המחוזי קבע: האחים אברג'יל יוסגרו לארה"ב

ביהמ"ש הורה להסגיר לידי שלטונות ארה"ב את מאיר ויצחק אברג'יל ושלושת חבריהם. "השופט אמר שהוא ארכיאולוג - אני מקווה שהוא יחפור עמוק", אמר מאיר בתחילת הדיון

האברגי'ילים יכולים, כנראה, להתחיל לארוז: בית המשפט המחוזי בירושלים אישר הבוקר את החלטת בית משפט השלום בעיר להסגיר לארה"ב את האחים יצחק ומאיר אברג'יל ושלושה חשודים נוספים - ישראל אוזיפה, משה מלול וששון בראשי.

האחים אברג'יל מואשמים בהזמנת רצח של סוחר סמים ישראלי בלוס אנג'לס, בהלבנת כספי הבנק למסחר, בסחר בכדורי אקסטזי ובסחיטה באיומים של אנשי עסקים ישראלים. עם זאת, בית המשפט המחוזי קיצץ היום במקצת את סעיפי האישום המקוריים מכתב האישום.

בפתח הדיון אמר מאיר אברגי'ל: "אני זוכר שהשופט אמר בעבר שהוא ארכיאולוג - ואני מקווה שהוא יחפור עמוק. אנחנו מצפים שהאמת תצא לאור, האמת האמיתית".

שוקלים ערעור גם לעליון

עו"ד גלעד שממה מהמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה ציין כי "מדובר בהחלטה חשובה שמראה את המלחמה המתמשכת בארגוני הפשיעה, והיא מתבטאת בהסגרת כל החמישה לארה"ב כפי שביקשנו".

עו"ד ניסים מירום מפרקליטות מחוז תל אביב ציין כי "בניגוד לרושם שמצטייר, לרשויות האכיפה היה חלק מרכזי בהסגרה הזאת".

עו"ד אבי עמירם, פרקליטו של מאיר אברג'יל אמר: "אין לי ספק שתמלילים ממחוזרים חוזרים בדמות כתבי אישום פרועים. זו תחושה של אדם שתפרו לו תיק, ואני שותף לתחושה הזאת". לדבריו, נשקלת האפשרות לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.

חשש להימלטות

האחים יצחק ומאיר אברג'יל נעצרו באוגוסט 2008 בעקבות בקשת ארצות הברית להסגיר את השניים. בחודש ספטמבר קבע בית המשפט כי יצחק אברג'יל יחזור אל תא המעצר וייעצר עד תום הליכי ההסגרה לארצות הברית, ואילו אחיו מאיר אברג'יל ישוחרר למעצר בית מלא.

השופט צבן החליט אז כי יצחק יישאר במעצר מאחר ויש לו עבר פלילי משמעותי מאוד בעבירות סמים, אלימות, שוד וקטילת חיי אדם והוא ישב שנים רבות בכלא. בשל כך קבע השופט כי יצחק מסוכן ויש חשש שימלט. "נוכח נתונים אלה קיימת עילת מעצר בשל מסוכנות וחשש להמלטות, ואין מקום לחלופת מעצר", כתב השופט בהחלטתו והחזירו אל מאחורי הסורגים.

באשר למאיר ציין השופט כי קיימת תשתית ראייתית כי מאיר מעורב בעבירות בפרשת הלבנת ההון, סחיטה ואיומים וכן חשוד כי עמד בראש ארגון פשיעה, וכי יש לו עבר פלילי מחוץ לישראל כאשר הוא הורשע בשנת 1986 בארצות הברית בעבירות סמים וישב בכלא מספר שנים, כמו כן הורשע בגרמניה בעבירות סמים בשנת 2004 ונדון למאסר.

בשל כך כתב השופט כי קיים חשש הימלטות. עם זאת, ציין צבן כי "התשתית הראייתית בעניינו של מאיר אינה איתנה דיה", על כן יש לאפשר חלופה במעצר בית מלא עם איזוק אלקטרוני. כמו כן החליט השופט כי מאיר יפקיד סכום כסף של 750 אלף שקלים כערבות.

נגד האחים אברג'יל הוגשו בארצות הברית כתבי אישום המייחסים להם ביצוע עבירות בשלוש פרשיות. הלבנת כספים וסחיטה באיומים, פרשת רצח של סוחר סמים בשם סמי אטיאס בלוס אנג'לס וייבוא סמים לארצות הברית. על בסיס כתב האישום הורה שופט במדינת קליפורניה על מעצרם של השניים. הרשויות בארצות הברית פנו לישראל בעניין מעצרם ובסוף אוגוסט השניים נעצרו על ידי משטרת ישראל.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?