גם חברו של משליך החזיז הורשע

ביהמ"ש הרשיע באי מניעת פשע את ניר ראובן, חברו של יוסי מלאך שהשליך חזיז שפצע את המאבטח במשחק במלחה. השופטת קבעה כי ראובן ידע שמלאך הגיע למשחק עם חזיז והתכוון להשתמש בו, ולא עצר אותו

כמעט שנתיים מאז השלכת החזיז במלחה, שבמהלכה נפצע המאבטח יואב גליצנשטיין, ושנה אחרי שזורק החזיז יוסי מלאך הורשע ונשלח לשלוש שנות מאסר, נסגר מעגל נוסף: חברו ושותפו לפשע ניר ראובן הורשע היום בפרשה.

בניגוד למלאך, שהורשע בחבלה חמורה בנסיבות מחמירות ובשורה של עבירות אחרות, יצא החבר בזול יחסית והורשע רק בעבירות של אי מניעת פשע ושיבוש הליכי משפט. יצא בזול, כי הפרקליטות רצתה להרשיע אותו גם בעבירות של נשיאת נשק וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות. עבירות בהן נקבע היום כי הוא זכאי מחמת הספק.

על אף שעבירת "אי מניעת פשע" הינה קשה להוכחה, ההרשעה קובעת כי ראובן יכול היה למנוע את השלכת החזיז - אירוע שהביא לקטיעת שתיים מאצבעותיו של המאבטח. "הנאשם ידע כי מלאך נושא בכליו חזיז, וכי בדעתו לעשות בו שימוש", נכתב בהרשעה. "לא היה קל מלמנוע זאת, בין בפנייה למלאך עצמו, בין בחשיפת תכניתו בפני אנשי הביטחון שעמדו בכניסה לאצטדיון, אם פנייתו למלאך הייתה נדחית. זו גם הייתה חובתו של הנאשם".

ההרשעה גם קובעת חד-משמעית כי אי אפשר להשתמש בתירוצים של "לא היה נעים לי להגיד כי הוא חבר שלי", או בלשון ההרשעה: "חברותו של הנאשם עם מלאך אינה יכולה להיות שקולה כנגד מניעת המעשה, שכה קל היה למנעו. לא למותר להעיר כי לו נהג כך, היה חוסך גם ממלאך צרה גדולה מלבד הפגיעה הקשה במאבטח".

דקה ו-24 שניות לסיום המשחק

משחק הכדורסל שבו נזרק החזיז היה בין הפועל חולון להפועל ירושלים והתקיים ב-11 לנובמבר 2007. המשחק הופסק דקה ו-24 שניות לפני הסיום, לאחר שהחזיז הושלך מהיציע לעבר הספסל של הפועל חולון. המאבטח גליצנשטיין הרים את החזיז בידו ואז הוא התפוצץ וגרם לקטיעת שתיים מאצבעותיו.

מלאך, גנן בן 20 מרמת גן, נעצר בנובמבר 2007 בחשד שהוא השליך את החזיז שפצע את המאבטח. בחקירתו במשטרה הודה מלאך בחשדות נגדו, אך כאשר הובא לבית המשפט הוא הכחיש לחלוטין את המיוחס לו. לתקשורת אמר מלאך כי הוא אוהד של קבוצת בית"ר ירושלים בכדורגל וכי הוא איש הימין הקיצוני.

גליצנשטיין נפצע בינוני, אך המנתחים הצליחו להחזיר את זרימת הדם לאצבעות שהתרסקו ולכלי הדם שנפגעו, ולהציל חלק מאצבעותיו.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק