פרסום ראשון: כתב האישום נגד המג"ד והחייל מפרשת נעלין יוחמר

הפרקליט הצבאי הראשי נכנע ללחץ של בג"ץ והחליט להחמיר את כתבי האישום נגד המג"ד והחייל מפרשת הירי במפגין בנעלין. לשניים יתווספו עבירות שאם יואשמו בהן יגררו רישום פלילי

הביקורת של בג"ץ עשתה את שלה: הפרקליט הצבאי הראשי החליט להחמיר את כתב האישום נגד המג"ד,סא"ל עמרי בורברג, והחייל שירו במפגין פלסטיני בנעלין.

בתום התייעצות עם פרקליט המדינה ועם היועץ המשפטי לממשלה החליט הפרקליט הצבאי הראשי להגיש כתב אישום מתוקן נגד השניים. כתב האישום נגד המג"ד יכלול עבירה חדשה של איומים, וזה של החייל שירה יכלול עבירה של שימוש בלתי חוקי בנשק.

העבירות הללו מתווספות לעבירה שיוחסה לשניים עד כה – התנהגות בלתי הולמת. העבירות החדשות גוררות גם רישום פלילי, אם יורשעו השניים.

"החלטה לא סבירה"

לפני כשלושה שבועות שבועיים הורו שופטי בג"ץ לפרקליט הצבאי הראשי להחמיר את סעיף האישום נגד סא"ל בורברג שהואשם בהתנהגות שאינה הולמת לאחר שהורה לחייל שלו לירות לעבר פלסטיני כפות. מדובר בצעד חריג של השופטים שציינו כי ההחלטה להעמיד לדין את המג"ד באישום של "התנהגות שאינה הולמת" היא "בלתי סבירה בעליל".

באוגוסט 2008 עתר לבג"ץ אשרף אבו-רחמה, אשר נורה על ידי חייל צה"ל בעודו כפות ומכוסה עיניים, יחד עם ארבעה ארגוני זכויות אדם - בצלם, האגודה לזכויות האזרח, הוועד הציבורי נגד עינויים ויש דין. העותרים דרשו לשנות את כתב האישום שהוגש נגד החייל היורה, סמ"ר ל', והמג"ד, סא"ל בורברג, כך שישקף את חומרת העבירה.

לטענת העותרים, מדובר במקרה שכולל איומים בנשק וירי בעציר כפות, המהווה עבירת התעללות בעצור בנסיבות מחמירות ודינה שבע שנות מאסר. המשפט יימשך עם הגשת כתב האישום המתוקן אם פרקליט הצבאי יחליט להחמיר בסעיף האישום.  

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?