אולמרט: "הגעתי לבית המשפט כאיש חף מכל עבירה - ומאמין שגם אצא מכאן כאיש חף"

הבוקר נפתח משפטו של ראש הממשלה לשעבר ש עושה היסטוריה אומללה כראש הממשלה הישראלי הראשון שעומד לדין. אולמרט נאשם בשורה של עבירות חמורות בפרשות "ראשונטורס", "מעטפות הכסף" ו"מרכז ההשקעות"

מדינת ישראל נגד אהוד אולמרט: "המעמד הזה הוא בוודאי לא פשוט עבורי", אומר הבוקר ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפתח הדיון הראשון במשפטו בבית המשפט. "עברתי מעל לשלוש שנים של מסכת הכפשות וחקירות, ומטבע הדברים שלמתי מחיר כבד על כך".

מדינת ישראל רושמת הבוקר עוד אירוע היסטורי שלא מביא יותר מדי גאווה: ראש ממשלה על ספסל הנאשמים. אולמרט נאשם בשלוש פרשות מרכזיות:  "ראשונטורס", "מעטפות הכסף" ו"מרכז ההשקעות".

ראש הממשלה שהגיע מנמל התעופה הישר לאולם בית המשפט המחוזי בירושלים, מטיל עכשיו את נטל ההוכחה על אשמתו על מערכת החוק. "עכשיו הגיע זמן להצגת העובדות", הוא אומר ומביע ביטחון בחפותו. "הגעתי לבית המשפט כאיש חף מכל עבירה ומאמין שגם אצא מכאן כאיש חף".

בתום הדיון יצא אולמרט מהאולם וסירב לענות לשאלות. הוא היה מוקף במאבטחים ונראה נינוח. "אולמרט נכנסז לכאן עם ידיים נקיות, וכך גם הוא ייצא מכאן", אמר סניגורו נבות תל-צור בתום הדיון.

סניגורי אולמרט: עוד לא משיבים על האישום

הדיון הראשון במשפטו של אולמרט היה בעיקר פרוצדורלי ודן בחומרי חקירה ובקביעת תאריכים לדיונים הבאים. סניגוריו של ראש הממשלה לשעבר ביקשו שהדיון הבא יתנהל בסוף חודש אפריל, אך בסופו של דבר קבע בית המשפט כי הדיונים יתחדשו ב-22 בפברואר ויתקיימו שלוש פעמים בשבוע בימים שני, שלישי וחמישי.

סנגוריו של אולמרט הודיעו כי ראש הממשלה לשעבר קרא וקיבל לידיו את כתב האישום, ואז החל "פינג פונג" בין עורכי דינו של ראש הממשלה לשעבר לבין נציגי הפרקליטות על חומרים חסרים או על חומרים שעדיין לא התקבלו. "אנחנו צריכים לעבור כמה וכמה שלבים טכניים לפני שנוכל להשיב על האישום", אמר בפתח הדיון עו"ד אלי זהר, אחד מסנגוריו של אולמרט.

עוד הוסיף עו"ד אלי זהר כי הם מניחים בצד כל מה שהיה עד עכשיו. "המשפט הזה באופן וירטואלי התחיל במאי 2008 בחקירתו של טלנסקי, היום זה מתחיל, אנחנו רוצים לעשות את זה בצורה הכי מסודרת".

"אנחנו הולכים לצלם את כל החומר מחדש, כדי שיהיה לנו חומר מקביל לחומר של הפרקליטות", הוסיף עו"ד זהר בתום הדיון.  "זה לא ניסיון ליצור סחבת אלא לנהל משפט באופן נורמלי. כתב האישום הוגש לפני שלושה שבועות, ובית המשפט נהג טוב כשדחה את הדיונים".

"אנחנו יכולים לתת הגנה ראויה לנאשם אם יהיה בפנינו כל החומר ואנחנו יכולים לקיים 3 ישיבות בשבוע", הוסיף הסניגור. "החומרים שעברו עד עכשיו אינם מספיקים. אנחנו רוצים לקבל את כל חומר הראיות שנאסף, כולל זה מארה"ב".

 שולה זקן: גמר חתימה טובה

לצדו של ראש הממשלה לשעבר התיישבה על ספסל הנאשמים שולה זקן, ראש לשכתו לשעבר, שהקדימה להגיע הבוקר לבית המשפט. זקן שמואשמת באישומים דומים ובנוסף באישום של האזנות סתר, הצהירה מראש כי לא תעיד נגד אהוד אולמרט.

אולמרט וזקן אישרו שקיבלו והבינו את כתבי האישום. עכשיו, שעת הפרקליטים להסדיר את המשך המשפט. משה גורלי, משפטן ופרשן מציין כי המשפט יכול להערך זמן רב. כמו בכניסתה, גם בצאתה מהאולם סירבה זקן להשיב לשאלות העיתונאים במקום. "גמר חתימה טובה", אמרה והוסיפה: "יהיה בסדר".

השוחד בחוץ

אולמרט מואשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה, אולם חשוב לציין כי אולמרט אינו מואשם בקבלת שוחד.

כפי שמפרט כתב האישום, בפרשת ראשונטורס "עברו הנאשמים עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד". ראש הממשלה לשעבר מואשם בפרשה זו גם בעבירה של העלמת הכנסות במרמה.

בפרשת מעטפות הכסף מואשם אולמרט ב"עבירות של מרמה והפרת אמונים, ובהתנהלותו מול מבקר המדינה ואנשי משרדו עבר גם עבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. לנאשמת - שולה זקן - מיוחסת בגין התנהלותה האמורה, בהצטרפה להתנהלותה המתוארת באישום הראשון, עבירה של מרמה והפרת אמונים".

סייע למקורבים?

אולמרט, בעת שהיה שר התמ"ת וממונה על מרכז ההשקעות שתפקידה היה לסייע לעסקים, נאשם כי קיבל החלטות משמעותיות לטובת חברת "סיליקט" לטובת קידום וסיוע למקורביו. גם בפרשה זו נאשם אולמרט בקבלת דבר במרמה.

אישום נוסף בסדרת האישומים מתייחס לאי דיווח למבקר המדינה על כל הכספים שקיבל אולמרט. כתב האישום מפרט כי "בדיווחיו החסרים למבקר המדינה בעניינים אלה ביצע הנאשם מעשי מרמה נוספים בגינם הוא מואשם בעבירה נוספת של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות".

את ראש הממשלה לשעבר ייצגו עורכי הדין שייצגו אותו כבר בחקירות המקדימות - עו"ד אלי זוהר, עו"ד נבות תל-צור ועו"ד יהודה ויינשטיין.

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק