רוני רון: "נתתי לרוז סטירה והיא התפרקה"

דקה אחרי דקה שיחזר רוני רון בביהמ"ש את הרצח המזעזע של נכדתו ואיך הטביע אותה בירקון. "המשכתי לנסוע ולא ידעתי שהיא מתה", סיפר. "יצאתי מהאוטו, הרמתי אותה אבל הראש שלה נשמט. הלכתי לקבור את הפחד שלי"

יותר משנה עברה מאז נמצאה גופתה של רוז פיזם הקטנה בנהר הירקון. רוני רון, סבה של רוז, והנאשם העיקרי ברציחתה, הגיע היום לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה כדי למסור את עדותו. וכך, במשך שעה ארוכה, היא שיחזר מה קרה בכל דקה מהרגע שלקח אותה מבית אמו ועד שהטביע אותו בירקון במזוודה.

תחילה סיפר רון כיצד לקח את רוז מביתה של אמו ויויאן. "הורדתי אותה מהבית, אך לפני כן הכנתי את התיק", סיפר. "נכנסנו לאוטו, שמתי מוזיקה והילדה שמחה". לדבריו, רוז בת הארבע החלה להשתולל והפריעה לו במהלך הנסיעה. "התחלנו לנסוע לכיוון הבית, והילדה הספיקה להתנתק מהחגורה", אמר. "היא השתוללה וקפצה באוטו, ונתתי לה סטירה".

לבקשת עורך דינו, תיאר רון את המכה. "נתתי לה ככה", אמר תוך שהוא דופק על דוכן העדים בעוצמה. "הסתובבתי, נתתי לה סטירה עם גב היד. נתתי לה פליק". הסב הסביר שלא חשב שהמכה תביא למותה. "לא הייתי נותן אם הייתי יודע שזה מה שהיה קורה", אמר, "אבל אם היית שואל אותי באלף פעמים אחרות, כן הייתי נותן סטירה כדי להעליב, כדי לגרום לשתוק. הייתי נותן לה עוד אלף סטירות".

"נתתי פליק והיא נפלה"

מכאן תיאר רון את השפעת המכה על רוז. "נתתי לה פליק והיא נפלה על המושב, אך לא ייחסתי לזה בכלל חשיבות", אמר. "נתתי לה את הסטירה כי בזמן שהיא השתוללה היא דפקה לעצמה את הראש בתקרה ולא רציתי להחזיר אותה לסבתא ויויאן עם מכות בראש. מספיק היא נדנדה לי שאני לא מפנק מספיק את הילדה".

רון סיפר כי המשיך בנסיעה כי לא ידע בשלב זה שרוז כבר לא בין החיים. "רק ראיתי את הרגליים שלה", אמר. "אני כל הזמן מדבר איתה: 'רוז, רוז, הכל בסדר? דברי'". לבסוף הוא עצר כדי לבדוק מה שלומה. "יצאתי מהאוטו וראיתי שהראש שלה דבוק לידית של הדלת", הוסיף. "אני נוגע בה והיא לא מגיבה. משכתי אותה, הרמתי אותה, אבל הראש שלה נשמט. היום אני מבין שנתתי לה סטירה אחת יותר מדי. היא התפרקה לי ביד".

את מעשיו מאותו רגע מתאר רון כתגובה לפחד שאחז בו. "נכנסתי להיסטריה, פחד, מורא גדול. לא נפגשתי אף פעם עם המוות אבל ידעתי שהיא גמורה", אמר הסב. "הבנתי שהיא מתה ואין מה לעשות איתה, ולכן הייתי בפאניקה".

דרך ללא מוצא - לירקון

הנוכחים באולם ניסו להבין איך מכאן הגיע להטביעה בירקון. "בלי לשים לב מצאתי את עצמי על כביש החוף", סיפר. "אני זוכר שנגמר הכביש ואני בירקון. הוצאתי את הילדה ואת התיק, הכנסתי אותה לתוך התיק, לא יודע לענות לעצמי למה. הלכתי לקבור את הפחד שלי, את אי היכולת להתמודד עם מוות. חשבתי על להצטרף אליה. הסתובבתי בירקון, לא יכולתי לחשוב בבהירות".

רון אמר כי לא הבין מדוע לקח כל כך הרבה זמן למצוא את גופתה של רוז בירקון. "הטריף אותי שלא מצאו את התיק", אמר. "אמרתי להם: 'תביאו צוללני קומנדו שימצאו את זה תוך 10 דקות'. רציתי שיהיה קבר".

הסב דחה את הטענה שפיזם שידלה אותו לרצח, כפי שטוענת התביעה. "שטויות במיץ עגבניות", אמר. "בטח לא מארי, שאינה מעוצבת בנפשה. היא בגיל של הילד שלי, היא כמו הבת שלי". כשעורך דינו שאל אותו אם אהב את נכדתו רוז, אמר: "אין אף אחד שאהב אותה יותר ממני".

במהלך עדותו הקפיד רון לשמור על קור רוח, צחק, ואף חייך לעברה של מארי שישבה על דוכן הנאשמים. עם זאת, אי אפשר היה להתעלם מהסתירות בין הדברים שאמר הסב לחוקרי המשטרה ובשחזור, ובין עדותו בבית המשפט. בעוד שבחקירתו סיפר כי ביקש לשים קץ לחייו לאחר המעשה, הכחיש היום זאת רון בצורה גורפת.

בשל התמשכות מתן העדות, נדחתה למחר חקירתו של רון בידי צוות התביעה ונציגותיה של רעייתו, מארי.

"לזכות את מארי פיזם, אין כלום נגדה"

מוקדם יותר הבוקר, הציג צוות ההגנה את טיעוניו בנושא מארי פיזם, אמה של רוז. צוות ההגנה של מארי פיזם, המואשמת גם היא ברצח בתה רוז, לא מסתפק רק בניסיון להשיג הסדר טיעון מקל, וכעת חותר לזיכוי מלא של האם.

צוות ההגנה של פיזם, עו"ד רויטל סוויד ועו"ד מירב גרינברג, טענו כי טרם הוצגו ראיות אשר יכולות להביא להרשעתה של מרשתם. בית המשפט דחה את הטענות, וקבע כי ההליך המשפטי יימשך כמתוכנן.

"חלפה כמעט שנה ואנחנו נמצאים בשלהי פרשת התביעה, שלא הצליחה להביא אף מערך ראיות שיכול לבסס אשמתה של הנאשמת בעבירת הרצח המיוחסת לה", אמרה עו"ד סוויד. "מדובר בכתב אישום שאין לו אח ורע. כתב אישום שלא ברור ממנו מהי טענת התביעה".

לדברי הסנגורית, כשלה התביעה לספק מערך ראיות לבסס את אשמת פיזם, ולכן יש לזכותה או לבטל את האישומים נגדה. "הנאשמת אמורה להתגונן מול קשת רחבה שהיא לא יודעת מה היא", אמרה עו"ד סוויד. "כתב האישום לא מדבר על חלקה של הנאשמת, ולכן אי אפשר לבחון האם הצליחה התביעה להוכיח את אשמתה. היו כאן עדים שלא אמרו מאום מלבד רכילות משפחתית וחברתית".

מארי שמעה את האישום ובכתה

התובעת, עו"ד אנה אבידוב, מיהרה להגיב לטענות החמורות, ושללה אותן על הסף. "בחקירותיה מארי מספרת כיצד היא שונאת את רוז, שהיא לא מרגישה כלפיה אהבה, בלוק רגשי - תיארה זאת", ציינה עו"ד אבידוב. "היא עושה פיפי בכל מקום, כמו כלב. אני לא יכולה לראות אותה בעיניים, אני צריכה לנקות את הפיפי שלה?". לשמע התיאורים הקשים נשברה פיזם, ומיררה בבכי במשך דקות ארוכות. 

"אנחנו עומדים מאחורי האישום ברצח, או לפחות אשמה בשידול לרצח", הוסיפה התובעת. "מובן שמהאירוע שנשמע עולות עבירות נוספות ורבות. בנוסף לרצח ושידול לרצח - גם הזנחת קטין ונטישת קטין, שיבוש מהלכי משפט ובדיית ראיות".

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2