ביהמ"ש: נוהל 'חדרה-גדרה' בתוקף

בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט הבוקר לשחרר את חסן אדהם יחיא בחיט, פליט מסודן שהפר את נוהל 'חדרה-גדרה' ושהה באזור המרכז. עם זאת, דורש בית המשפט מחסן לעזוב את האזור ביומיים הקרוביים, ובכך השאיר את הנוהל של משרד הפנים על כנו

חסן שוחרר, אך מאות פליטים יישארו במעצר: בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט הבוקר לשחרר את חסן אדהם יחיא בחיט, פליט מסודן המבקש מקלט מדיני בישראל. חסן נעצר מאחר שהפר את נוהל 'חדרה-גדרה' של משרד הפנים, ושהה באזור המרכז למרות שלפי הנוהל מותר לפליטים לנוע אך ורק צפונית לחדרה או דרומית לגדרה.

פרקליטיו של חסן, עו"ד איתמר מן ועו"ד יפתח כהן, עתרו לבית המשפט המחוזי בתל אביב על מנת לשחרר אותו מהסיבה שהנוהל לשיטתם אינו חוקי ואינו דמוקרטי. כאמור, בית המשפט שחרר את חסן בתנאים מגבילים ביותר שייאלצו את הפליט לעזוב את תל אביב בתוך 48 שעות.

את הנוהל בחרה השופטת שלא לבקר או להגביל, והדיון הבוקר שיכול היה להפוך לתקדימי, נהיה דיון מנהלתי שרק המחיש את בעיית הפליטים הבוערת בישראל, כפי שדווח אתמול בחדשות 2 באינטרנט.

"הוא סובל מפוסט-טרואמה"

חסן הגיע לישראל לאחר מסע תלאות שהחל בחבל דארפור בסודן שם נרצחו 4 מאחיו, המשיך במסע רגלי ללוב שם נרדף על ידי השלטונות - ונגמר בהגעתו לישראל. כאן, הוא הושם במעצר אך ורק ששהה באזור האסור.

"הוא סובל מפוסט-טראומה עקב המלחמה בארצו", אמר היום עו"ד מן. "לצערנו בית המשפט הבהיר היום שהוא לא מוכן לקחת החלטה עקרונית תוך שהוא יודע שיש יותר מ-100 עצורים השוהים בבית הכלא בגלל ההימנעות מההחלטה הזאת". במהלך הדיון טענו עורכי דינו של הפליט שהנוהל פוגע בחופש התנועה, זכות יסוד התקפה גם על פליטים שאינם אזרחי ישראל.

בסוף הדיון אמר חסן שהוא מרגיש טוב עקב שחרורו, אך מרגיש מבולבל בגלל הנוהל ה"משונה", לדבריו, שלא מאפשר לו לשהות במקום בו הוא צריך לעבוד. "אני מוכן להיות איפה שיתנו לי", הוסיף, "כדי שאוכל לעבוד ולהתפרנס".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?