בג"ץ למדינה: תוך 4 חודשים תתחילו בהליכי פינוי

לשופטים נמאס מהמדינה ש"מורחת" אותם כבר 4 שנים בפינוי של שני מאחזים שהוגדרו כבלתי חוקיים - חרשה והיובל. כעת הם הורו למדינה להתחיל בשימוע ולקדם את הפינוי

פינוי מאחז, ארכיון (חדשות 2)

בג"ץ נותן היום "בעיטת זירוז" למדינה כדי שתקדם את הליך פינויים של שני מאחזים בלתי חוקיים. בהתייחסות לעתירה של שלום עכשיו ודרוד אטקס קראו השופטים, בראשות הנשיאה דורית ביניש, למדינה להתחיל בהליכי שימוע לקראת פינוי המאחזים בתוך ארבעה חודשים, ולא להתמהמה עוד.

מדובר בעתירה שהוגשה בשנת 2005 נגד המגורים במאחזים. בג"ץ הורה למדינה לנמק מדוע לא ייהרסו שישה מבני קבע שהוקמו ללא היתר במאחז "חרשה" שממזרח להתנחלות טלמון ו-12 מבני קבע שהוקמו ללא היתר במאחז "היובל" שמדרום להתנחלות עלי.

המדינה עצמה לא התנגדה להגדרה של המבנים כ"בלתי חוקיים" ואף ציינה כי למבנים הוצאו צווי הריסה שעדיין לא מומשו. אבל השופטים החליטו היום שלא ניתן עוד "למרוח" את הטיפול בפינוי.

4 חודשים, זוז

"ניתן להבין את רצונם של המשיבים לקיים את הפינוי הנדרש, ככל שיש בידם, ללא שימוש בכוח", כתבו השופטים. "ניתן גם להבין את גישתם, אשר נוכח ריבוי הצעדים שעליהם לנקוט נגד הפרות החוק בהקמת מבנים ומאחזים בלתי חוקיים, קבעו לעצמם סדרי עדיפויות באכיפה".

אולם מבחינת השופטים, זה לא תירוץ לארבע שנים של התמהמהות. "לא נמסר לנו תאריך יעד למימוש הצווים ואף לא הוצגה לפנינו הערכת זמן כלשהי למימושם", כתבו.

"היה על המדינה, בהתאם לעמדתה שלה, לממש את הצווים", הבהירו השופטים. עם זאת, הם נמנעו מלהוציא צו. במקום זאת החליטו להורות למדינה להתחיל בהליכים לקראת מימוש הצווים שהוציאה. "אנו קובעים כי המדינה תגיש בתוך ארבעה חודשים הודעת עדכון ובה תפרט את תוצאות הליכי השימוע, ובכפוף לכך תודיע על לוח הזמנים להשלמת הליכי מימוש הצווים".