה או אחר שפורסם בעיתון בבוקר".

עם זאת, נראה כי ברק אינו מתכוון לאבד את תפקידו בממשלה בגלל עמדתו בנושא. "אני לא עוסק באיומים ולא דן בספקולציות", אמר.