שב"ס: "אי אפשר לכבול אסיר 24 שעות ביממה"

ועדת החקירה שמינה נציב שירות בתי הסוהר לחקור את נסיבות התאבדותו של אסף גולדרינג אתמול בכלא הדרים תחל היום את עבודתה. בשב"ס אומרים כי מדובר בוועדת בדיקה שגרתית ומדגישים שלא ניתן היה למנוע את ההתאבדות. "כנראה שאם יש אדם שנחוש להתאבד, בסופו של דבר הוא יצליח לעשות זאת", אמר דובר שב"ס

ועדת החקירה שמינה נציב שירות בתי הסוהר לחקור את נסיבות התאבדותו של אסף גולדרינג אתמול בכלא הדרים, תחל היום את עבודתה. במקביל נפתחה חקירה גם במשטרה על מנת לבדוק את נסיבות ההתאבדות.

אסף גולדרינג, שרצח על פי הודאתו את בתו נעה בת ה-3 בחניקה, שם אתמול קץ לחייו בכלא הדרים שבשרון. גולדרינג ניצל כמה שניות של חוסר תשומת לב מצד הסוהר ששמר עליו, טיפס על גדר חצר הטיולים, וקפץ על ראשו.

האירוע תפס את שב"ס במבוכה, שכן לא הייתה זו הפעם הראשונה בה ניסה גולדרינג להתאבד. מיד לאחר שרצח את בתו נעה נטל גולדרינג כמות רבה של כדורים בניסיון אובדני ראשון. בהמשך ניסה לקפוץ מהחלון בבית החולים הפסיכיאטרי בו הוא אושפז להסתכלות. בשב"ס מציינים כי הוא שהה בתא "נקי" עם השגחה מלאה של מצלמות 24 שעות ביממה וללא כל ציוד שיכול לשמש להתאבדות, ונבדק תכופות על ידי סגל בית הסוהר.

גולדרינג התאבד בצורה יוצאת דופן כאשר "קפץ ראש" אל מותו מגובה שלושה מטרים. דובר השב"ס ירון זמיר אמר הבוקר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט, כי לשב"ס לא היה סיכוי למנוע את ההתאבדותו של גולדרינג. "זאת הפעם הראשונה שמישהו מתאבד באופן כזה, על האסיר היתה שמירה כפי שנהלים מכתיבים לנו, כנראה שאם יש אדם שנחוש להתאבד בסופו של דבר הוא יצליח לעשות זאת", הסביר.

"אי אפשר לכבול אסיר 24 שעות ביממה"

עוד הוסיפו בשב"ס כי הדרך יחידה למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד היא לכבול את האסיר 24 שעות ביממה. "אנחנו לא יכולים לנקוט באופן פעולה זה, זה לא אנושי, אנחנו תחת ביקורת ובסופו של דבר זה יגרום לאסיר לרדת מהפסים ולנסות להתאבד שוב ושוב", הסבירו בשב"ס.

"בניגוד לפרסומים שתוקם ועדת בדיקה מיוחדת, למעשה מדובר בנוהל שגרתי שיוצא לפועל לאחר התאבדויות של אסירים. גם במקרה זה תוקם ועדה על ידי משטרת ישראל שתבדוק את נסיבות האירוע ותנסה למצוא דרכים למנוע התאבדויות של אסירים בעתיד", סיכמו בשב"ס.

המשפחה: "הוא ישלם על הרצח בעולם הבא"

עורך דינו של אסף גולדרינג, עו"ד גדי זילברשלג, אומר שהוא שמע על המקרה מכלי התקשורת והודיע למשפחה. "הם קיבלו את זה בצורה קשה מאוד" אמר והוסיף כי "המקרה הזה מלמד שאסף היה בעל מצפון ולא יכל עוד לשאת את שעשה, היה ברור במצב שלו בעייתי והאפשרות שישים קץ לחייו הייתה קיימת".

בבית משפחתה של ליזה, אמה של נועה, התגובות נחלקו בין הלם לכעס, קרוב משפחה אחד אמר "עוד לא הצלחנו לעכל את הרצח הנורא ועכשיו גם זה קרה". גורם אחר בסביבת המשפחה היה סלחן פחות: "זה לא מפליא שאדם שרוצח ככה את בתו הקטנה בורח ככה מאחריות, זה לא מכפר על הרצח והוא ישלם עליו בעולם הבא".