מאסר עולם לפרנסואה אבוטבול שהורשע ברצח רענן לוי ז"ל

גזר דין חמור במשפט רצח הנער רענן לוי ז"ל: בית המשפט המחוזי בת"א הרשיע את פרנסואה אבוטבול ברצח בכוונה תחילה ושלח אותו למאסר עולם. בן דודו אבי זוכה מרצח אך הורשע בקשירת קשר ובגרימת חבלה. זעקות שבר נשמעו באולם עם הישמע גזר הדין

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום עונש חמור של מאסר עולם על פרנסואה אבוטבול שהורשע ברצח הנער רענן לוי ז"ל לפני ארבע שנים במועדון בקיבוץ שפיים. בן דודו אבי אבוטבול הורשע בקשירת קשר לביצוע פשע ובגרימת חבלה בכוונה מחמירה וזוכה מעבירה של רצח. נאשם נוסף בפרשה, שי מכלוף, זוכה מחמת הספק.

עם הישמע גזר הדין פרצו באולם בית המשפט זעקות שבר ובכי מצד בני משפחת אבוטבול שהגיעו לבית המשפט. בת זוגו של פרנסואה קמה ממקומה וצעקה לעברו: "אני אוהבת אותך". בסוף הדיון פרצה אמו של פרנסואה בבכי וברחה החוצה מהאולם. אחותו של רענן לוי אמרה עם מתן גזר הדין: "את רענן זה לא יחזיר, אבל זה כן יכול להרגיע את האזרחים שרוצים להסתובב חופשי במדינה".

מדובר בהכרעת דין ארוכה מאוד של כ-400 עמודים. התשתית הראייתית במשפט היתה בעייתית והסתמכה על עדותה של חברתו של אבי לשעבר, רעות רובין, מי שהפכה לעדת מדינה וצורפה לתוכנית להגנה על עדים. חלק גדול מאוד מהמידע שמסרה רובין התבסס על עדות שמיעה, ועל כך שבן זוגה לשעבר אבי אבוטבול שפך את לבו בפניה.

פרנסואה בעדותו: לא היתה ברשותי סכין

פרנסואה עצמו נמנע ממתן תגובה לכתב-האישום, עד לתום שמיעת ראיות התביעה. בתגובתו בכתב שניתנה בשלב מאוחר, טען שלא היתה לו כוונה להתקוטט עם המעורבים בתקיפת אמיר, ולא נאמר לו שאמיר הותקף. לדבריו, הוא ישב ליד הנהג בג'יפ, וכשהם הגיעו למועדון, הבחין בקטטה, אך לא ראה פצועים.

באשר לנסיעה בשביל טען פרנסואה שהוא ישב ליד הנהג, הג'יפ נסע בקצב אחיד ולא מהיר, ולא היתה כל כוונה לפגוע בנערים שהלכו בשביל. לדבריו בשלב מסוים הג'יפ עצר, הוא ירד ממנו, הפטיר קללה וחזר למושבו בג'יפ. באותו זמן לא היה איש בקדמת הג'יפ, הוא לא אחז בסכין, לא השתמש בסכין ולא בא במגע פיזי עם המנוח.

"ייאמר כבר עתה, כי לא היתה בפנינו ראייה ישירה קבילה כנגד הנאשם לפיה הוא החזיק סכין בשלב כלשהו של הארועים נושא כתב-האישום או שדקר את המנוח, כנטען בכתב האישום", ציינו השופטים בהחלטתם. "אולם, לטענת המאשימה המנוח נדקר במקום ובזמן שהג'יפ נעצר כאשר פרנסואה ירד מהג'יפ, ומאחר והמנוח והנאשם  עמדו זה ליד זה - המסקנה המתבקשת היא שפרנסואה דקר את המנוח, ובשל מקום הדקירה - הכוונה היתה לגרום למותו".

"פרנסואה ניגש לג'יפ ודקר את לוי"

תזכורת: הרקע לרצח היה ויכוח על צעירה וזיעזע אז את המדינה. על פי כתב האישום רדפו אבי ופרנסואה אבוטבול אחרי לוי בג'יפ, פגעו בו ואחר כך רצחו אותו בכמה דקירות סכין.

על פי כתב האישום שהוגש נגד השניים, בני 25, לוי הגיע למועדון כדי לבלות עם חבריו כאשר בכניסה למועדון החלו חילופי דברים בין אמיר אבוטבול, אחיו של אבי, לבין קבוצת נערים מראשון לציון שעמדה סמוך ללוי. אמיר הזעיק למקום את אחיו אבי שהגיע למקום עם בן דודו פרנסואה ושניים מחבריו. התפתחה קטטה, ורענן וחבריו ברחו מהמקום.

עוד מצויין באישום כי הנאשמים רדפו אחר לוי וחבריו. אבי אבוטבול, שעל פי כתב האישום נהג בג'יפ, האיץ את מהירות הנסיעה והתמקד במרדף אחר לוי שנדחק לוי לשביל עפר, ובלית ברירה נתלה על מגן החזירים של הג'יפ ונגרר לאורך כמה מטרים.

עדות המפתח של רעות רובין

בשלב מסויים, כך נטען, ירד פרנסואה מהרכב, ניגש לקדמת הג'יפ ודקר את לוי בחזהו, בלבו וברגלו. לוי איבד דם רב - ומת מפצעיו. המשטרה עצרה את הנאשמים ברצח רק שנתיים מאוחר יותר בעקבות האזנת סתר שבצעה המשטרה לאבי אבוטבול, ובה נשמעה חברתו לשעבר רעות רובין מדברת איתו על הפרשה.

רובין הפכה לעדת המפתח במשפט הרצח, וסיפרה בבית המשפט כיצד אבוטבול התוודה בפניה על המעשה. רובין גם סיפרה כי פרנסואה הוא שדקר את לוי למוות. בעקבות עדותה עזבה רובין את הארץ מחשש לחייה וצורפה לתוכנית להגנה על עדים.

"בחרדה ניכרת לעין, וכשהיא רועדת בכל גופה, הגיעה רעות להעיד בבית המשפט בליווי משטרתי, כשהיא מחופשת, וניכר היה עליה, שהיא מאד מפוחדת ונרגשת", נכתב בגזר הדין. רעות סיפרה שבאותה עת שררה מתיחות ביחסים בינה ובין נאשם אבי .

"הם רבו והיא חשה שהוא מסתיר ממנה דברים", לשון גזר הדין.  "עד שבאחד הימים, כאשר שכבו במיטה, הוא סיפר לה את פרטי האירוע, לאחר שהזהיר אותה, שלא משנה מה יקרה - אסור לה לספר את מה שהוא עומד לספר לה: ... הוא נשבר, היה לו מאוד קשה עם כל הסיפור הזה, והוא אמר שבאותו יום בשפיים, שהוא נסע, הוא אמר שהיה בלגן עם אמיר, שפרנסואה דקר את הילד הזה".

המשפחה: "שמחים שהצדק יצא לאור"

"אנו האמנו לכל אורך הדרך בבית המשפט וכעת אנו מודים כאזרחים לבית המשפט", מסרו בני משפחת לוי בתגובה לגזר הדין. "אנו שמחים שלא הסכמנו להסדר טיעון, ושהחלטנו ללכת עד הסוף, על מנת שהצדק יצא לאור. אנו מקווים שבית המשפט לא יקל בעונשו של אבי אבוטבול".

ד"ר דנה פוגץ', ראש מרכז נגה בקריה האקדמית אונו, המייצגת את משפחת לוי: "להורים יוקל כעת, משנמצאו אחראים למעשה, במיוחד כשמדובר בנער תמים, ששילם בחייו על כך שביקש, בסך הכל, לבלות", מסרה. "מקרה זה רק מדגיש את הנחיצות בהגנה על עדים ואנו קוראים להפעלתה המהירה והיעילה של הרשות להגנה על עדים".