הוגש כתב אישום חמור נגד אולמרט

עכשיו זה רשמי: היועץ המשפטי החליט על הגשת כתב אישום נגד רה"מ לשעבר בפרשות ראשונטורס, מעטפות הכסף של טלנסקי ומרכז ההשקעות. אולמרט מואשם בין היתר בקבלת דבר במרמה ובהפרת אמונים. גם שולה זקן נאשמת לצדו של אולמרט. תגובת יועצו: "אולמרט משוכנע כי בבית המשפט יוכל אחת ולתמיד להוכיח את חפותו"

לראשונה אי פעם בישראל - ראש ממשלה יעמוד על דוכן הנאשמים בבית המשפט: היועץ המשפטי החליט על הגשת כתב אישום חמור נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ונגד מי שהייתה ראש לשכתו, שולה זקן. כתב האישום שהוגש לבית משפט המחוזי לירושלים כולל שלוש פרשיות: ראשונטורס, מעטפות הכסף של טלנסקי, מרכז ההשקעות וכן אישומים משניים נוספים, אחד מהם רק נגד שולה זקן.

אולמרט מואשם בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה, אולם חשוב לציין כי אולמרט אינו מואשם בקבלת שוחד.

כפי שמפרט כתב האישום, בפרשת ראשונטורס, "עברו הנאשמים עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד". ראש הממשלה לשעבר מואשם בפרשה זו גם בעבירה של העלמת הכנסות במרמה.

קבלת דבר במרמה והפרת אמונים - אבל לא שוחד

בפרשת טלנסקי מואשם אולמרט, לפי כתב האישום, ב"עבירות של מרמה והפרת אמונים, ובהתנהלותו מול מבקר המדינה ואנשי משרדו עבר גם עבירה של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. לנאשמת - שולה זקן - מיוחסת בגין התנהלותה האמורה, בהצטרפה להתנהלותה המתוארת באישום הראשון, עבירה של מרמה והפרת אמונים".

אולמרט, בעת שהיה שר התמ"ת וממונה על מרכז ההשקעות שתפקידה היה לסייע לעסקים, נאשם כי קיבל החלטות משמעויות לטובת חברת "סיליקט" לטובת קידום וסיוע למקורביו. גם בפרשה זו נאשם אולמרט בקבלת דבר במרמה.

אישום נוסף בסדרת האישומים מתייחס לאי דיווח למבקר המדינה על כל הכספים שקיבל אולמרט. כתב האישום מפרט כי "בדיווחיו החסרים למבקר המדינה בעניינים אלה ביצע הנאשם מעשי מרמה נוספים בגינם הוא מואשם בעבירה נוספת של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות".

פרשה שעדיין נחקרת ומצפה להחלטה בקרוב - היא פרשת המינויים פוליטיים ברשות לעסקים קטנים. בפרקליטות משווים את המינויים של אולמרט לפרשת צחי הנגבי - אז דובר על 80 מינויים, ואילו במקרה של אולמרט מדובר על יותר מ-200 מינויים פוליטיים. לא מופרז להעריך שגם במקרה הזה יהיה כתב אישום נגד אולמרט.

גורם בפרקליטות: יש ראיות חד משמעיות נגד אולמרט

הגשת כתב האישום היום אינה צעד מפתיע, שכן אולמרט כבר לפני שבועיים ויתר על זכות השימוע. נגד שולה זקן יש אישומים דומים לאלו של אולמרט. לגבי שני אישים מרכזיים בפרשה אין עדיין החלטה - נגד טלנסקי, במקרה שלו הפרקליטות מחכה לסיום החקירה נגדו בארה"ב ואז יוחלט אם להאשימו גם בשראל, וגם נגד איש אמונו ומקורבו לשעבר של אולמרט, עו"ד אורי מסר - גם כאן החלטה בעניינו צפויה בימים הקרובים.

בפרקליטות אומרים כי יש ראיות חד משמעיות נגד אולמרט, שלא צריכות תמיכה של עדי מדינה - כמו בראשונטורס, שבה יש בידי הפרקליטות רישום מדוייק של טיסות. קו ההגנה הצפוי מהכיוון של אולמרט יהיה הטלת האשמה על המעורבים הנוספים בתיק. כך לדוגמה בפרשת ראשונטורס, כמו בחקירות, אולמרט יאמר שמזכירתו רייצ'ל ריסבי היא זו שערכה את הרישומים, היא שהזמינה את הטיסות.

שולה זקן נאשמת בהאזנות סתר

האישום נגד זקן עוסק בנושא האזנות סתר. "בתקופה הרלוונטית", לשון כתב האישום, "נהגה הנאשמת להאזין, באורח שיטתי - בעצמה ובאמצעות פקידות בלשכתה הנתונות למרותה - האזנות סתר אסורות לשיחות רבות שניהל הנאשם עם אחרים".

"הנאשמת עשתה כן מבלי שבני-שיחו של הנאשם, או הנאשם עצמו, התירו לה להאזין לשיחות אלה", כך בכתב האישום, "ובכך ביצעה הנאשמת האזנות סתר שלא כדין ופעלה תוך מרמה והפרת אמונים במילוי תפקידה".

התגובה: אולמרט יוכיח את חפותו בבית המשפט

מלשכתו של אולמרט מיהרו להגיב להגשת כתב האישום: "‏לאחר שהורידו ראש ממשלה מכהן, ברור, כי ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה אין, ולא הייתה מעולם, שום אופציה אחרת מלבד הגשת כתב האישום נגד אולמרט".

"בית המשפט, לעומת זאת, נקי משיקולים זרים אלו, ולכן אולמרט משוכנע כי בבית המשפט יוכל אחת ולתמיד להוכיח את חפותו. חשוב לזכור, כי גם פרשות כרמיה ובנק לאומי החלו בכותרות ענק, שנמשכו שנים, ולבסוף הן הסתיימו בלא כלום. גם סופן של פרשיות אלו יהיה זהה".

 הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק