השופט הנמלט דן כהן: "פרו זה הבית שלי"

בבית המשפט העליון בלימה בירת פרו נפתח דיון ההסגרה של דן כהן. השופט לשעבר נמלט מהארץ לפני כ-4 שנים לאחר שנחשד בקבלת שוחד. "טוב לי בפרו", אמר כהן בדיון. סנגורו אמר: "אין כל הוכחות נגדו"

האם השופט הנמלט יוסגר לישראל? השופט דן כהן שנעצר לפני כשבוע וחצי בפרו הובא היום לדיון על הסגרתו לישראל. כלי התקשורת המקומית במדינה דיווחו כי במהלך הדיון שנערך בבירה לימה, השמיעה התביעה ונציגי שגרירות ישראל את האשמות נגדו מול השופט בתיק. כהן עצמו הבהיר כי הוא רוצה להישאר רחוק מישראל. "פרו זה הבית שלי", אמר.

"אני מרגיש מאוד בבית בפרו", הוסיף כהן. "טוב לי בפרו". הוא אף ציין כי שהייתו במדינה היא חוקית, והוא הקפיד לקבל את כל אישורי השהייה ולחדשם בכל פעם שהיה צורך בכך.

בית המשפט העליון בפרו צפוי כעת להכריע האם יוסגר כהן לישראל כדי שניתן יהיה להעמידו לדין בשל האשמות הכבדות נגדו. את החלטתו צפוי בית המשפט לבסס על מדיניות ונוהלי ההסגרה של פרו, זאת למרות שאין כל הסכם הסגרה בין המדינה לבין ישראל.

"אין כל הוכחות נגד כהן", אמר בדיון סנגורו של כהן, איבן טורס. "הבקשה להסגרתו של דן כהן אינה כוללת בה כל הוכחה להאשמות נגדו שיוכלו לאפשר לשופט לקבוע אם אכן יש להסגירו".

נאשם בשלוש פרשות שונות

השופט לשעבר כהן נמלט מהארץ בשנת 2005 לאחר שנחשד בקבלת שוחד. כהן, שנחשד בשורת עבירות שונות, הוחזק במעצר בעקבות בקשת ההסגרה שהועברה על ידי ישראל. זמן קצר לאחר שהותר לפרסם את דבר מעצרו, הגישה הפרקליטות כתב אישום נרחב נגד כהן, בשלוש פרשות שונות בהן הוא מעורב.

כהן נמלט לפני כארבע שנים מישראל לארצות הברית לאחר פתיחת החקירה נגדו, ומשם עבר להתגורר בפרו. הוא נחשד שבעת שכיהן כדירקטור בחברת החשמל פעל שלא כדין לזכיית חברת "סימנס" במכרזים. לפי הערכות, הסכום שקיבל מנציגי "סימנס" נאמד בעשרות מיליוני שקלים.

כהן כיהן בעברו כשופט בבית המשפט המחוזי בבאר שבע. בנוסף עבד כהן כמרצה באוניברסיטת תל אביב ובן גוריון. השופט בדימוס ייסד משרד עורכי דין גדול בארץ שהתמחה בעבירות צווארן לבן, בוררויות ומשפט אזרחי מסחרי.