רשמית: קצב כופר בכל העבירות המיוחסות לו בכתב האישום

נשיא המדינה לשעבר שהכחיש לאורך כל הדרך את העבירות המיוחסות לו, הגיש היום באמצעות עורכי דין את תגובתו לכתב האישום. קצב כופר בכל עובדות כתב האישום, למעט דברים טכניים כמו למשל תפקידו ומקומות שנכח בהם

כופר במיוחס לו. קצב (רויטרס. ארכיון)

נשיא המדינה לשעבר משה קצב הגיש היום את תגובתו הרשמית לכתב האישום שהוגש נגדו על עבירות של אונס, מעשה מגונה בכפייה והטרדה מינית. בתשובה שהגיש כופר קצב בכל העבירות המיוחסות לו בכתב האישום ומכחיש את כל עובדות כתב האישום שלא הודה בהן במפורש.

העובדות היחידות בהן מודה הנשיא לשעבר הן עובדות כלליות ופרטים טכניים בקשר לתפקידו ומיקומו הפיזי. בחלק הראשון של כתב האישום שהוא החלק הכללי, מודה קצב רק בעובדה שהיה נשיא, אך מכחיש את כל הטענות לניצול מעמדו. באישום הראשון העוסק במתלוננת א' ממשרד התיירות מודה קצב אך ורק בעובדה שא' עבדה אצלו. הוא מודה שפיטר אותה בחודש פברואר 1999.

עוד הוא מכחיש את הסעיף בו נטען כי פיטר אותה עקב יחסיהם ומוסיף וטוען כי הייתה בעלת יחסי אנוש גרועים וכשלה בתפקידה כמנהלת לשכה. עוד הוא מכחיש באופן מוחלט את האירועים שאירעו בלשכתו בתל אביב ובמלון פלאזה בירושלים. קצב טוען עוד כי באירוע במלון פלאזה שבו נטען שאנס את א', טען שהיה בסבב פגישות במסגרת תפקידו כשר התיירות וכי יש לו אליבי לחזק את הטענה.

באישום השני העוסק במתלוננת ה' מבית הנשיא מודה קצב כי חיבק את המתלוננת אך טוען שהיה זה חיבוק של ידידות ללא כל כוונה מינית. באישום השלישי העוסק במתלוננת ל' מבית הנשיא, מכחיש קצב כל טענה בנוגע ליחסים פיזיים שאינם תקינים. בסעיף העוסק בנשיקה שנתן לל' טוען קצב שזו הייתה מחווה על ההכנות שערכה לכבוד מסיבת יום הולדתו ומודה שנתן לה נשיקה בלחי.

 האישום: אונס, מעשה מגונה והטרדה מינית

ב-19 במרץ הוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד קצב. כתב האישום מתפרס על פני תשעה עמודים ומגולל את העבירות המיוחסות לו. מכתב האישום עליו חתום פרקליט המדינה משה לדור, עולה כי במשך שנים ארוכות בהן כיהן בשורה של תפקידים ציבוריים בכירים במדינה, בהם שר ונשיא המדינה, ניצל קצב לרעה את מעמדו ומרותו בלשכות בהן כיהן כדי לקיים מגעים בעלי אופי מיני עם עובדות שהיו כפופות לו.

"הנאשם פנה לעובדות בהן מצא עניין מיני, נהג להחמיא להופעתן החיצונית, התעניין בנושאים אישיים ואינטימיים הנוגעים לחייהן הפרטיים, וכן ניסה ליזום עמנן מגעים פיזיים, גם בניגוד לרצונן", לשון כתב האישום. כדי להשיג שיתוף פעולה עם יוזמותיו המיניות, ניצל הנאשם את מעמדו לרומם, או לפגוע כחפצו. בין המעשים שביצע הנאשם בעובדות לשכתו: הטרדה מינית, מעשים מגונים ואינוס".

"נהג ללטפה, לחבק את מותניה לנסות לנשק את פיה"

בנוגע לא' ממשרד התיירות, נטען בכתב האישום כי במהלך עבודתה בכפיפות לקצב שהיה אז שר התיירות, החל קצב באופן חד צדדי לנקוט בפעולות של חיזור עקשני וטרדני בעלות אופן מיני כלפי העובדות. "המעשים כללו מעשי הטרדה מינית מילוליים ופיזיים מתוך מגמה שהמתלוננת תשתף עמו פעולה, או למצער, לא תתנגד לקיים עמו יחסי מין", נטען באישום.

עוד מצויין כי הנשיא לשעבר נהג להחמיא למתלוננת לעתים תכופות על כישורי עבודתה, על מראה החיצוני, על שערה ובגדיה, וציין כי "היא מושכת אותו". הוא גם נהג להשמיע באוזניה פרטים ומסרים אינטימיים על חייו, ביקש ממנה לפתוח את כפתור חולצתה ולבוא לעבודה בחצאית במקום מכנסיים.

"לעתים כאשר היתה המתלוננת נכנסת ללשכה לצורך פגישות עבודה, נהג הנאשם לבקש ממנה לעמוד לידו כדי שיוכל להצמד אליה ונהג ללטפה, לחבק את מותניה, ולנסות לנשקה על פיה", נכתב באישום. "בחלק מהפעמים ביקש הנאשם כי תעמוד לצדו סמוך לספריה שבמשרדו, כך שאם יתפס בקלקלתו יוכל להעמיד פנים שהשניים מחפשים ספר. במספר הזדמנויות נגע הנאשם בחזה של המתלוננת לעתים מעל חולצתה, ולעיתים מתחתיה...הוא נהג להושיט ידו אל המושב האחורי במכונית וללטף את רגליה".

עוד נטען באישום כי קצב נהג להתקשר בשעות הערב לביתה של המתלוננת או לטלפון הנייד שלה ולברר מה היא עושה, מה היא לובשת ואף ביקש ממנה להתפשט. בשלב מאוחר יותר, ביקש ממנה, על פי האישום, לקיים עמו יחסי מין.

"בתקופה זו רומם הנאשם את מעמדה של המתלוננת בלשכה, העניק לה הגנה וגיבוי מול גורמי משרד התיירות, בין היתר כשהתעוררו מחלוקות בינה לבין עובדים אחרים במשרד", לשון כתב האישום. המתלוננת, כך נטען, הסתייגה מהתנהלותו של קצב, וביטאה זאת בדרכים שונות כדי להבהיר לו שאינה מרוצה ממעשיו.

"ניסה להוריד את מכנסיה"

בכתב האישום מתוארים אירועים נוספים, בהם, על פי כתב האישום ניסה הנשיא לשעבר לכפות עצמו על המתלוננת. באחת הפעמים הגיעה לדירתה, נצמד לגופה ןאחז בחזה. לאחר שהדפה אותו, עזב קצב את המקום. במקרה אחר, במהלך אירוע בתל אביב ביקש קצב מהמתלוננת, כך על פי האישום, להתלוות אליו למשרדו בגלל ששכח שם דבר מה.

"בהגיעם למשרד התיישבה המתלוננת על כיסא בלשכה, הנאשם התיישב לידה ונגע בחזה של המתלוננת במגמה לקיים עמה קשר מיני, בניגוד לרצונה. הנאשם ניסה להוריד את מכנסיה, אולם המתלוננת התנגדה ומשכה אותם בחזרה אל מותניה", נטען באישום.

בשלב זה, מתואר מעשה האונס לכאורה: "בעודו אוחז במתלוננת ומנסה לכפות עצמו עליה, משך המתלונן את הנאשמת על הרצפה והפשיטה, למרות שזו נסתה ללא הצלחה למנוע זאת ממנו. הנאשם פתח את מכנסיו, נשכב מעל המתלוננת תוך שמשקל גופו ואחיזתו בה מגבילים את אפשרויותיה להיחלץ ממנו. הנאשם החדיר את איבר מינו לאיבר מינה של המתלוננת ללא הסכמתה".

על פי כתב האישום, כל אותה העת ביקשה המתלוננת מהנאשם לחדול ממעשיו, ולמרות שחשה חוסר אונים מולו, ניסתה בידיה להדוף אותו מעליה, אך ללא הועיל.

"הנאשם היה מודע לכך שהמתלוננת אינה מוכנה לקיים עימו יחסי מין, אך רק כשהמשיכה לבטא באורח פיזי ומילולי את התנגדותה לשתף עמו פעולה בקיום הקשר המיני, חדל הנאשם ממעשיו בטרם הגיע לפורקן", נטען באישום. יום למחרת היא הגיעה לעבודה בניסיון להמשיך בשגרת העבודה ולהבהיר לקצב את התנגדותה לקיים עמו יחסי מין.

"תירגעי, את תהני"

בחודש יוני 1998, ביקש קצב מהמתלוננת להיפגש איתו במלון פלאז'ה בירושלים כדי לעבור על חומרים הקשורים לעבודת המשרד. כשהגיעה למלון ביקש ממנה קצב, כך נטען, לעלות לחדרו מפני שלא סיים להתארגן.

"המתלוננת עלתה לחדר, ומשנמצאה בתוכו הבחינה, במבוכה, כי הנאשם נראה כמי שלא סיים להתלבש. המתלוננת התיישבה על קצה המיטה. הנאשם קרב למתלוננת, הדף אותה על המיטה, ולמרות התנגדותה, פשט את מכנסיה ותחתוניה במשיכה. המתלוננת התנגדה לקיים עם הנאשם יחסי מין, אולם הנאשם לא שעה לבקשותיה ולניסיונותיה להדפו...הנאשם נשכב מעל המתלוננת, החדיר את איבר מינו לתוך איבר מינה תוך שהוא מנסה להרגיעה באומרו: "תירגעי, את תהני".

גם לאחר אירוע זה, נמנעה המתלוננת מעימות חזיתי עם הנאשם, והעדיפה להמשיך בעבודתה הסדירה מבלי להביא את יחסיה עם הנאשם למשבר, מחשש שיביא לפיטוריה.

"משנוכח הנאשם כי המתלוננת אינה נענית לחיזוריו ולניסיונותיו לבסס עמה קשרים אינטימיים, ומשהבין כי המתלוננת חוזרת ומציבה בפניו גבולות לפיהם לא תיאות לקיים עמו יחסי מין, פסק בהדרגה העניין המיני שביטא הנאשם כלפי המתלוננת ואורחות העבודה בין השניים השתנו לחלוטין", נכתב באישום.

באישום השני בכתב האישום, נאשם קצב בהטרדה מינית של ה', מנהלת לשכת הנשיא ב-2003. "במספר מקרים ליווה הנאשם את המתלוננת וחיבק אותה חיבוק ממושך של כ-10 שניות, תוך שהוא מצמיד אותה אל גופו". למרות שהיא העירה לו על כך, קצב לא חדל ממעשיו - כך בכתב האישום.

פרשת קצב: סיקור מיוחד

הווידאופדיה: משה קצב

קצב בנאום: "האמינו לי - תפרו לי תיק"

צפו במהומה במהלך נאומו של קצב

סוקניק על קצב: נאום האימים II

נאום האימים: קצב נגד ערוץ 2

המתלוננת: מתנה מושלמת ליום האישה

מקורביו של קצב: מזוז רצה את ראשו

פרשנות: עשוי לשבת בכלא 23 שנים

תזכורת: א' מבית הנשיא מדברת

השתלשלות פרשת משה קצב

מאחורי הקלעים של חושף פרשת קצב