תביעת ענק נגד בנק הפועלים: "הבן שלנו התאבד בגללכם"

לבית המשפט המחוזי בת"א הוגשה תביעת ענק של יותר מ-20 מיליון שקל נגד בנק הפועלים וההוצאה לפועל על ידי הורים שטוענים: בננו ניב בן ה-15 התאבד לאחר שנמסר לו בניגוד לחוק צו לפינוי הבית

הוריו ההמומים של ניב אברהם, שהתאבד לפני שלוש שנים כשהיה בן 15, עדיין מתקשים לעכל את אובדן בנם היקר. היום תובעים הוריו את בנק הפועלים, מי שלדעתם אחראי באופן ישיר לכך שבנם הצעיר בחר לקחת את חייו בידיו - בסכום עתק של 20 מיליון ו-700 אלף שקלים.

במאי 2005 פתח בנק הפועלים תיק הוצאה לפועל כנגד הוריו של ניב, דני וריקי אברהם, על חוב של קצת יותר מ-19 אלף שקלים. לטענת ההורים התיק "נופח" ובהמשך הם קיבלו צו פינוי מביתם שביבנה.

חצי שנה לאחר מכן, הגיע נציג של כונס הנכסים לבית המשפחה כשבידו מסמך המורה על פינוי המשפחה מהבית. בניגוד לתקנות האוסרות על מסירת צווים לקטינים, מסר הנציג את המכתב לניב ההמום, שכלל לא ידע שהוריו חייבים כסף.

לקח את אקדח אביו - וירה לעצמו בראש

במשך מספר ימים שמר ניב את קיום צו הפינוי בסוד מהוריו מאחר ולא רצה להעציבם. לאחר מספר ימים נודע להורים על הצו והם ניסו לעודד את רוחו של ניב והבטיחו לו כי מדובר ב-20 אלף שקלים בלבד והכל יסתדר. 

"ניב ז"ל ילד מלא שמחת חיים המוקף בחברים, משפחה ואהבה, גמר אומר בליבו המדמם ובנפשו השבורה לשים קץ לחייו", לשון כתב התביעה. " ובכך, בהשקפתו של נער בן 15- להציל את המצב".

ב-6 בדצמבר 2005 סמוך לשעה שש בערב, הודיע ניב לאחיו כי הוא נכנס להתקלח, נטל את אקדחו של אביו השוטר, כיוון את האקדח לראשו - וסחט את ההדק.

"הדבר מצמרר, מזעזע, בלתי נתפס ובלתי נסלח"

בדיקות שנערכו לאחר מותו של ניב, גילו כי הצעיר התכתב עם רבים מחבריו באינטרנט, סיפר להם על החוב של הוריו וסיפר להם על כוונותיו תוך שהוא נפרד מהם באורח מצמרר. היום, לאחר כשלוש שנים הגישו דני וריקי אברהם תביעה כנגד בנק הפועלים, ההוצאה לפועל, עורך הדין של בנק הפועלים וכן קבלן ההוצאה לפועל שהגיש לו את הצו, בסכום של יותר מ-20 מיליון שקלים.

"הדבר מצמרר, מזעזע, בלתי נתפס ובלתי נסלח", כתב בתביעה עורך דינה של המשפחה, גיל איכנבוים. "למרבה הצער, אותם "הזוכים" (בנק הפועלים שזכה בתביעת ההוצאה לפועל) מתעלמים כליל מהעובדה שמאחורי אותם תיקים לא מצויים רק מספרים, אלא אנשים, הורים, ילדים בשר ודם", הוסיף.

מבנק הפועלים ומההוצאה לפועל נמסר בתגובה: "כתב התביעה טרם הגיע לידינו, ולכן לא נוכל להגיב עליו".