ההערכה: לא יהיו מסקנות אישיות בדוח השב"ס

האם דודו טופז היה צריך לעבור מבית המעצר לבית חולים פסיכיאטרי - מה שיכול היה אולי להציל את חייו? עכשיו מתברר כי "הראשון בבידור" נבדק פסיכיאטרית שש פעמים על ידי גורמים שונים - ואיש לא חשב שהוא זקוק לאישפוז. ההערכה: לא יהיו מסקנות אישיות נגד סוהרים ואנשי שב"ס במסגרת ועדת הבדיקה להתאבדותו של טופז

ועדת החקירה לבדיקת התאבדותו של דודו טופז תחדש מחר את פעילותה. בימים הקרובים צפויה הוועדה לתחקר את האסירים ששהו עם טופז בתא, את הסוהרים, ובעיקר את כל ההחלטות שהתקבלו בעניינו מאז שנעצר.

בשירות בתי הסוהר ממשיכים לטעון כי אינם יכולים למנוע במאת האחוזים את ניסיונות ההתאבדות. בשב"ס מדגישים כי מתוך 750 נסיונות התאבדות של אסירים בבתי הכלא בישראל בשנת 2008, רק 8 הצליחו.

בינתיים מתברר כי מאז ניסיון ההתאבדות הראשון שלו, טופז נכבל באזיקים למיטתו במשך שבועיים תמימים. הוא נשלח 6 פעמים לבדיקות פסיכיאטריות, פעמיים בבית החולים לחולי נפש "אברבנל" וארבע פעמים בבית המעצר "ניצן", אבל באף אחד מהמקרים לא הומלץ לאשפז אותו בבית חולים פסיכיאטרי.

ההערכה: דוח ועדת הבדיקה - "לא רעידת אדמה"

עוד נודע כי המצלמות בתאו של טופז שנועדו לפקח על האסירים ולמנוע נסיונות אובדניים - צילמו, אך החומר לא הוקלט. ההערכה היא כי ועדת הבדיקה שהוקמה בשב"ס לא תמצא ליקויים בהחלטה שלא לאשפזו - אלא יותר בנושא הפיקוח, ובעובדה שלמרות שהוגדר כמסוכן לעצמו, בתאו של טופז היה
כבל של קומקום חשמלי באורך של יותר ממטר, ששימש אותו לצורך ההתאבדות.

בעקבות זאת מסתמנת ההערכה, כי דוח הוועדה לא יהיה "רעידת אדמה בשירות בתי הסוהר", וכי לא יהיו מסקנות אישיות בפרשה נגד בכירים בשב"ס או נגד סוהרים בבית המעצר ברמלה.

בני משפחתו של טופז הסתגרו היום בביתם, ומפאת השבת רק מעטים הגיעו לאזור הבית. בצאת השבת החלה השבעה, אליה צפויים להגיע מאות מחבריו ומוקירי זכרו של "הראשון בבידור".

"בשבילנו אבא תמיד יהיה הראשון בבידור ומלך הרייטינג"

אתמול ליוו מאות את דודו טופז בדרכו האחרונה בבית העלמין ירקון. טופז נקבר באזור בו קבורים אמנים רבים ביניהם עופרה חזה, ניסן נתיב ואריק לביא. למקום הגיע גם עורך דינו של טופז ציון אמיר וחבריו האמנים ננסי ברנדס, יהורם גאון, טוביה צפיר, יגאל שילון, המנחה מני פאר, הזמר אריאל זילבר, ציפי שביט, אריק סיני, שרון אלכסנדר, נאור ציון, פנינה רוזנבלום, פלאטו שרון והזמר והמגיש דודו אלהרר. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו בשידור חי את הלווייה.

אזרחים שבאו לחלוק לטופז כבוד אחרון ומעריצים החלו לצעוק בסוכת ההספדים: "התקשורת הרגה את דודו". אחיו של דודו אמר להם בתגובה: "התקשורת לא הרגה את דודו, התקשורת הרגה את העם שלנו היא היא התנהגה יותר גרוע מאלה שיושבים בבית הסוהר".

האח ביקש מהציבור לשמור על שקט ולכבד את המעמד. בהמשך, בניו של טופז עמדו אחד ליד השני ואמרו קדיש. בן הזקונים של טופז יהונתן, אחז בתמונת אביו ולא הרפה.

"היית האבא הכי טוב שאפשר לבקש"

בגלל העובדה שהרבה מאוד אנשים ביקשו להספיד את טופז, הוחלט כי רק אחיו ובניו יישאו דברים. "בשבילכם הוא היה ועדיין דודו טופז, אבל בשבילנו הוא הרבה יותר מאבא שסתם הולך לעבודה", הוסיף בנו דניאל בן ה-21, ופרץ בבכי קורע לב שלא הותיר אף עין במקום יבשה. "אנחנו איבדנו הכל".

"היית האבא הכי טוב שאפשר לבקש", המשך דניאל. "הוא אהב את מדינת ישראל והיה ציוני. אבא הקדיש חלק נכבד מחייו כדי לנסות ולעשות טוב יותר במדינה. הוא הקדיש את חייו לעשות למען אנשים ותמיד חשב על עצמו בסוף. זה לא סוד שאבא התגאה בנו ורצה שיהיה לנו טוב, בשבילנו "איבן", ככה קראנו לו, תמיד יהיה הראשון בבידור ומלך הרייטינג - על השנים שהוא עשה טוב".

"לא מוחאים כפיים בהלוויה - אבל זה מה שהוא היה רוצה"

דניאל התייחס למעצרו של אביו: "היה חודש אחד שהוא היה אדם אחר. לעולם לא אצדיק את מעשיו, אבל לעולם גם לא אתבייש להגיד שאבא שלי היה דודו טופז", הוסיף דניאל בבכי. "אבא שלי היה איש טוב. אבא שלי נפטר ובדרך כלל לא מוחאים בהלוויה, אבל כפיים אבל זה מה שהוא היה רוצה", אמר הבן וסחט מחיאות כפיים סוערות מהמלווים במקום.

הבן עומר, בן ה-17, פרץ אף הוא בבכי קורע לב והתקשה לדבר: "לא הספקתי להיפרד מאבא שלי, אבל אבא אני אוהב אותך, אף פעם לא אשכח אותך ואבוא לבקר אותך. זה עושה לי טוב כל האנשים האלה שבאו לכאן עכשיו כי לא היה ולא יהיה כמוך".

"מלך הרייטינג" בחר מתי וכיצד לסיים את חייו, אבל נדמה שהפרשה הזאת עדיין רחוקה מלהסתיים.


הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק 

"הראשון בבידור" התאבד - סיקור מיוחד:

דודו טופז התאבד: משדר מיוחד

דניאל טופז: "לעולם לא אתבייש שאבא שלי היה דודו טופז"

השר לבטחון פנים: "הוריתי באופן אישי לשמור על טופז"

הסרט על דודו טופז שעוד לא שודר

הטוקבקים: התקשורת והשב"ס אשמים

המחדל של שב"ס: כבל של קומקום בתא

רני רהב: "דודו עשה את המעשה האמיץ ביותר"

הראיון האחרון של הראשון בבידור

ההסתבכות של טופז: כך הכך התחיל