"נקרתה בדרכו ההזדמנות לברוח - והוא ניצל אותה"

פרקליטו של נחמן סטל ניסה להסביר לביהמ"ש את הסיבות להימלטותו מהארץ פעמיים. "בפעם הראשונה נסע להסיר גידול מגופו", אמר. "בפעם השנייה . נקרתה בדרכו הזדמנות לברוח והוא ניצל אותה". השופטת לא התרגשה

בית המשפט המחוזי בתל אביב לא השתכנע הבוקר מהטיעונים של הפדופיל נחמן סטל שברח מהארץ והוסגר השבוע לישראל. "זה היה שיקול דעת לא נכון", אמר פרקליטו בדיון. אבל השופטת קבעה כי סטל יישאר במעצר עד תום ההליכים נגדו. סטל ברח מהארץ פעמיים על מנת להתחמק מאימת הדין.

נגד סטל הוגש כתב אישום בשנת 2000 בגין עבירות מין חמורות כלפי קטין בן 10. הוא נמלט לארבע שנים לאנגליה והוסגר לפני יומיים. "אינני רואה כל מקום לאפשר חלופת מעצר כלשהי", אמרה השופטת. "היו לו שתי הזדמנויות להראות שאפשר לסמוך עליו והוא הפר אותן כשברח לאנגליה לאחר הגשת כתב האישום, ולאחר שהורשע שוב ברח".

במהלך הדיון טען פרקליטו של סטל כי הפדופיל ברח מהארץ בפעם הראשונה כדי להסיר גידול מגופו ולאחר מכן החליט המשיך לעבוד וללמוד. את ההחלטה הזו הגדיר עורך הדין כ"שיקול דעת לא נכון". על הבריחה השנייה אמר העו"ד ש"סטל אמר שהוא מצטער והיה המום מההרשעה. נקרתה בדרכו הזדמנות לברוח - והוא ניצל אותה".

הפרקליט הציע מעצר בית מוחלט עם איזוק אלקטרוני במקום מעצר. "הוא אב לתשעה ילדים, ומאז הטיסה שלו לארץ הוא לא אכל", הסביר. השופטת לא התרגשה. "הנאשם אינו ראוי לאמונו של בית המשפט", אמרה.

נמלט מישראל לבריטניה - והוסגר

בספטמבר 2004 הגיע סטל ארצה ונעצר בשדה התעופה. בחקירתו מסר כי במהלך אותן ארבע שנים בהן נמלט מהארץ הסתתר בקהילות החרדיות בסטנפורד, אנגליה, וכן באנטוורפן, בלגיה. על אף הימלטותו הקודמת, שוחרר סטל עוד באותו יום בתנאי מעצר בית מוחלט וכן הוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ.

ב-20 בספטמבר 2005 הוגש מחדש כתב האישום נגד סטל, יחד עם בקשה למעצרו עד תום ההליכים. למרות זאת, סטל שוחרר בתנאים, תוך העלאת גובה הערבויות. בתחילת מאי 2006 הורשע סטל, ושלב הטיעונים לעונש נדחה לסוף מאי 2006.

כיוון שסטל לא הפקיד ערבויות כנדרש על פי החלטת בית המשפט, הוצא נגדו צו מעצר. מיד לאחר הרשעתו נמלט סטל לחו"ל, ולאחר בדיקות התברר כי הגיע לאנגליה.

בנובמבר 2006 המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה הגישה לאנגליה בקשה למעצרו הזמני של סטל לצורך הסגרתו. לאחר מעצרו של סטל באנגליה בסוף מאי 2008, הגישה המחלקה לעניינים בינלאומיים בקשה לאנגליה להסגרתו ארצה.

בתחילת השבוע, עם הסגרתו של סטל, הגישה פרקליטות מחוז מרכז לבית המשפט המחוזי בתל אביב הודעה על חידוש ההליכים נגד סטל וביקשה מבית המשפט לקבוע מועד לטיעונים לעונש.

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?