הפשע משתלם: כמה מרוויח עד מדינה בישראל?

מתברר שלהיות עד מדינה בישראל זה עסק משתלם למדי. לראשונה אנחנו חושפים את התכנית הישראלית להגנת עדים. מלבד מחיקת כתבי אישום, העדים יהנו מקצבה חודשית של אלפי שקלים וסכום חד פעמי של 200 אלף שקלים. המתנגדים זועמים: " שערורייה, קונים עדים בכסף"

לראשונה אנחנו חושפים את "הסכם עד המדינה" - ההסכם שאפשר ליחידה המרכזית של מחוז המרכז להפיל את רשת הסמים בפרשה שזכתה לכינוי "כוכב הצפון".

עד המדינה חשף לא רק נסיון לייבא 108 ק"ג קוקאין מפנמה לישראל בתוך רמקולים, אלא חשף גם את המבצעים והמזמינים של שלושה מעשי רצח שאירעו לפני שמונה שנים בטבריה. רק אחרי שהחוקרים הציגו לעד המדינה את הראיות נגדו, האזנות סתר והמעקבים, הוא נשבר וביקש לחתום על ההסכם.

העד התחייב בהסכם למסור הודאות מפורטות, ביצוע הקלטות, מסדרי זיהוי והצבעות ולהשתתף בעימותים. ומה הוא קיבל בתמורה? "בתום עדויותיו בבית המשפט תחזור המדינה מכתב האישום, כתב האישום יבוטל, העד ישתחרר ממעצרו, כל הרכוש שנתפס על ידי המדינה יושב לחזקתו", לשון ההסכם.

"קונים עדים בכסף"

אך משמעות ההסכם איננה רק במחיקת האישומים נגדו. מדובר גם בכסף. בהרבה מאוד כסף: "מרגע חתימה על הסכם זה ועד שחרורו של העד ממעצר במתקן כליאה משטרתי, יקבל העד תשלום חודשי של 3,500 שקלים לצורך דמי מחייתו. במשך כל תקופת המעצר של העד, תקבל המשפחה דמי קיום מהמשטרה. כל זמן שהמשפחה תתגורר בישראל - סך כולל של 8,000 שקלים לחודש. בתום עדויותיו של העד בבית המשפט, ולאחר שעמד בכל תנאי ההסכם יינתן לעד סכום חד פעמי בשווי 200 אלף שקלים".

העד הזה אמור להיות העד הראשון בתכנית הישראלית להגנת עדים. בהסכם אין התחייבות להכניס אותו לתכנית אך הובטח לו "כי הוא מתאים להיכלל בתכנית".

הנאשמים בפרשת "כוכב הצפון" זועמים. "הסכם עד המדינה הזה הוא פשוט שערורייה", אמר עו"ד משה שרמן, פרקליטיו של אחד הנאשמים, "קונים עדים בכסף".

במשטרה ובפרקליטות תולים תקוות גדולות בתכנית להגנת העדים. זה יהיה יום המפנה ביכולות המשטרה לגייס עדים נגד ראשי הפשע. ההסכם הזה - הסכם מקדים עבור העד הראשון - אמור להיות מקרה המבחן.

 הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק