רצח רוז: מתגבשת עסקת טיעון

שנה חלפה מאז מציאת גופתה של רוז בירקון, והערב אנו מפרסמים לראשונה כי הפרקליטות מגבשת הסדר טיעון עם הנאשמים ברצח. על פי ההסדר, רוני רון יודה ברצח ויישלח למאסר עולם, מארי פיזאם לא תורשע ברצח ולא בהריגה - ותישלח ל-5 שנים בלבד

פרסום ראשון: שנה לאחר שהטביעו את רוז פיזאם בת ה-3 בירקון, על פי החשד, מתנהלים מגעים מתקדמים בדרך לעסקת טיעון עם רוני רון ומארי פיזאם.

על פי עסקת הטיעון המתגבשת בפרקליטות, רוני רון יודה ברצח בכוונה תחילה ויישלח למאסר עולם, והאם מארי פיזאם שהואשמה גם היא תחילה ברצח - תישלח לחמש שנות מאסר בלבד ולא תורשע באף אחד מעבירות ההמתה, לא רצח ולא הריגה.

המשא ומתן על עסקת הטיעון מתנהל בסתר כבר מספר חודשים, כשלפני ימים ספורים נערכה פגישה מכרעת בנושא, בהשתתפות התובעת בתיק והסניגורים של שני הצדדים. נציגי הפרקליטות בתיק התעקשו שלפחות אחד מבני הזוג יודה ברצח ויקח על עצמו את האחריות למקרה.

לפי ההערכות במערכת המשפטית, רוני רון הוא זה שהולך ככל הנראה לקחת על עצמו את האחריות למקרה הרצח ולהודות במעשה, במטרה לחפות ובעצם להציל את מארי מעונש. העונש הקל שיוטל על מארי יוכל לאפשר לה לנסות ולקבל חזקה על שני ילדיה האחרים, לאחר שתשתחרר מהכלא.

הרצח שזיעזע את המדינה

הפרשה שזעזעה את המדינה התרחשה בחודש אוגוסט בשנה שעברה, לאחר שבמשך שלושה שבועות חיפשה המשטרה אחר גופתה של הילדה רוז פיזאם, ובסוף מצאה אותה בתוך תיק בנחל הירקון, כפי שתיאר רוני רון בחקירתו במשטרה. בכתב האישום הראשוני שהוגש נגד רוני רון ונגד בת זוגו, אמה של הילדה, מארי פיזאם, הואשמו שניהם ברצח, אולם לא ברור לחלוטין אם אכן אירע הרצח כפי שתיאר רוני רון בחקירתו.

באשר למארי - במשטרה לא יודעים בוודאות אם היא היתה בדירה בזמן הרצח, אבל טוענים שהיא ידעה על הרצח. "היא זו שגרמה לרוני להיפטר מהילדה", אמר אחד החוקרים, "היא הובילה למעשה. הבכי שלה וההתנהגות מול המצלמות לא עושים עלינו רושם".

"הסתובבתי - ונתתי לה מכה"

רוני רון טען במהלך חקירתו הראשונה במשטרה, כי רוז מתה כתוצאה ממכה חזקה בפניה במהלך הנסיעה. במהלך השחזור סיפר רון לחוקרים: "רוז בכתה במושב האחורי, אמרתי לה די אבל היא המשיכה. אז הסתובבתי ונתתי לה מכה. היה שקט. נסעתי קצת, הסתכלתי בראי, ראיתי שהיא לא זזה. עצרתי את האוטו, פתחתי את הדלת האחורית וניסיתי להרים אותה, אמרתי לה רוז מאמי, אבא אוהב אותך, אבל הגוף שלה היה שמוט. יצא לה דם מהפה. הבנתי שגמרתי אותה".

עד היום לא ברור לחלוטין איך בדיוק אירע הרצח. חלק מהחוקרים משוכנעים כי רון הרג את הילדה עוד בבית, ורק אחר כך הכניס אותה למזוודה ולרכב - ויצא להיפטר מהגופה. אלא שממצאי דוח נתיחת גופתה של רוז, שבוצעה במכון לרפואה משפטית לאחר מציאת הגופה בתוך המזוודה האדומה שהושלכה לנחל הירקון, עולים בקנה אחד עם גירסתו של רוני רון.

עקבו אחר חדשות 2 בטוויטר

פרשת רוז - סיקור מיוחד:

הווידאופדיה: רצח רוז פיזאם

פתיחת משפטם של רוני רון ומארי

החוקר לרוני רון: אתה סוחר גופות כמו חיזבאללה

מארי פיזם, אימה של רוז, מדברת לראשונה

עדות הסבתא-רבתא

כתב אישום באשמת רצח נגד רוני רון ומארי פיזם